şükela:  tümü | bugün
 • berlinde kulturforumda yer alan potsdamer strasse uzerinde cam ve demirin minimalist uyumundan yararlanarak insa edilmis dikdortgen bir bina icine konuslanmis modern sanatlar galerisi. disaridan farkedilmedigi kadar buyuk bir hacmi olup, su anda ozel bir sergi olan die brucke akimini tanitan sergi bodrum katinda sergilenmektedir. alman disavurumculugunun oncu koleksiyonlari sergiledigi belirtilen ve ulkenin 20. yuzyildaki en onemli milli sanat akimlarindan biri olan (digeri icin (bkz: bauhaus), (bauhaus-archiv)) bu akima ev sahipligi yapan galeri.

  http://www.smb.spk-berlin.de/nng/s.html
 • neue nationalgalerie, bir müzedir.
  bu durum "galeri" kelimesinin lisânımızdaki başkalaşmış mânâsıyla alakalıdır.

  neue nationalgalerie, nationalgalerie berlinin bir bölümüdür ve dahi klasik modern dönemden 70'li yıllara kadar 20'inci yüzyıl resim, heykel sanatı örneklerine tahsis edilmiş bir bölümdür. bu yüzden de "neue" sıfatıyla nitelendirilmiş. çünkü nationalgalerie daha yaşlı...

  neue nationalgalerie'nin binâsı, ludwig mies van der rohe tasarımıdır. bilhassa büyük ustanın ikinci dünya savaşı'ndan sonra almanya'da gerçekleştirdiği yegâne tasarımdır. tipik bir modern ve bauhaus yapısıdır.

  galeri, 15 eylül 1968'te bir mondrian sergisi ile hizmete girmiş.
 • savaş sonrası mies'in berlin'de gerçekleştirdiği tek ve son eseridir. berlin'in ikiye bölünmesinden sonra tarihi eski şehir (bkz: mitte) doğu berlin'de kalmıştır ve dolayısıyla batı berlin'de kısmen bir müze ve kültür eksikliği vardır. neue nationalgalerie (bkz: potsdamer platz) yakınında hans scharoun'un berlin filarmoni ve devlet kütüphanesi binalarına komşudur. birbirini takip eden bu kültür binalarının (birkaç küçük çaplı müze daha vardır) olduğu mekana kulturforum denmektedir.

  neue nationalgalerie adını berlin'in merkezindeki alte nationalgalerie'den alır. bu iki yapı arasında yaklaşık 100 yıl vardır ve alt (eski) ve neu (yeni) sıfatları insanlığın bu 100 yılda katettiği mesafeyi gözler önüne sermektedir. alte nationalgalerie tipik bir klasisizm eseridir. kesme taş yapı ve korint düzeni kolonları ile berlin'in tarihi merkezindeki birçok tarihi yapının devamı niteliğindedir.

  neue nationalgalerie ise bir manifestodur. mies'in kapanış parçasıdır, modern mimarinin en önemli eserlerindendir. 1200 tonluk bir çelik çatıyı taşıyan 8 tane çelik kolon ve bu çatının altında dört tarafı cam ile çevrili bir hacim. mies taşıyıcı sistemi saklamamış, açığa yapmıştır. sadece elektrik ve su tahliyesini sağlamak için iki tane duvar vardır ama onların taşıyıcı fonksiyonları yoktur. onlar da zaten mermer ile kaplanmışlardır ve odaya estetik bir hava katmaktadırlar.

  çelik ve camın uyumu tamamen açık bir plan ve geniş bir hacim kazanılmasını sağlamıştır. müzenin bu katında geniş alan gerektiren özel sergiler yer alır. yapının alt katında ise devamlı sergi vardır. bu kat çukurda kalır ve dışarıdan gözükmez çünkü esas ihtişamlı kat yukarısıdır ve bu kat bir taban ile yükseltilmiştir. böylece aslında sadece çelik ve camdan oluşmasına rağmen monolitik ve heykelsel bir anlam kazanmaktadır. eserde ızgara (grid) prensibi uygulanmıştır. çelik taşıyıcının çatı ile birleşmesinden, pencere çerçevelerine kadar, yerdeki mermerden, çatıdaki ışıklara kadar her şey simetriktir ve ızgaranın içindedir.

  sonuç olarak neue nationalgalerie modern mimarinin klasik mimari anlayışdan ne kadar farklı olduğunu ve ne kadar farklı özellikte yapılar yaratabileceğini gözler önüne seren bir manifestodur.