şükela:  tümü | bugün
 • bir nevi iyiliğin savaşçısı denebilecek bu kişler için asıl önemli olan iyiliktir ve bu kanunlara karşı gelmek ise onlara karşı gelinmelidir, kanunun iyiliğin tarafında olması iyidir ancak iyilik her şeyden önce gelmelidir..
  aynı zamanda diğer good alignmentlara** göre kişiye hareketlerinde daha fazla serbestlik tanıması da bir avantajdır..
 • düzenin toplumları kaostan kurtarıp, karışıkları azaltması ile iyiliğe yardımcı olduğunun bilincindedirler. ancak pek çok zaman bunun geçerli olmayabileceğini de bilirler. onun için yasalar bazı durumlarda iyilik için çiğnebilir, asıl olan her zaman iyiliğin yanında olmaktır.
 • neutral adaleti koruyan ve savunandır, chaotic ise isminden de anlaşıldığı üzere kaotiktir. yani tutarlı davranmayan, hareketlerinde herhangi bir çizgi takip etmeyen, değişken olanlar için kullanılan bir sözcüktür. tabi ki bu iyi anlamda da kötü anlamda da olabilir.
  dolayısıyla neutral good ile chaotic good karakterlerinin iyi* olmaları dışında hiçbir alakaları yoktur.
  neutral olan oyuncu adil davranır, good olduğu için ise adaletin iyilerin tarafında gerçekleşmesini ister.
  keza true neutral bir karakter için iyilik kötülük gibi kavramlar değil, sadece kuralların uygulanması önemlidir. adalet iyiliğe de kötülüğe de yarayabilir.
  en iyi neutral good karakter örneği, şu sıralar cnbce'de oynamakta olan angel isimli dizinin baş karakteridir. karakter adil ve iyidir. kaotik değildir, çünkü hareketleri tutarlıdır. tabi bu demek değildir ki neutral bir karakter hiç bocalamaz, şaşırmaz. sadece tutarlı ve sabit bir karakter olduğu için en zor, ama kişiliğiniz de tam olarak öyleyse, en zevkli oynayacağınız karakterdir.
  kurallar ve iyilik onlar için zaten aynı tarafta yer aldığından, ne iyilik ne de kurallar önce gelir. kurallar zaten iyileri korumak için olduğuna göre, ikisi arasında asla tutarsızlık yaşanamaz.
  bu karakter hakkında en sık rastlanan hata neutral olmasından ötürü yargıç karakterine benzetilmesidir. oysa o yargıç değil, kahraman kişiliğine uygundur. kimin hatalı olduğuna değil, doğru, adil ve iyi olanın hangi tarafta olduğuna bakar. kendi yargıları onun adaleti belirlemesini sağlar.*
 • chaotic good karekter, bir suç i$lenmeden hemen önce müte$ebbis faile engel olursa ve onu yakalarsa bu ki$inin bir daha suç i$leyebileceğini ama kendisinin orada bulunamayabileceğinden dolayı muhtemel kurbanın zarara uğrayacağını dü$ünüp, yakaladığı potansiyel suçluyu direk katledebilir. fakat bunu bir neutral good yapmaz. neutral good karekter kurallar çerçevesinde olsa da olmasa da iyilikten yana hareket eder. fakat hiç bir şekilde "bu suçlu gelecekte de muhakkak suç i$leyecek onun için idam en iyisidir" demez. örnek vermek gerekirse kötüleri haklayan ve bunu kendi kuralları çerçevesinde yapan wolverine bir "chaotic good"dur. onu neutral good olmaktan uzak tutan $ey öfkesi ve bir suçluyu ele geçirdiğinde infazı direk orada yapma isteğidir.
  ayrıca bu alignment, fighterler için çok uygundur.*
 • sokakta yürüyen iyi vatandaşın alignmentı. lawful good yasalara sahip çıkar, chaotic good iyilik için yasaları çiğner, neutral goodsa ikisinin arasında elinden gelen iyiliği yapar, fakirlere yardım eder, otobüste yaşlılara yer verir vs vs...
 • eğer iyilik, adaletli olmayı gerektiriyorsa, her zaman adaletli olması gereken rpg alignment'i..
  eğer olayları değerlendirirken kesinlikle adaletli olup olamadığı konusunda şüpheleri var ise karakterin derhal lawfull good olması herkesin hayrına olacaktır.
  eğer adalet konusunda hata yaparsa iyilik yapmış sayılmaz ve lawfull evil gibi bir şey olur.
  tabi her ırk hata yapabilir, bir olayı etkileyen sonsuz değişken vardır,her şeyi bilemez.
  o yüzden neutral good, en azından kafası karıştığında işi lawfull good karaktere bırakmalıdır.