şükela:  tümü | bugün
 • beynin muazzam karmaşıklığının, nöronlar, sinapslar ve beynin diğer bölgelerinin farklı bilimsel görüntüleme ve renklendirme yöntemleri ve teknikler ile sunulduğu görsel sanat.

  brainbow ismiyle anılan teknik, ilk olarak 2007 yılında harvard üniversitesi'nden jeff lichtman tarafından yönetilen bir ekip tarafından geliştirildi ve teknikleri nature dergisinde yayınlandı.
  yöntem, farklı beyin bölgelerini birbirine bağlayan daha uzun yolları izlemek ve uzun mesafelerdeki aksonları ve dendritleri tanımlamak ve izlemek için her bir sinir hücresini farklı bir renkte etiketlenerek geliştirildi. ışık mikroskopisi ile bilim adamları, tek tek nöronlarda bir dizi farklı floresan protein ifade eden transgenik farelerde sinir sisteminin bir bölgesindeki tüm aksonların dallanma modellerini ve bağlantılarını görüntülediler. tek tek nöronlarda yeşil floresan proteininin farklı oranlarda kırmızı, yeşil ve mavi türevlerini rastgele ifade ederek, her bir nöronu farklı bir renkle işaretlemek mümkündür.

  teknik daha sonra sinirbilimci greg dunn tarafından görsel sanat haline getirilmiştir. hatta microetching (glial hücreler arasındaki boşlukların farklı renklendirmeler ile öne çıkarılması) print yöntemi ile beynin ve beyindeki bağlantıların renklendirilmiş 3b çıktısı bile elde edilmiştir.

  aynı adlı bir web sitesinde aylık ve yıllık resim yarışmaları yapılmaktadır.

  https://m.youtube.com/watch?v=izczv5-v3s4
  https://www.sothebys.com/…ideos/self-reflected-2017
  http://www.gregadunn.com/…af-painting-by-greg-dunn/