• eskiden nefesi kuvvetli hocaların iyileştirdiği kişilerin torunlarını günümüzde nöroformatçılar iyileştiriyor.
    (bkz: format at düzelir)
  • yeni nesil bir tarikat gibi... çok üzgünüm, okuyan 1 kişiye bile sesim giderse bu bilgiyi cebe atsın lütfen.

yakın dostum kapıldı buna, şimdi de annemin komşusu kapılmış. nasıl paralar döküyorlar, nasıl tüm benlikleriyle adanıyorlar anlatamam.

ruhsal/fiziksel hastalıkları bazı yöntemlerle (emdr sisteminden apartma bisey sanırım) tedavi ettiğini savunarak mucize vaadeden bişey bu. bi çeşit para tuzağı bence. ama bundan daha fenası var.
    para dışında -bence- statü ve güç uğruna da binlerce, onbinlerce insanı aslanın ağzına atıyor lideri olan kişi.

bi de kesmişler bilimle bağı. sahte bilimin bu popüler alanına baş koyan müritler (özür dilerim ama gerçekten mürit gibi davraniyorlar), adam gibi bir hekime gidip tedavi alıp belki çok hafif doz ilaçla atlatabilecekleri hastalıkların derinine doğru kararlı bir şekilde çekiliyorlar.
    fırtınanın gözüne girer gibi.

ben de başta demiştim aslında "ne zararı olacak, iyi hisseden takılsın işte abi"
    bi çeşit meditatif çalışma gibi gelmişti bana.

ama 20 yıllık çok çok yakın bir arkadaşım buna kapılıp sürüklendikçe delirdi.
    "çözdüm ben bunları neuroformatla, arkamda bıraktim" dediği tüm travmalarin, kılık değiştirerek hayatına nasıl yıkıcı ataklar halinde kamikaze dalışı yaptığını gördüğümde gerçekten ambale oldum.

üstelik o farkında bile değildi, kendini çok iyi sanıyordu.

kapılmayın ya, yemin ederim şarlatanlık bu. paranızdan olmanızı geçtim, o bişey degil.
    ama sizi iyilestiginize inandırıp gerçek tedavilere erişiminizi kesiyorlar zihnen. asıl kalleşlik bu bence.
  • facebookta devamlı videoları ile karşılaştığım oluşum.
    sikko sikko videoları editleyip sanki dünyanın sırrını açıklar gibi yayınlıyorlar.
    bir konuyu sonunda ... bulunan devrik cümlelerle anlatınca gizem kattığını önemli gibi hissettirdiğini düşünüyorlar muhtemelen.
    istek dışı bir iki cümlesini okuduğum zaman sinir krizi geçiriyorum.

görmeyi böyle şeyleri kameralarda....
    hak etmiyor muyuz ülkece?...?..?...

şu karikatürle yazımı sonlandırırken, aynı şeyi metinleri hazırlayan dingile yapmak istiyorum.
  • psikoterapide yıllardır kullanılan bir tekniğin (bkz: emdr), psikoloji eğitimi olmayan şarlatanlarca yeniden isimlendirilip taklit edilmesi durumu.
  • facebookta bu isimle videolar yayınlayan bi oluşum var.. meşazım onlaradır..

yayınlamayın kardeşim. noolur mal mal şeyler yayınlamayın.. sağdan soldan bulduğunuz videoların orta yerine skik bir çeviri ile grameri ebesine ters bakmış cümleler yazıp yayınlamayın..

o videolar zaten enteresan şeyler, gerizekalıya anlatır gibi açıklamalarla kendinizi bozmayın..
  • tavsiye üzerine kız arkadaşım annesi ile beraber bu neuro formatın ofisine gitti dün. şahsen ilk kez duyduğum için sözlükte araştırdım, girilere bakınca bayağı bir merak ettim. iş çıkışı gidip barış muslunun kitabını alayım da okuyayım bakalım kitaptan neler kaparım diye düşünüyorum kendimce.

ofise girdiklerinde kendilerine imzalamaları için bir kağıt verilmiş. kağıtta da, hiçbir şekilde işletmeyi dava edemeyecekleri, herhangi bir şekilde cihaz ile müdahale edilmediği, hiçbir sorumluluk kabul etmediklerine dair maddeler yer alıyormuş. tabi bu kağıdı okuduktan sonra bilhassa sormaya başlamışlar asıl olay nedir, siz nasıl bir yol izleyeceksiniz, hangi metotları kullanacaksınız vb diye. hipnoz yapıp yapmayacaklarını sorduklarında, karşılarındaki kadını hipnoz hakkında bilgisi olmadığını söylemiş. konuşmanın devamında da hipnoz hakkında bir şeyler söylemiş. açıkcası görüşülen kadın da ne yapacaklarına tam hakim olmadığı gibi, bilgi verme konusunda da fazlasıyla eksik. seans ücreti de 400tl, açıkcası ne tür bir işlem yapacağı hakkında bilgi vermekten aciz bir uzmanın terapisi için çok çok çok fazla.

baktık ki sözlükte yazılan övgü dolu yorumlar ile alakası yok bu olayın. giriler para karşılığı ile bile yazılmış olabilir, reklam kokuyor zaten. özetle, ola ki bir şekilde bu neuroformat a gidecekler olursa detaylı bilgi alıp ikna olmadıktan sonra hiçbir şekilde başlamasınlar diyorum.
  • kendi kendime giyinmeyi ogrendigim zaman baslamis olabilir, cikardiklarimi ters yuz birakmamam, muhakkak duze cevirip katlayip yerine koymam gerekliligine inandirilmam. annemin meshur "isin ters gider sonra" gerekcesi ile surekli pekistirilen bu adetin pesini, sacma oldugunu, sartlanmis oldugum icin yaptigimi bilmeme ragmen birakamadim.

iki elim kanda bile olsa aceleyle yatagin ustune firlatip attigim son parcayi duzeltmek icin kendime kizarak yari yoldan dondugumu bilirim. annemin, cik cik cik, isin rast gitmeyecek bugun" sozu kulaklarimda cinlayarak.

cocuga duzenli olmayi ogretirken boylesine sartlamalara gerek var miydi? yoktu.

gece karabasanlar gormemize neden olan bir suru gereksiz adetler de: tabakta birakirsak arkamizdan kosacak pirinc taneleri (bazi evlerde ilerde sahip olunacak cocuk sayisinin gorgesi oldugunu da duydum) arkamizdan aglayacak ekmek parcalari, ugursuzluk getiren ters donmus terlikler, ve sonunda okunmus sulari icerek okunmus pirinc tanelerini yutarak sinav'a giden yavrular.

o okunmus pirinci yutanlarin pirinc tanesi kadar kalp pili uretmeleri imkani bizde goruldugu uzere sifir oluyor, sinav'i kazansalar dahi.

baski her yerde, bas kaldirabilmek ve toplumun baskisina karsi durabilmek herkesin harci degil.
  • facebook sayfasında zaman zaman "sır kapısı" bilimselliğinde videolar paylaşan ekip.
  • sanırım barış muslu'ya ait bir oluşum. facebook sayfaları var. sürekli haftasonu 2 günlük seminerlerinin reklamı dönüyordu. fiyatını merak ettim, mesajla sordum. neymiş efendim sadece telefonda fiyat bilgisi verilebilirmiş. 444'lü bir numara verdiler. tabi ki aramadım. neden kursun ya da seminerin adı her ne haltsa fiyatını açıklamaktan imtina ediyorlar? herkese farklı fiyat mı çakıyorlar? ilginç...
  • bu konuda herkese şifa olunacak diye bir kaide yok sanırım.
    maslaktaki yerlerine iki seans gittiğimde , ve her iki seansın sonuçlarında ne yazık ki hiç bir ilerleme ne yazık ki olmadı.

çok pozitif ve inanarak gittiğim seansların hiç bir yararı olmamakla beraber, çalışanlar soğuk, ilgisiz ve hiç bir iş takibi olmayan kişiler.

çalışanların bu sisteme inandığını söyleyemeyeceğim. bence bu yüzden soğuk, ilgisiz ve takipsizler. yaydıkları enerji bu doğrultuda.

teknikle ilgili bir bilgi vermek gerekirse " kafama aynı metronomla dört parmakla vurula vurula aldığım telkinler " negatif.

şifa diye başvurduğunuz bu yol , kendinizi sorgulamaya itiyor.
    post modern " üfürükçüler " mi ?diye sorgulatmadan etmiyor.
hesabın var mı? giriş yap