• yapan hatundan korkucan..amanin.
    (bkz: download yaparken hazza ulasmak/5)

(bkz: subseven) ve (bkz: back orifice) gibi türevleri bulunur bu temaa$a aygıtının.
  • en populer ve ilk cikan trojan horse'lardan biri.. source'lari dagitildigindan dolayi ayni core kodu kullanan bir suru taklidi cikmi$tir..
  • delphi'nin default iconunu kullandigindan dolayi, cahil cuheyla ama ukala kitlenin her default iconlu delphi programini 'ay bu netbus!!' diyerek kullanmamasini saglayan program. (bkz: onyargi)
  • hatirladigim kadari ile 1.53,1.60 ve 1.70 versionlari guzel olan, 2.0 ile populerligini yitiren zamanin trojani.(bkz: cocuklardik parlak yildizlardik o zaman)
  • trojan değil, pcanywhere gibi, iki tarafın da bilgisi dahilinde kullanılmak üzere yazılmış olduğu iddia edilen program. nitakim, birçok durumda, client'ı* kanalıyla, trojan'ın hangi kanaldan yerleşmiş olduğu görülebilirdi.
  • digital fortculuklara vesile olmus program.
  • cocuklugumuzun eglencesi. "kanka al sufer program ashahaüğ"..... hic kafa yokmus o zamanlar.

(bkz: telnet cekmek)
  • zamanında zorro'luğa soyunmama yol açmış bilişim haydutluğu programı.

makinesine truva atı bulaşmış kişileri bulup onlara nasıl silmeleri gerektiğini anlatırdım. kimisi çok panik yapsa da bu bilinmeyen kişiyi dinleyenler daha çok olurdu. ne günlerdi...
  • (bkz: schoolbus)
  • ilk kullandığım trojan. sene 1999 veya 2000 tam hatırlamıyorum. bilgisayarda windows 98 se kurulu canavar gibi çalışıyor 64mb ram 10gb hdd ile. tezek.cjb.net sitesinde ceset resimlerine bakarken bir toplist gördüm oradan bir geocities sitesinde denk geldim bu programa. indirdim, indirir indirmez patch isimli programı çalıştırdım tabii ilk anda anlamamıştım ne olduğunu ama sonradan anladım ki o patch dosyası bilgisayarda bir gedik açıyor ve netbus o gedikten bilgisayarı yönetiyordu. kısa sürede kavramıştım çok da hoşuma gitmişti. tabii o zamanlar pci veya usb modemler bilgisayarı direk internete çıkardıkları için back connect veya reverse connect gibi günümüzde rat kullanımında zaruri olan bağlantı netbus'ta mevcut değildir. kurbanlarınıza ancak mail uyarısıyla ulaşabiliyordunuz o da denk gelirse. ben kimseye direk olarak bulaştımadım bu mereti ama internete bağlandığımda mutlaka 12345 portu açık olan bilgisayarları taratırdım. bir düzine infected bilgisayar bulurdum. şifre koyulmuşsa eğer telnetle değiştirmesi çok kolaydı. internet paketim olmadığı dönemlerde 146 ile bağlanıp netbus bulaşmış bilgisayarlardan pwl dosyalarını alır pwl&tools ile kırardım. o zamanlar internet çok masumdu biz de ufak tefek pislikler yapıyorduk. şimdi bu yaptıklarıma bakıyorum da iyi yapmışım, en azında bilgisayar benim için facebook ve msn den ibaret değil. ha bu arada netbus'un reverse connect özellikli modifiye versiyonu internette bulunabilir. hani olur ya birileri nostalji yapmak isteyebilir tıpkı benim bu yazıyı yazarken yaptığım gibi.
hesabın var mı? giriş yap