*

şükela:  tümü | bugün
 • asıl kaynağı gotik rock ve endüstriyel metal olan bir akım. tür olarak kabul edilmez genelde. bu iki türle çakıştığı noktalar çok olduğu gibi tınısal farklılıkları da bulunur. en bariz fark ise adından anlaşıldığı üzere vokallerin almanca olmasıdır. almanca konuşulan ülke ve bölgelerde, benelux'ta ve iskandinavya'da pek meşhurdur. en ünlü topluluğu - tüm eserleri buna dahil olmasa da - rammstein'dır.
 • alman bir müzik türü. akımın türkçe çevririsi "yeni alman sertliği" olarak çevirilebilir. industrial metal'in altında bir genre olan akımı rammstein ve oomph! 90'ların ortasında ortaya çıkarmış. bu genre genel olarak industrial metal, hard rock, groove metal ve alternative metal öğelerini barındırıyor. şarkı sözlerinin çoğunun almanca olmasına rağmen dünyada yine de birçok dinleyici bulmuş bir akım.
 • ağır elektroniktir. rammstein baz alarak metal türevi olarak sınıflandırmak çok ama çok yanlış olur.
 • tadına şuradan bakılabilen akım:
  http://8tracks.com/…uzdoksaniki/neue-deutsche-harte
 • son dönemin tartışmasız en büyük grubu eisbrecher‘dir. unheilig‘in tarz değişikliğiyle birlikte, rahat son 5 yılın festivallerine varasıya domine ettiler. bu kümeye 2015’de mükemmel xxv albümünü çıkaran oomph‘u da dahil ediyorum hatta.
 • 2019 yılı bu güzellik için altın yıllardan biri olabilir. oomph'un yeni albümü ritual, 18 ocak'ta çıktı. rammstein da bahar aylarında albüm çıkaracağını duyurdu. eisbrecher şu ara instagram'da sürekli "yeni"ye işaret eden hikâyeler paylaşıyor ama ben single-albüm olaylarını onca yıllık popmundo tecrübeme rağmen hâlâ öğrenemediğim için tam olarak ne yaptıklarını anlayamıyorum. her halükarda, onlardan da bu sene içinde yeni bir şey gelebilir gibi... gerçi das gesetz çıkalı zaten çok olmadı ama olsun, bunlar single ile ikişer ikişer atıyor sanki. *

  ben 24 yaşındayım. ndh ile 12 yıl önce tanıştım. normalde kendini müzik türü ya da sevdiği sanatçı üzerinden tanımlayan insanları "tırt" bulurum. nitekim kendimi rammstein ya da oomph üzerinden tanımlamayacağım ama başta bu iki grubun, genel olarak da neue deutsche härte türünün karakterimi şekillendirip bakış açımı belirlemede çok ciddi bir rolü olduğunu düşünüyorum.

  hep yaşasın, var olsun. benim için bambaşka bir tutku, çok özel bir tür bu. açıkçası çok uzun vadede kendisinden geriye pek bir şey kalacağını zannetmiyorum; evet, rammstein'ı 2060 yılında da severek dinleyecek birileri olacaktır ama neue deutsche härte belirli bir döneme hitap eden bir alt tür olarak en fazla 10-15 yıl içerisinde yavaştan "tarih" olarak anılmaya başlanan bir şeye dönüşecektir.

  yanılmayı, bir gün olursa çocuklarımın da "canlı" izleyip konserine gidebilecekleri ndh sanatçılarının olmasını çok isterim ama pek zannetmiyorum maalesef. ben 94 doğumluyum, zirvesini değilse bile yakalamış oldum... schengen bölgesi dışına çıkmadığı için eisbrecher'i, yeterince "meşhur ve büyük" olmadığı için stahlmann'ı herhalde hiçbir zaman izleyemeyeceğim ama olsun, rammstein ve oomph da mutlu etmeye ve tutmaya yeter.

  velhasıl şu dünyada tutkuyla, hayvan evladı bir sapık gibi sevdiğim sayılı şeylerdendir neue deutsche härte. bittiği gün benim de ruhumdan bir parça eksilir. kendime verdiğim yetkiye dayanarak, "ndh'li yaşam süremin (13 yıl) ndh'siz yaşam süremi (12 yıl) geçeceği" yıl olan 2019'u nooye doyçşe herte yılı ilan ediyorum. sağolun.
 • neue deutsche härte (kısaca ndh), türkçe anlamıyla yeni alman sertliği; 1990’lı yıllarda almanya ve diğer almanca konuşan ülkelerde, aynı dönemlerde adını duyuran ebm ve endüstriyel rock-metal etkisiyle (özellikle ministry, godflesh ve nine ınch nails) ortaya çıkmış temelde elektronik müzikten beslenen bir metal müzik akımıdır. bugün özellikle rammstein’ın sayesinde almanya dışında da popülerlik kazanmış, neredeyse tüm dünyada ismi bir şekilde duyurmuştur. kimi çevrelerce tanzmetall (dans-metal) olarak da adlandırılan bu tür/akım sert gitar ve davul tonlarının, synthesizer, altyapı ve elektroritm ağırlıklı klavye ile birleşmesinden oluşur, dolayısıyla müzik aletleri genel olarak elektro gitar ,bateri ,piyano'dur. sıklıkla endüstriyel metal öğeleri, gothic rock piyanosu, telli çalgılar, koro veya solo sesler de kullanılır. kendisine yakın olarak ele alabileceğimiz gotik metal gibi türlerden ayıran en büyük özellik ise bu klavye kullanımıdır. yine kendisine yakın olarak ele alabileceğimiz endüstriyel metal gibi türlerden ayıran en büyük özellik ise sert-saldırgan gitar ve davul tonlarıdır. ama elbette ki en ayırıcı özelliği vokal dilinin almanca olmasıdır.
 • türün genel sanatçıları ve grupları

  asp
  bethlehem
  der bote
  die!
  die allergie
  die apokalyptischen reiter
  die krupps
  eisbrecher
  eisenherz
  eisheilig
  farmer boys
  fleischmann
  hanzel und gretyl
  herzer
  ın extremo
  joachim witt
  kmfdm
  l'âme ımmortelle
  lacrimosa
  leichenwetter
  letzte ınstanz
  megaherz
  niederschlag
  oomph!
  rammstein
  rauhfaser
  richthofen
  riefenstahl
  rinderwahnsinn
  samael
  schwanensee
  schweisser
  silber
  sonnengott
  stahlhammer
  stendal blast
  subway to sally
  syncron city
  tanzwut
  think about mutation
  toxsin
  treibhaus
  unheilig
  unk!
  weissglut
  zellenpest