şükela:  tümü | bugün
  • periferik polinöropati( özellikle diyabetik) de kullanılan gaba reseptör agonisti
  • fantom sendromunda da kullanılır
  • prospektüste yazan hastalıkların dışında da kullanımını teşvikten dolayı, pfizer'in amerika'da 430 milyon dolar ceza ödemek zorunda kaldığı ilaç.

associated press'in haberi

'pfizer'ın pfizer guilty, to pay $430m
    ap - denise lavoie

05/14/04 - pfizer inc. will plead guilty to criminal charges and pay $430 million in fines to settle charges that a company it bought illegally promoted non-approved uses for a drug.

the settlement with the world's largest pharmaceutical company over warner-lambert, which pfizer bought in 2000, includes a $240 million criminal fine the second-largest ever imposed in a health-care fraud prosecution, the justice department said. pfizer also will pay $152 million in civil fines to be shared among state and federal medicaid agencies. another $38 million would go to state consumer-protection agencies.

under the agreement announced thursday by federal prosecutors, the company acknowledged spending hundreds of thousands of dollars to promote non-approved uses for the anti-seizure drug neurontin. the company said the activity occurred years before it bought warner-lambert.

the case began in 1996, when scientist david franklin filed a whistleblower lawsuit under the u.s. false claims act, which allows private citizens to sue on behalf of the government and receive a portion of awards in cases where companies are defrauding the government. franklin will receive $26.6 million as part of the settlement.

franklin's suit alleged that, to drive up sales in the 1990s, drug maker parke-davis and its parent company warner-lambert promoted the drug neurontin for relieving pain, headaches, bipolar disorder and other psychiatric illnesses though it was approved only as an epilepsy drug. while doctors can prescribe drugs for any use, promoting drugs for so-called "off-label uses" is prohibited by the food and drug cosmetic act.

the lawsuit alleged the company's plan included paying doctors to put their names on ghostwritten articles about neurontin and to induce them to prescribe the drug for various uses by giving them tickets to sporting events, trips to golf resorts and speakers fees. '
  • trigeminal nevralji hastalarının kullandığı * hem öküz gibi kafa yapan hemde çok işe yarayan çene ağrılarını dindiren kapsul şeklinde ilaçtır.300 mg gabapentintürüdür 50 kapsül bulundurur.
  • bundan ne zaman içsem, uykuya daldığım ve sabah olup uyandığım süreye kadar geçen, aradaki o zaman dilimini kesinlikle hatırlamadığım ilaçtır.
    kastettiğim uyku sırasındaki rüyaları hatırlamamak değildir. gece uyanmak, hatta belki kalkmak, dolanmak, mutfağa yada wcye gitmek vs vs gibi uyku arasında ara sıra yaptığım birçok şeyi hatırlamıyorum.
    sabahları anneden duymadığım sürece, gece mutfağa gidip su içtiğimin de farkında değilim.
    ama itiraf etmek zorundayım, gece içildiğinde şahane bir dinlenmişlik hissi veriyor.
    gündüz içildiğinde ne olduğundan ise bahsetmemeyi tercih ederim. * *
  • pfizer'in epilepsi ilacı. bolca jeneriği vardır.
    (bkz: jenerik ürün)
  • sol bacağımdaki noröpatik ağrı nedeniyle doktorum tarafından verilen ilk iki doz (300er mg) almam sonrasında inanılmaz şekilde baş ağrısı, baş dönmesi ve mide bulantısı (günde 4 kusma) yaratan bu yüzden kesmek zorunda kaldığım ilaç. sıklıkla uykudan uyandırmasını ve uyku sırasında istemsiz kol bacak refleksleri yaratmasını da eklemeliyim. kötü ya da ilaç iyi bilemem ancak çok yaramadı bana.
  • periferik nöropatiye bağlı uyuşma şikayeti olan hastalarda kullanılan bir ilaçtır. en önemli yan etkisi uyku yapmasıdır.
    bu ilacı sırf rahat uyumak amaçlı, bazı doktorların da kullandığı bilinmektedir.
  • bipolar bozukluk tedavisinde kullandığım mizaç dengeleyici. depakin ilacının karaciğer fonksiyonlarımda hafiften bozukluğa neden olduğu için onun yerine doktorumun uygun gördüğü ilaç. pek bir yan etkisini görmedim.
  • yaşadığım ciddi derecedeki ve 2 senedir geçmek bilmeyen nöropatik ağrı ataklarım sonucu, an itibari ile benim de başladığım, araştırdığım kadarıyla mucizevi sonuçlar veren yararlı ilaç. yan etkileri çok fazla, en az 5-10 tane etkisisini, çok sağlam ve dayanıklı bir bünyede bile hissediyorsunuz. bende ilk olan yan etkiler şunlar: baş dönmesi, baş ağrıları, mide yanmaları, üşüme, titreme, uyuşukluk, kafanın güzel olması, dünyadan kopup, tekrar gelmeler vs

ilerleyen zamanlarda ne gibi etkileri olduğu konusunda daha net bilgiler verebileceğim.

edit: aradan 1 yıl geçti neredeyse bu ilacı kullanalı. malesef benim nöropatik bulgularımda bir işe yaradığını söyleyemeyeceğim. hatta zararları bile oldu desem yeridir, zaten sinirli bir adamken beni adeta bir hulk'a dönüştürüp, insanlara öfke krizleri besletmesine kadar gitti olay. 4 ay kullanıp, bıraktım.