şükela:  tümü | bugün soru sor
 • eskiden nefesi kuvvetli hocaların iyileştirdiği kişilerin torunlarını günümüzde nöroformatçılar iyileştiriyor.
  (bkz: format at düzelir)
 • facebookta bu isimle videolar yayınlayan bi oluşum var.. meşazım onlaradır..

  yayınlamayın kardeşim. noolur mal mal şeyler yayınlamayın.. sağdan soldan bulduğunuz videoların orta yerine skik bir çeviri ile grameri ebesine ters bakmış cümleler yazıp yayınlamayın..

  o videolar zaten enteresan şeyler, gerizekalıya anlatır gibi açıklamalarla kendinizi bozmayın..
 • facebookta devamlı videoları ile karşılaştığım oluşum.
  sikko sikko videoları editleyip sanki dünyanın sırrını açıklar gibi yayınlıyorlar.
  bir konuyu sonunda ... bulunan devrik cümlelerle anlatınca gizem kattığını önemli gibi hissettirdiğini düşünüyorlar muhtemelen.
  istek dışı bir iki cümlesini okuduğum zaman sinir krizi geçiriyorum.

  görmeyi böyle şeyleri kameralarda....
  hak etmiyor muyuz ülkece?...?..?...

  şu karikatürle yazımı sonlandırırken, aynı şeyi metinleri hazırlayan dingile yapmak istiyorum.
 • facebook sayfasında zaman zaman "sır kapısı" bilimselliğinde videolar paylaşan ekip.
 • kendi kendime giyinmeyi ogrendigim zaman baslamis olabilir, cikardiklarimi ters yuz birakmamam, muhakkak duze cevirip katlayip yerine koymam gerekliligine inandirilmam. annemin meshur "isin ters gider sonra" gerekcesi ile surekli pekistirilen bu adetin pesini, sacma oldugunu, sartlanmis oldugum icin yaptigimi bilmeme ragmen birakamadim.

  iki elim kanda bile olsa aceleyle yatagin ustune firlatip attigim son parcayi duzeltmek icin kendime kizarak yari yoldan dondugumu bilirim. annemin, cik cik cik, isin rast gitmeyecek bugun" sozu kulaklarimda cinlayarak.

  cocuga duzenli olmayi ogretirken boylesine sartlamalara gerek var miydi? yoktu.

  gece karabasanlar gormemize neden olan bir suru gereksiz adetler de: tabakta birakirsak arkamizdan kosacak pirinc taneleri (bazi evlerde ilerde sahip olunacak cocuk sayisinin gorgesi oldugunu da duydum) arkamizdan aglayacak ekmek parcalari, ugursuzluk getiren ters donmus terlikler, ve sonunda okunmus sulari icerek okunmus pirinc tanelerini yutarak sinav'a giden yavrular.

  o okunmus pirinci yutanlarin pirinc tanesi kadar kalp pili uretmeleri imkani bizde goruldugu uzere sifir oluyor, sinav'i kazansalar dahi.

  baski her yerde, bas kaldirabilmek ve toplumun baskisina karsi durabilmek herkesin harci degil.
 • barış muslu tarafından geliştirilen, göz hareketleri ve bir takım nörolojik vuruşları içeren psikolojik sistemler bütünü. eğer ne yaptığınızı biliyorsanız gerçekten de çok etkilidir.

  özellikle travmaların beyindeki etkisini azaltır. bir kaç saatlik ciddi ağlamalı seanstan sonra, yaşadığınız kötü olayın üzerinizde hiç bir etkisi kalmaz. etkisi için olayı hatırlamak ve konsantrasyon olmazsa olmazdır. bu ikisi de yoksa denemeyin bile derim.
 • sanırım barış muslu'ya ait bir oluşum. facebook sayfaları var. sürekli haftasonu 2 günlük seminerlerinin reklamı dönüyordu. fiyatını merak ettim, mesajla sordum. neymiş efendim sadece telefonda fiyat bilgisi verilebilirmiş. 444'lü bir numara verdiler. tabi ki aramadım. neden kursun ya da seminerin adı her ne haltsa fiyatını açıklamaktan imtina ediyorlar? herkese farklı fiyat mı çakıyorlar? ilginç...
 • artık dostum olan biri tarafından geliştirilmiş sistemdir. 3 sene önce yaşadığım bir sorunda çok büyük faydasını görmüştüm. o zamanlar yolun başındaydı. geçen gün etiler'deki recrea academy olarak açtıkları ofislerini ziyaret ettim. çok güzel bir yer olmuş.

  bu arada sanılanın aksine kendisi birebir çalışma yapmamaktadır. uzun bir süre neuroformat eğitimine tabii tutulmuş psikolog kökenli insanlar veriyor zaten danışmanlıkları.

  bu kadar kişinin çarkına istemeden de çomak sokan biri için doğru bir hareket olmuş kanımca.
 • gördüğüm en ucuz reklamlara sahip oluşum. hayvanlara yardım eden insanlar, insanlara yardım eden insanlar gibi potansiyel duygu sömürüsü niteliği taşıyan ne kadar video varsa sonuna "daha iyi bir dünya için neuroformat" tarzı yazılar yazıp kendi sayfalarına yönlendiren viralleri şu aralar facebookta kol geziyor.

  kaldı ki üfürükçü hocalardan pek de farkları olmadığını düşünüyorum, psikolojiden bi haber bilgisayar mühendisi bir zat çıkmış bilimsel olmayan yöntemlerle bir takım bozuklukları -hatta kanseri bile- iyileştirdiğini iddia ediyor, işin üzücü tarafı ise psikoloğa gitmeyen insanlar bu şahıslardan medet umuyor, plaseboyla iyileştiklerini sanıyorlar.

  bilinç altı temizliği nedir allah aşkına ya!?

  edit 1: bu entrynin daha sert versiyonu gg nedeniyle silinmiş, doğrudan hakaret içeren kelimeleri silerek yeniden girdim. bu sefer de silinirse moderatörlere para verdiklerini falan düşüneceğim amk.

  edit 2: ulan özgül fobiye çözüm bu mu şimdi yılların davranışçı yöntemleri noldu amk? oğlum adam kanseri tedavi ettiğini iddia ediyor lan kanseri!!!

  edit 3: hahahaha adamlar son reklamlarında iyice dalga geçilecek bir hale gelmişler. şöyle ki, gene yukarıda bahsettiğimiz bu duyar kasmalı videolar mevcut ancak bu sefer "neuroformat" yazısı video sonunda bir mottoyla beraber değil, videonun ortalarında bir yerlerde yarı şeffaf olacak şekilde 1 saniye kadar yanıp sönüyor. sübliminal mesaj mı yaptınız gari siz? çok mu fight club izlettiler size?