şükela:  tümü | bugün
  • bundesliga ekibi borussia dortmund'ta forma giyen, güçlü fiziğinin yanı sıra attığı gollerle de dikkat çeken savunma oyuncusu. 193 cm boyunda ve henüz 20 yaşında olan bu arkadaşımız yakın zamanda daha büyük bir kulübe gidicekmiş gibi görünüyor. ülkemizde henüz adı sanı duyulmamış olan bu futbolcu arkadaşımız için almanya, bosna hersek, sırbistan ve abd milli futbol takımları kıyasıya rekabet içindeler. ailesi sırp olduğundan sırbistan, subotic bosna doğumlu olduğundan bosna hersek, abd genç milli takımlarında (u-17, u-21) forma giymiş olmasından ve subotic'in gelişimine büyük katkıda bulunduklarına inandıklarından abd ve de "adam halihazırda herhangi bir ulusal milli takım forması giymemiş, bari kapalım lan bu çocuğu da etinden kemiğinden, boyundan posundan biz yararlanalım" diyen almanya bu çocuk için savaş vermekte. bakalım subotic kimi seçicek? bekleyelim de görelim..
  • bir defans oyuncusu olmasına rağmen, bundesliga'da bu sezon oynamış olduğu 17 maçta attığı 5 golle, takımının en golcü futbolcusu konumundadır. attığı gollerin dışında da beğendiğim bir futbolcudur. birkaç yıl içinde onu bayern münih'te görebiliriz...
  • 193 cm'lik boyu ve hava hakimiyetiyle dikkat çeken defans oyuncusu. abd, sırbistan ve bosna hersek milli takımları arasından sırbistan'ı seçmiş ve 4 kez a milli olmuştur.
  • arsene wenger'in transfer listesinin basinda yer alan adamlardan.. dortmund parasiz verirse bu transfer kesin biter..
  • 10 aralık 1988 yugoslavya doğumlu futbolcu. 21 yaşında olmasına rağmen inginç bir hayat hikayesi var paylaşmak istedim.

....

neven henüz on yaşındayken savaş yüzünden ailesiyle birlikte almanya'ya sığınır. ilk başta annesi, babası ve kız kardeşiyle birlikte ufak bir şehre yerleşirler, babası neven'ı tsv schwarzenberg adlı kulübün seçmelerine götürür ve neven hocaların dikkatini çekerek minik takımına alınır. bir kaç yıl içinde kendisinden büyük çocuklarla oynamaya başlar ve yıldız gözüyle bakılırken çalışma vizesi bittiği için almanya'yı terk etmek zorunda kalır. sıkıntılı geçen bir kaç ayın sonunda başvurdukları amerika vizesi kabul olur ve yine ailesiyle amerika'ya yerleşirler. neven'ın kız kardeşi tenisçidir ve gelişme göstermesi için florida'ya yerleşirmişlerdir. bir gün babasıyla futbol oynamaya gitmiş ve yan taraflarında south florida üniversitesi antrenman yapmaktadır. neven 17 yaşındadır fakat takımla birlikte antrenmana katılmak ister. hocayla konuşur ve hoca kendisinin çok ufak olduğunu söyleyerek ilk başta onu kabul etmez. neven'ın ısrar etmesiyle sonunda antrenmana kabul edilir. takıma kabul edilmesi de aynı gün gerçekleşmiştir. bir yıl aradan sonra amerika u-17 takımına seçilir. çok iyi bir sezon geçirmesine rağmen sonraki sezon u-17 takımına giremez. kendisi o günü şöyle anlatıyor;

"gerçekten çok iyi oynuyordum ve kendimi kadroda görmeyince çok üzüldüm. takım arkadaşlarımla da aram iyiydi, üstelik takımın kaptanıydım fakat dediğim gibi listede ben yoktum. nedenini sormak için hocamın yanına gittim. o da bana artık u-17 değil u-20'de oynayacağımı söyledi. o günü hiçbir zaman unutamam dehşetti.."

evet neven artık u-20'de oynamaktadır ve başka takımların da dikkatini çekmeye başlar. bunların başında mainz 05 gelmektedir. jürgen klopp kendisini görür görmez takımına alır. neven ilk sezonu genç takımında geçirir. ancak sonraki sezon a takımdadır ve 34 maç oynamıştır. üstelik o sezon birde dört gol atmıştır. jürgen klopp borussia dortmund'a gittiğinde neven'ı da yanında götürür ve ilk sezonunda ilk onbir oynatmaya başlar. tabi iş artık ciddiye binince durumlar biraz değişir. zira neven'ın peşinde sırbıstan, bosna-hersek, almanya ve amerika milli takımları vardır. bir seçim yapma zamanı gelmiştir artık ve neven ailesinin kendisini sırp gibi büyüttüğünü ve bir sırp gibi yaşadığını o yüzden kökenlerine ihanet edemeyeceğini söyleyerek sırbistan milli takımını seçer. 2008 yılından bu yana borussia dortmund'da oynuyor ve daha şimdiden büyük takımların ilgisini çekmiştir.

...

kız kardeşi de bu arada iyi tenişçidir merak edenler (bkz: natalija subotic)

http://www.neven-subotic.de/
  • dünyanın en iyi stoperi.
  • uzun boyu, güçlü fiziği, stoperden öte bir merkez orta saha oyuncusu tekniği ile yakın zamanda adından sıkça söz ettirecek futbolcu. halihazırda borussia dortmund'da forma giyen bu delikanlıyı kadrosuna katmak istemeyen avrupa takımı yok gibidir. her zaman olduğu gibi bizim türk kulüpleri hariç tabi. onlar daha çok brezilyalı emeklileri aramaktalar.
  • 11 nisan 2012 borussia dortmund bayern münih maçındaki penaltı kararı yanlış olsa kendisini haklı bulabilirdim ama buz gibi penaltı kaçtıktan sonra gidip arjen robben'e oh oh çekmesi ayıp olmuş.

yarın da sana şampiyonlar liginde oh çekerler o zaman anlarsın!
  • alpay'ın beckham'a yaptığının bir benzerini robben'e yapmıştır dün gece.