şükela:  tümü | bugün
 • roche tarafından üretilen, rekombinan insan granülosit-koloni uyarıcı faktörü g-csf içeren, flakon olarak satılan ilaç.
 • yan etkilerinden biri (bkz: kemik iliği)ni uyardığı için olsa gerek kemik ağrısı olan onkoloji servislerinde kullanılan ilaç.
 • akut lenfositik lösemi, akut myeloid lösemi gibi kemik iliği kökenli malignitelerde özellikle tedaviye, yani kemoterapiye, yeni başlandığı zamanlarda oluşan hücre yıkımı sırasında kullanılmaz. kemoterapi kemik iliğindeki uygunsuz hücre populasyonunu ile birlikte vücut direncini koruyacak , pıhtılaşmayı sağlayacak sağlıklı hücreleri de öldürür ** maalesef. hasta için en riskli dönemlerden biridir. tedavi başarısı için , hastalığın remisyona girmesi için bu dönem destek tedavi ile atlatılmaya çalışılır.
  mide, rahim, kolon vb. kanserlerde uygulanan kemoterapi sonrası gelişen nötropenide kulllanılması sakıncalı değildir.
  (bkz: nötropenik ateş)
 • her kemo sonrası kullanılıyor, yan etkileri oldukça ağır , halsizlik , çok uzun saatler uyku, kullanıldığı süre boyunca iştahsızlık, kemik ağrıları, nabızda hızlanma. kemonun yan etkilerinin neupogenin yan etkileri yanında çok hafif kalıyor. bağışıklık sistemini ne kadar güçlendirdiği şüpheli ancak enoant denen yeni bir umut ile birlikte kullanılınca kan sayımlarında hafif yükselmeler oluyor. lanet olsun sana kanser
 • (bkz: eprex)
 • geri ödeme listesinden çıkartılan muadili olmayan milyarlık ilaçlardan neupogen, bundan böyle kanser hastalarının cebinden ödenecek.

  maliye bakanlığı bu ilaca ödenen toplam bedeli yüksek buldu, belki de ilacın satılmasında devletin zarara uğratıldığı, pahalıya satıldığı yönündeki davalara bakıp kesin çözüm olarak "hiç ödememek" fikrini bulmuş.

  aslında konuya yakın olan insanlar bilirler ki yüksek fiyatlı birtakım ilaçlar bazı kişi ve grupların haksız/yasa dışı kazanç elde etmesine araç oluyor. ancak dediğim gibi konuya çözüm olarak denetimlerin arttırılması, sistemin otomasyonunda yeniliklere gidilmesi yerine böyle bir yöntem seçilmiş, parasal açıdan bakınca kesin çözüm gibi görünüyor...

  yalnız kafama takılan soru şu oldu:

  haksız kazanç sağlayacak kişi bu ilaç olmassa öbüründen kazanacak, halbuki bu ilaca muhtaç hasta başka ilaç ile iyileşebilir mi?
 • roche tarafından bir hafta süre ile ucretsiz dağıtılacak.

  http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/5100506.asp?m=1
 • kemoterapi gören hastalarda nötropeni oluşması durumunda uygunan ilaç. hasta iğne yapılırken hissetmez belki fakat özellikle 2-3 doz ve daha fazlasını 24 saat aralıklarla aldığı zaman kemik ve kaslarda şiddetli ağrılara sebep olabilir.
 • kemoterapi sonrasi tuşe olan vucudu ayaga kaldirir. her kür sonrasi 4 adet nopojen ignesi. pahalidir.
 • kemik iligini, dususe gecen beyaz kureleri daha hizli daha hizli! uretmesi icin asiri durttugunden dolayi ozellikle kemik iligi ve kan hucrelerinin uretildigi kemiklerde (mesela kalca) inanilmaz agrilara sebep olabilir bu ilac. ayni kemoterapiniz (bu ilacla hasir nesir oldugunuza gore buyuk yuzdeyle kemoterapi gordugunuz on kabuluyle yaziyorum) gibi hem kill hem cure bir yaklasimi vardir: evet kan hucrelerini cogaltiyorum ama seni yoruyor ve agrilar icinde kivrandiriyorum. peki bu ilaci niye aliyorduk en basta? kemoterapi ilaclari kanserli hucreleri oldururken degerli kan hucrelerimizi de azalttigi icin. ama demokratik tipta careler tukenmiyor, neupogen'in agrilarina derman olmasi icin iki agri kesici atiyoruz. agri kesicilerin midemizi bu hassas donemde delmemesi icin ise lansor... eeh sikildim! neyse, bu zincir lansor'da bitiyor esasen.