• (bkz: humanity) ricky gervais.
  • bilenler bilir dizi ve film arşivi olarak yetersizlikle eleştirilen netflix'in nedendir bilinmez bokunu çıkardığı bir konu stand up gösteriler. istemediğiniz kadar stand up gösteri mevcut. bu konuda bulunmaz bir nimet. hazır sıralanabilecek kadarını izlemişken "bana göre" en iyi olanlarını şöyle dizebilirim:

1- dave chapelle - the age of spin
    2- gad elmaleh - gad gone wild
    3- trevor noah - afraid of the dark
    4- gabriel iglesias - i'm sorry for what i said when i was hungry
    5- jim jefferies - free dumb
    6- louis c.k. - hilarious
    7- dave chapelle: equanimity
    8- jim jefferies - this is me now (ikinci yarısı)
    9- jimmy carr - funny business
    10- jerry seinfeld - i'm telling you for the last time
    11- gad elmaleh - american dream
    12- dave chapelle - deep in the heart of texas
    13- jerry seinfeld - jerry before seinfeld
    14- marc maron - too real
    15- iliza shlesinger - elder millennial
    ------- buradan sonrakiler vasat -------
    16- christina p - mother inferior
    17- kevin james - never don't give up
    18- nikki glaser - the standups
    19- kevin hart what now
    20- russell peters - almost famous
    21- jack whitehall - at large
    22- sarah silverman - a speck of dust
    23- chris tucker - live
    ------- buradan sonrakiler boktan -------
    24- jim jefferies - this is me now (ilk yarısı)
    25- beth stelling - the standups
    26- todd barry - spicy honey
    27- louis c.k. - 2017
    28- dan soder - the standups
    29- katherine ryan - in trouble
    30- amy schumer - the leather special
    31- reggie watts - spatial
    32- deray davis - how to act black
  • (bkz: humanity)
    (bkz: ricky gervais)

hassas premsler ve premsesler için rahatsız edici olabilir, uyarmadı demeyin.
  • burada çoğu zaten söylenmiş ama ben içerikten ziyade beğendiğim isimleri yazacağım. hepsinin şovu ayrı ayrı güzel zaten. öncelikle bildiğim için ricky gervais ve louis c.k. isimlerini saf dışı tuttum. bu platforma ait şovlarını izlemeyen varsa mutlaka izlesin. hâlâ en favorim kendileri bu arada.

bunun dışında benim de beğendiğim isimleri, benim gibi daha önce hiç izlemeyenler için sıralayayım:

not: netflix hesabı olmayanlar için çoğu şovun online dizi sitelerinde de olduğunu belirtelim.

dave chapelle
    ilk izlediğimde hiç ısınamamıştım. ikinci şovunu izledikten sonra da çok sevdim. daha çok politik, amerikan siyaseti üzerinden gidiyor. her siyahi stand-up'çının yaptığı gibi ırkçılık şakaları var tabi ama yer yer siyahilere de giydiriyor. ofansif tayfadan.

jimmy carr
    ofansif mizahın en tepelerinde dolaşan isimlerden. pedofili, ensest şakaları diyeyim de biraz şekillensin kafalarda. kısa şakalardan oluşuyor şovları genelde. seyirciye bol bol "aaaa" tepkisi verdiren nadir isimlerden. müthiş. ayrıca politik içerikli the fix programı da güzel.

jim jefferies
    şahsen favorim oldu kendisi. sert bir tarzı var. taciz/tecavüz, pedofili, ırk, din, cinsiyet vb. konulara tekme tokat dalıyor. en sevdiğim... sevimli bi yüzü olduğu için anlattığı şeyler de çiçekli böcekli konularmış gibi gelebilir. ama sevimli değil, rızkına koşuyor.

daniel sloss
    oldukça ofansif şakalar yapmasına rağmen bir anda dramatik bir havaya sokabiliyor. din-ölüm, pedofili, ırkçılık, veganlık... özellikle ilişkiler hakkında da ciddi şeyler söylediği jigsaw adlı şovu çok iyi.

nikki glaser
    genelde cinsellikle ilgili konular seçen hoş bir hanımefendi. ve bu konuda şu zamana kadar izlediğim en cesur şov kendisine ait. sık sık kendisine de giydiriyor anlatırken. akla gelen türlü sapıklıkların daha fazlasını söylüyor. bayağı cesur. güzel.

bill burr
    cinsiyet eşitliği konusunda kadınlara sataştığı şakalar yüzünden kadın düşmanı diyenler olmuş sanırım kendisine. halbuki oldukça zeki bir adam ve olabildiğince komik açıklıyor düşüncelerini. yeri geldiğinde kendine de giydiriyor. linç edilirim korkusu yok. çat çat çat!

anthony jeselnik
    soykırım, tecavüz/taciz, din, ölüm, pedofili, bebek ölümleri vs. konularda hiç acımadan şakalar yapan; seyirciler "aaaa" derken de sinsice sırıtan bir adam. ama konu bütünlüğü yok, şakadan şakaya atlıyor hep. yakışıklı da piç.

tom segura
    oldukça sakin, güven veren bi tipi var ama buna rağmen el âlem ne der demeden önüne gelene giydiriyor. gözlemlerini hikayeleştirmesi çok şık. sinsi sinsi güldürüyor içimizdeki şeytanı.

joe rogan
    belirli topluluklara giydirmeyi seven bir abimiz. sanırım pek de sevilmiyor ama ben bayağı beğendim. oldukça heyecanlı ve yüksek sesli bir anlatım tarzı var. şovlarında da sönük geçen pek bir an yok bu yüzden.

chris rock
    siyaset, din, ırk gibi konularda yardırıp ilişkiler kısmında da aynı kararlılıkla ilerliyor. tespitleri hoş, dili sivri. ülkemizde söylenince davalık olunacak çoğu şeyi siyahilere özgü güler yüzle anlatıp sevimli hale getiriyor.

jim norton
    sanırım pek bilinen bir isim değil ama mizahına bayıldım. ofansif tayfadan. ağzına ne gelirse söylüyor, biraz da küfürlü söylüyor. arkadaşım olsa kesin çok iyi anlaşırdım dediğim isimlerden biri kendisi. umarım başka şovlarını da izleriz.

trevor noah
    diğer isimlerin yanında efendi kalan biri kendisi ama hikayeleri oldukça sürükleyici ve keyifli. yer yer politik mevzularda giydiriyor yine de. bu listenin arasına alacak kadar beğendim.

jo koy
    filipinli kökeniyle, asyalılarla, pilavla, baba olmakla ilgili bol bol tespitleri, şakaları var. garip bir şekilde şovun sonuna kadar ilgiyi canlı tutuyor ve şov boyunca yüzde tebessümle izletiyor kendisini. bayağı beğendim.

neal brennan
    3 mics adlı tek şovu var. sahnede üç ayrı mikrofon, üç mikrofona da ayrı ayrı kısa şakalar, stand-up ve dramatik hikayeler anlatıyor. modu sürekli değiştiriyor yani. her modda da oldukça başarılı.

bu isimler kadar olmasa da christina pazsitzky, deon cole, katherine ryan, russell howard, ali wong, ronny chieng, craig ferguson, ari eldjarn gibi isimlerin şovları da çok keyifliydi. ayrıca buraya yazdığım tüm isimler kadar da yazmaya değer görmediğim isimler, şovlar izledim. kimisi meh, kimisi zaman kaybıydı. rabb*m sayılarını az eylesin.

bu isimlerin dışında iki sezonluk, çeşitli isimlerin kısa şovlarından oluşan the degenerates isimli şov da çok iyi. buradaki şovlar da oldukça ofansif, edepsiz, terbiyesiz ve komik. şiddetle tavsiye edilir.
  • daniel sloss - dark ve jigsaw

trevor noah - ne yapsa beğenirim. son of patirica, you laugh but it's true ve daha nicesi...
  • üstteki için yazıyorum ; he amk he bir sen biliyorsun zaten aq.

yazılmıştır ama bill burr, daniel sloss izlemeyen varsa öneririm.
  • peş peşe birçok iyi örneğini seyrettiğim gösteriler.

en sevdiklerim:
    bo burnham - what
    bo burnham - make happy
    yalnızca stand up değil tek kişilik gösteri aslında. şarkıları, şiirleri, ışıklarla, seslerle yaptıkları vs. çok emek vermiş adam. çok özgün bir iş yaptığını düşünüyorum.

zaten bildiğimiz abiler:
    ricky gervais
    louis c.k.

sert mizah:
    jimmy carr - funny business (böyle ofansif bir mizah yok. şu küçük örneğe bakabilirsiniz. güldüyseniz tam sizin adamınız. bknz.sivrisinek ağları)
    dave chappelle (herkese geçirmece)
    jim jeffries (çoğunlukla abd'ye geçiriyor arada da kendine geçiriyor)
    bill burr (herkese geçirmece)
    daniel sloss (kendini anlatıyor, çocukluğu, arkadaşları, aile ilişkileri vs.)

naif mizah:
    kevin hart (anılar, tespitler)
    jack whitehall (anılar, tespitler)
    john mulaney (anılar, tespitler)
    gabriel iglesias (anılar, tespitler)
    hasan minhaj - homecoming king (göçmenlik, amerika'nın toplumsal meseleleri)

seks üzerine:
    ali wong - hard knock wife
    ali wong - baby cobra
    abla komik baya, yalnız komple cinsellik muhabbeti.

sevmediklerim, yarısında çıktıklarım:
    anthony jeselnik
    komik olmaya değil tepki toplamaya uğraşıyor. hikaye yok sadece punch line. eleman itici.
    ronny chieng, tom segura, michelle wolf, theo von, jenny slate
  • dave chappelle genel olarak güzeldi
  • lan zaten toplam 10 tane falan düzgün stand up var netflix'te, bunu nasıl atladınız?

(bkz: judah friedlander)
    (bkz: america is the greatest country in the us)

bütün gösteriyi başından sonuna kadar aynı ses tonunda inanılmaz sakin bir şekilde anlatan. hem muhteşem alaycılığıyla* hem de seyircilerin söylediklerine karşı verdiği muhteşem doğaçlama cevaplarıyla* şimdiye kadar izlediğim en keyifli ve de en samimi stand-up gösterilerinden biriydi. izlemeniz şiddetle önerilir!

--- spoiler ---

ı like trilogies. that's why ı'm so excited about world war ııı.
    the original was a landmark. everyone loved that one. a lot of critics and fans think the second one was better than the first, and... we've all been waiting over 70 years for the final chapter in the trilogy. ı wish they would just give it to us already. ı... ı think the next one could be the highest-grossing. ı just hope they don't ruin it with too much merchandising.
    --- spoiler ---

--- spoiler ---

seyirciye soruyor:

-anyone from far away? where are you from?
    +israel
    -where?
    +israel
    -cool. where in palestine are you from?
    --- spoiler ---

--- spoiler ---

canada do you realize we* could've invaded you at any point in history?
    we were just never interested.
    we actually marched over all the way through your country, skipped it, then took alaska.
    ...canada, in the war of 1812, you burned down the white house and we still did not invade you. because we came to the realization that living in canada was punishment enough.
    --- spoiler ---
  • louis c.k. ( 3 tane var 3 ü de komik) , greg davies - you magnificent beast(favorim) , russell brand - rebirth.
hesabın var mı? giriş yap