• sogukalginligi ve bilumum diger hastalik durumlarinda burun akintisina cozum olan antik hint icadi. icine su ile iyotsuz, mumkunse deniz, tuzu atip karistiriyorsunuz. ilk asamada su bir burundan girip obur burundan cikartiliyor. teknik gelistikce su burundan girip agizdan cikartilabiliyor. ayrica alerji durumunda da ilac kullanmadan akintiyi durdurmaya yariyor. boyle basit ve muhtesem bir icadin halka duyrulmasi lazim.
  • house'un bir bölümünde işlendiği üzere, musluk suyu değil tertemiz içme suyuyla kullanılması gereken teknoloji..
  • sinüslerinizi gıcır gıcır yapan alet. bunu seramikçilerde özel yaptırın ve içi sırlı olsun; genzinize parçacıklar dolmasın.
  • neti pot'la kullanilmak uzere yapilmis tuz paketcikleri var. kullanimi cok kolaylastiriyor cunku toz taneleri ezilmis ve ufalanmis; doker dokmez suya karisiyor, bir de ne kadar tuz dokmem lazim diye dusunmuyorsunuz, her seferinde ayni kivami tutmak kolaylasiyor. son olarak bunu kullanirken iyotlu tuz kullanmayin zira iyot burun kanallarini tahris ediyor, ve bazi insanlarda reaksiyonlara neden olabiliyor.
  • ayurvedik bir arınma yöntemi olan panchakarmanın beş ana yönteminden biri olan jala neti uygulamasında kullanılan, burun çaydanlığı olarak ta bilinen bir temizlik aparatı. kısaca yogilerin abdest zımbırtısı da denilebilir.

sinüzit, soğuk algınlığı, alerji gibi burun tıkanıklığına sebep olan rahatsızlıklar için önerilen kimyasal içerikli spreylere, hiçbir yan etkisi olmayan süper bir alternatiftir. kullanılışı oldukça kolaydır;

önceden kaynatılıp vücut ısısına gelene kadar bekletilmiş bir bardak içme suyuna bir çay kaşığı iyotsuz tuz ekleyip karıştırılır. alkali seviyesini arttırmak için yarım çay kaşığı karbonat ta eklenebilir. basınç olup kulağa suç kaçmaması için ağız açık olacak şekilde başı sola eğerek burnun sağ tarafı yıkanır. aynı işlem sol taraf için de uygulanır. mukustan arınana kadar sümkürdükten sonra işlem tamam olur. tuz ve karbonat yerine adaçayı veya papatya demleyerek te aynı işlem yapılabilir.

neti pota alternatif olarak sümüklülerin çok iyi bildiği sinus rinse kit te kullanılabilir.
  • sanki akdenizin tuzlu sularinda yuzerken muhtesem denizin sularina dalmisim ve burnuma su kacmis gibi hissediyorum su anda. inanilmaz guzel bir alet. otrivine olmadan dogal yollardan rahat rahat nefes alabiliyorum. cok ilginc birsey. bir burun deligimden giren deniz tuzu katilmis su diger burun deliginden cikarken sinuslerim biraz yandi, gozlerim yasardi ama sonuc enfes. burun tikanikligi problemi yasayan herkese tavsiye ederim.
  • (bkz: sinus rinse)
  • yogada burnun yikanmasi icin kullanilan, alaaddinin lambasina benzeyen kucuk kaptir.. dr. mehmet oz'un oprah show'da uygulamali olarak anlatmasinin neti kabi satislarina tavan yaptirdigi sanilmaktadir.
  • mucizevi alet.

yoga hocamın isteği üzerine aldım ben bu aleti. meditasyona hazırlık için beynin sağ ve sol loblarını dengelemek gerekiyor. bunu çeşitli pranayama uygulamalarıyla yapıyorduk (anuloma vloma pranayama, nadi shodhana pranayama vs). ders esnasında çok fazla vakit kaybı oluyordu ama artık bu alet sayesinde 15 dakika pranayama uygulaması yeterli oluyor.

ben evimin alt tarafında caddebostan'da bir eczanede buldum. her yeri aradım, arkadaşlarımı seferber ettim ama yok kimse bulamadı. tam ümidimi kaybetmişken şans eseri kendi evimin orada bir eczanede buldum.

20 adet özel tuzuyla birlikte satılıyor. kabı ılık suyla dolduruyorsunuz ve içine 1 adet kendi tuzundan atıyorsunuz. ilk olarak hocamla yapmam gerekiyordu ama ben biraz meraklı ve sabırsız olduğum için kendi kendime uyguladım . yoga nefesleri genelde burundan olduğu için aktif şekilde yoga yapanlar ağızdan pek nefes alamıyor. neti pot kullanırken ağızdan nefes almaya devam etmeniz gerekiyormuş ben bunu yapamadığım ve genzimi doğal olarak kapatamadığım için o tuzlu su direkt olarak genzime gitti. çok kötüydü hatırlamak bile istemiyorum. gözlerimden dakikalarca yaş aktı.

ikinci uygulamayı hocayla birlikte yaptım. o muhteşem hissi anlatamam ben sinüsleri açar açmaz hiç beklemeden nadi shodhana pranayama çalışmaya başladım. normalde 1 saat uygulamayla yapacağım dengeleme işlemini 15 dakikada yapmış ve meditatif hale geçmiş oldum.

benim bu aleti kullanma amacım tamamen meditasyona hazırlık için fakat soğuk algınlığı ve sinüzit gibi durumlarda da hayat kurtarıcı olduğuna eminim.
hesabın var mı? giriş yap