şükela:  tümü | bugün
  • microsoft'un xamarin'in yerine geçecek yeni çoklu platform uygulama geliştirme teknolojisi. kasım 2021'de .net 6 ile gelecekmiş.

anladığım iki net yenilikten biri mvu (model-view-update) patterninin gelmesi. bu sanırım flutter'a karşı bir hamle. benim gördüğüm bir süre sonra flutter'da kodlar indent çorbasına dönüyor. gerçi isteyen hala mvvm kullanabilecekmiş.

diğeri yenilik ise kaynakların tüm platformlar için toparlanıp bir araya getirilmesi ki bence xamarin.forms'daki en can sıkıcı şeydi her platform için ayrı ayrı uğraşmak.

xamarin kullanıcıları çok rahat biçimde geçeceğini söylüyorlar umarım dedikleri gibi olur. blazor olsun xamarin olsun bence microsoft harika işler yapıyor. bakalım belki bu da onlardan biri olur.
  • daha önce xamarin'de nasıldı bir bilgim yok ancak mau pattern'indeki bir nevi canlı önizleme sunan gerekli değişikliklerin hızlıca update edilmesi özelliği gerçekten geliştiricilere hız katabilecek bi özellik olmuş. değerlenir buralar
  • react-native ve flutter varken ve hazır kullanılabilirken 2021 nedir. hatta kasım 2021. nerden baksan 18 ay var. bu arada bu ikisi alır başını gider. hatta başkaları da türer. sen de yeni piyasaya sürülmüş olursun.

xamarin'de çok da bir yerlere gelemedi. mobil platforma xamarin ile başlayayım dedim. kendi sitesinden indirdiğim hazır paketler çalışmadı hatalar verdi. kendim yazayım dedim çok fazla kaynak bulamadım. bulduklarım da ücreti yüksek tuttular. uzaktan eğitim alayım dedim kabul etmediler. kısır döngüye girdim.

bu yüzden react-native ile işimi gördüm. o da bir süre sonra güncellemelerde kod değişikliğine gitti. örnek react-navigation 2 versiyonunda kullandığın kodları 3 versiyonunda değiştirmek zorunda kalıyorsun. bu yüzde de flutter a yoğunlaşmaya başladım.

şimdi .net maui denen birşeyler çıkaracağını söylüyorlar, bir de 2 seneye yakın bir zaman sonra. ne vadediyor çok merak ediyorum.
  • microsoft'un 5 yıl sonra çöpe atacağı bir diğer teknoloji.