şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bu ülkede insanların bilinçlenememe sebebidir.

  adam net maaş alıyor verdiği vergi kendine koymuyor zira aylar arasında bir farklılık yok. hal böyle olunca devlet nereye ne harcamış parası nereye gitmiş adamın umurunda bile değil. eline bordroyu alıp bakmışlığı bile yok. haliyle vergi vermediğini bile sanıyor olabilir.

  herkes brüt maaşa geçmeli, bu insanlar da artık vergilerinin nereye gittiğinin hesabını sormalı. zira ülkeye bize köprü yapılsın diye vergi veriyorum, ülke köprüyü özel şirkete yaptırıyor ve parasını da bana ödetiyor. aynı şekilde otoyol, hastane, elektrik santrali vs. bunları tekrardan ayrıca para ödeyip satın alacaksam ben neden vergi veriyorum?
 • amerika'da alışveriş yaptığınızda ürünlerin sadece fiyatının yazdığını,
  kasaya gittiğinizde ise + vergi hesap edildiğini görürsünüz.

  işte bu durum sürekli olarak vergiyi insanlara hatırlatır. vergi ödüyor olmak insanların aklında yer eder. bu da verilen verginin nereye harcandığını düşünmeye sevk eder.

  ilk gittiğimde tuhaf gelmişti. çünkü hesaplama zorluğu yaratır bu durum. ama hiç de öyle değil. insanların hesap yaptığını görürsünüz dikkatli baktığınızda.
 • bugün 3000tl maaş alan bir çalışan için yıllık ödenen rakam, çalışanın eline geçen dahil 63.033tl. yani eline net 3000tl aylık geçen bir çalışanın işveren kasasından çıkan aylık ortalama ücreti 5252tl.

  maaş olarak 3000tl alan bir çalışan her ay 2252tl de devlete sgk ve gelir vergisi gibi kalemler ile neredeyse maaşı kadar vergi veriyor. maaş arttıkça vergi oranı arttığından bu rakam maaşa gittikçe yaklaşıyor.

  bu kazanılan rakam üzerinden de dünyanın ötv ve kdvsi alınıyor.
 • zaten serbest çalışan kişi parayı önce kazanır vergiyi sonra öder. o zaman da verginin hesabını sorar.
 • vergileri baksa da goremez: (bkz: maaşı asgari ücret üzerinden gösteren işverenler)
 • https://www.verginet.net/dtt/maashesaplama.aspx

  bu siteye net maaşınızı yazıp, devletin sizden ve işvereninizden çarptığı parayı detaylı bir şekilde görebilirsiniz.