şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yeni bir; ben diyim beynimizi,zekamızı formatlama işi, siz deyin beyin yıkama şeysi.

  --- spoiler ---

  neuroformat™, kelime anlamı olarak, nörolojiyi formatlama, yeniden biçimlendirme anlamına gelmektedir. özellikle son 20 yılda geliştirilmiş çok etkili yöntemlerin neuroformat™ modeli içerisinde, en etkili oldukları alanlarda kullanılarak beynin sağlık, başarı, mutluluk için yeniden programlanmasını sağlar. içerisinde, enerji psikolojisi, eft, nlp, gestalt, kinesiyoloji, psych-k, meta-medicine, sedona metodu, german new medicine, emdr gibi bir çok metodolojinin özünü barındırmaktadır.

  beyin, bizim konuşma terapileriyle yapmaya çalıştığımızdan çok daha hızlı şekilleniyor. mesela, bir sürücü geçirdiği bir kaza anında 1-2 saniyelik bir zaman diliminde araba kullanmaktan, hayat boyu korkmayı öğrenebiliyor. klasik yöntemler, bu kişiye günlerce sürecek konuşmalarla arabadan korkmamayı sağlamaya çalışıyor. beynimizin, bu durumda sakin kalmayı geri öğrenmesi için sadece 1-2 saniyesi var. neuroformat™ yöntemleri, değişimi bu kısa sürede gerçekleştirilmek üzerine yoğunlaşmakta, klasik yöntemlerde aylar alabilen tedaviler, bu metodoloji içerisinde saatler içerisinde gerçekleştirilmektedir.

  --- spoiler ---

  [http://www.neuroformat.com/ http://www.neuroformat.com/]
 • (bkz: lacuna inc.)
 • barış muslu tarafından geliştirilen, göz hareketleri ve bir takım nörolojik vuruşları içeren psikolojik sistemler bütünü. eğer ne yaptığınızı biliyorsanız gerçekten de çok etkilidir.

  özellikle travmaların beyindeki etkisini azaltır. bir kaç saatlik ciddi ağlamalı seanstan sonra, yaşadığınız kötü olayın üzerinizde hiç bir etkisi kalmaz. etkisi için olayı hatırlamak ve konsantrasyon olmazsa olmazdır. bu ikisi de yoksa denemeyin bile derim.
 • geçmişte yaşanan travmaları beyinden silerek, fobi, hastalık, kaygı ve anksiyete bozuklukları gibi birçok problemi dakikalar içerisinde gidermeye yarayan barış muslu tekniği.

  teknik, kişinin çözmek istediği soruna odaklanarak, kötü duygu hissettiği göz pozisyonlarında, vücudunun belli bölgelerine vuruşlar yaparak duyguyu temizlemesine dayanır. beynine format at adlı kitap, tekniği detaylı bir şekilde anlatmış, işe yaradığını iddia eden insanlar da azımsanmayacak kadar çoktur.
 • facebook sayfasında zaman zaman "sır kapısı" bilimselliğinde videolar paylaşan ekip.
 • kendi kendime giyinmeyi ogrendigim zaman baslamis olabilir, cikardiklarimi ters yuz birakmamam, muhakkak duze cevirip katlayip yerine koymam gerekliligine inandirilmam. annemin meshur "isin ters gider sonra" gerekcesi ile surekli pekistirilen bu adetin pesini, sacma oldugunu, sartlanmis oldugum icin yaptigimi bilmeme ragmen birakamadim.

  iki elim kanda bile olsa aceleyle yatagin ustune firlatip attigim son parcayi duzeltmek icin kendime kizarak yari yoldan dondugumu bilirim. annemin, cik cik cik, isin rast gitmeyecek bugun" sozu kulaklarimda cinlayarak.

  cocuga duzenli olmayi ogretirken boylesine sartlamalara gerek var miydi? yoktu.

  gece karabasanlar gormemize neden olan bir suru gereksiz adetler de: tabakta birakirsak arkamizdan kosacak pirinc taneleri (bazi evlerde ilerde sahip olunacak cocuk sayisinin gorgesi oldugunu da duydum) arkamizdan aglayacak ekmek parcalari, ugursuzluk getiren ters donmus terlikler, ve sonunda okunmus sulari icerek okunmus pirinc tanelerini yutarak sinav'a giden yavrular.

  o okunmus pirinci yutanlarin pirinc tanesi kadar kalp pili uretmeleri imkani bizde goruldugu uzere sifir oluyor, sinav'i kazansalar dahi.

  baski her yerde, bas kaldirabilmek ve toplumun baskisina karsi durabilmek herkesin harci degil.
 • cocuklukta gecirdigi bir travma sonucunda acik havada gecirdigi vakitler burnundan gelen arkadasim, kedi korkusunun artik kizlarinin da uzerinde etkili olmaya basladigini gozlemleyince bir aksiyon almaya karar verir. kendininkine benzer korkusu olan bir arkadasinin tavsiyesi uzerine aldigi destegin iceriginde yukaridaki entrylerde bahsedildigi uzere farkli teknikler ve bol gozyasi var. sonucunda ise korkusunun uzerine gitmeye hazir ve yillar sonra veterinere gidip kontrollu ortamda olsa dahi kedilere dokunmaya gayret gosteren bir kisi. aksiyon almaya kararli olmanin da etkisi vardir elbet ama her asamada dokulen gozyasi, kacip gitme istegi sozkonusu iken tedavinin de katkisinin yadsinamaz oldugunu dusunuyorum. bu tarz korkulari olanlar icin en azindan incelemeye deger bir secenek.
 • yeğenimin uçak korkusun 2 çalışmada geçmesine vesile olmuş ekiptir. bize bir çalışma denmişti, ama hadi neyse yine de büyük bir teşekkürü hakediyorlar. yeğen dediysem bakmayın benden büyüktür.

  (bkz: kazan dibi)
 • eskiden nefesi kuvvetli hocaların iyileştirdiği kişilerin torunlarını günümüzde nöroformatçılar iyileştiriyor.
  (bkz: format at düzelir)