şükela:  tümü | bugün
  • daha önce xamarin'de nasıldı bir bilgim yok ancak mau pattern'indeki bir nevi canlı önizleme sunan gerekli değişikliklerin hızlıca update edilmesi özelliği gerçekten geliştiricilere hız katabilecek bi özellik olmuş. değerlenir buralar
  • react-native ve flutter varken ve hazır kullanılabilirken 2021 nedir. hatta kasım 2021. nerden baksan 18 ay var. bu arada bu ikisi alır başını gider. hatta başkaları da türer. sen de yeni piyasaya sürülmüş olursun.

xamarin'de çok da bir yerlere gelemedi. mobil platforma xamarin ile başlayayım dedim. kendi sitesinden indirdiğim hazır paketler çalışmadı hatalar verdi. kendim yazayım dedim çok fazla kaynak bulamadım. bulduklarım da ücreti yüksek tuttular. uzaktan eğitim alayım dedim kabul etmediler. kısır döngüye girdim.

bu yüzden react-native ile işimi gördüm. o da bir süre sonra güncellemelerde kod değişikliğine gitti. örnek react-navigation 2 versiyonunda kullandığın kodları 3 versiyonunda değiştirmek zorunda kalıyorsun. bu yüzde de flutter a yoğunlaşmaya başladım.

şimdi .net maui denen birşeyler çıkaracağını söylüyorlar, bir de 2 seneye yakın bir zaman sonra. ne vadediyor çok merak ediyorum.
  • microsoft'un 5 yıl sonra çöpe atacağı bir diğer teknoloji.
  • 2022 yazına çıkacakmış.
  • ismine uyuz olduğum, kendisini merakla beklediğim hede.
  • blazor ile tadından yenmeyecek multi-platform app ui.
  • 6.0.312 sürümü tam sürüm sanırım.

edit: evet release olmuş. visual studio tarafına daha bakmadım. şuan bir mola durağında telefondan incelerken gördüm ve düzenleme gereği duydum. 6 aylık süreçlerde güncelleme alacak ve isimlendirmesi .net ile bir değişecek. .net 7 - maui 7 gibi.

bütün derlemeler kısmından baktığımızda rc durumundan çıkmış görünüyor. dotnet versiyonu ile aynı sürümündeler

yakında duyurulur, bekleyelim.
  • olmuş gibi. güzel duruyor.
  • release candidate 1'den beri test ediyorum. tam sürümünü duyurdular ama hala visual studio 2022 preview ile kullanabiliyorsunuz. rc1'den beri epey ilerleme var ama daha çok yolu var. dotnet maui github sayfasında gün geçtikçe kabaran issues'lar var. bunların bazıları ui element visibility change gibi çok temel konularda hatalar.

cross platform bir projemizin başlama tarihi 1 yıl öncesinden belliydi ve maui'ın yayınlanma tarihine denk geliyor diye epey sevinmiştim. ama takvimin çok gerisindeler. olur böyle şeyler büyük projelerde tabi ama sıkıntı şu. xamarin forms'dan desteklerini tamamen çekeceklerini açıkladıkları bir blog yazısı vardı. insanları maui kullanmaya teşvik ediyorlar.what’s next for xamarin and xamarin.forms

öyle arafta bıraktılar ki; xamarin forms ile proje yapılsa, en fazla 2 yıl sonra maui migration zorunlu olacak. ama mevcut koşullarda maui ile geliştirme yapmak mümkün değil. projenin başlayıp bitmesi 6 ay-1 yıl. her yeni işletim sistemi çıktığında nasıl ki bir önceki işletim sistemine daha en azından min. 5 yıl destek vermeye devam ediyorsanız, xamarin'e de öyle davranmanız gerekiyordu.
    (not: dotnet ile geliştirilmiş kütüphaneler var, o yüzden başka cross platform diline geçilemez söz konusu projede)

umarım bir sonraki sürümde daha kullanışlı hale gelir.

edit: bir kaç hafta önce gelen güncellemesinden itibaren artık kullanılabilir hale gelmiş durumda. microsoft hiç yapmadığı bir şey yapıp, kendi sitesinde yayınladığı resmi dökümantasyonlarını zengin tutuyor maui'ın. kullanmak isteyen ama yeterli bilgiye ulaşamayan kişiler için tavsiyem google sorularını yazarken "maui" yerine "xamarin forms" yazabilirler. xamarin forms için verilmiş cevapların bir kısmı maui için de çalışıyor. james montemagno denen arkadaşın kanalına da bakabilirsiniz, microsoftta çalışan maui'ı geliştiren ekipte kendisi. bir çok özelliği ilk elden anlatıyor. appshell özelliği şahane ama hala stabilize edilmesi gereken bir özellik, biraz dene-yanıl gerektiriyor.
hesabın var mı? giriş yap