• bir zamanlar mats hummels ile şampiyonlar ligi finalinde ikili olmuşken, şimdi mustafa yumlu ile olacak. verim alabilirse denizlispor için yararlı bir transfer.

edit: denizlispor'dan parasını alamadığı için ayrılmıştır. sadece 4 maçta forma giymiştir. bir kaç yıl sonra oynamadığı dönemlerin parasını paşa paşa alacaktır. yazık denizli'ye, yazık ülke parasına.
  • bundesliga ekibi borussia dortmund'ta forma giyen, güçlü fiziğinin yanı sıra attığı gollerle de dikkat çeken savunma oyuncusu. 193 cm boyunda ve henüz 20 yaşında olan bu arkadaşımız yakın zamanda daha büyük bir kulübe gidicekmiş gibi görünüyor.

edit: yaşadığı büyük sakatlıklar sonucunda beklenen sıçramayı yapamayan sırp futbolcu.
  • dün wolfsburg deplasmanında sakatlanıp sedyeyle sahayı terk etmişti. dizinin iki yerinde yırtık varmış. sezonu kapatmış. hakikaten üzücü. bu arada dortmund bu sezon sakatlık konusunda çığır açtı. galiba kloppo artık dar rotasyonunu tekrar gözden geçirmeli. zaten subotic'in yerine sokratis oynayacak, onun da yedeği yok.
  • 5-6 yıldan fazla bir süredir kendini sosyal sorumluluk projelerine adayan güzel insan.

henüz 23-24 yaşındayken ve avrupa'nın en iyi, en başarılı stoperlerinden biriyken futbolcuların %99.9'unun yaptığı gibi boş işler peşinde koşmak yerine, insani işlerle ilgilenmiş.

oturup da "almanya'nın ve avrupa'nın en başarılı (o dönem) takımı olan borussia dortmund'un en önemli parçalarından biriyim, henüz çok gencim, eğlenip çoşayım, karı kız peşinde koşup kafaları bulayım" diye düşünmemiş; boş zamanlarını afrika'nın en kötü ve en yoksul köylerinde geçirmiş, kurduğu vakıf ile oradaki insanlara umut ışığı olmuş. valla bunu yapmak (hem o kadar genç yaşta hem de o kadar popülerken) her baba yiğidin harcı değil.

sözlükte nuri şahin övülürken, nuri şahin'in yaptığı güzelliklere ilham kaynağı olan kişinin neven subotic olduğu bilinmesine rağmen konu hakkında başlığına tek bir entry yazılmamış olmasını yadırgamıyorum. tipik türk milletiyiz işte. başrol başkası olsa bile aynı yapımda görev alan figuran bir türk o başrole göre maalesef daha değerli oluyor.

nuri şahin'in kaleminden aktarıyorum;

--- spoiler ---

bir haftadır, sevgili dostum, takım arkadaşım neven subotic ile etiyopya'daydık. neven, 2013 yılından bu yana dünyanın en fakir ve kurak bölgelerinin temiz su ihtiyacını karşılamak için su kuyuları açıyor, hijyene bağlı hastalıkları önlemek ve çocukları okula gitmeye teşvik etmek için büyük bir çaba harcıyor. vakfın destekçileri ile bugüne kadar 100'e yakın su kuyusu açtı. bana hep ''bir su kuyusunun insan hayatını nasıl değiştirdiğini anlamak için o ana tanıklık etmen gerekir'' derdi. haklıymış. sayesinde hayatımın en unutulmaz deneyimini yaşadım. sınır tanımayan bir iyilik hareketinin parçası olmamı sağladığı için ona ne kadar teşekkür etsem az. bundan böyle, dünyanın dört bir yanındaki çocukların yüzüne bir tebessüm kondurabilmek için el ele çalışacağız.
    --- spoiler ---

kendi adını verdiği vakfın internet sitesi; neven subotic stiftung.
  • dün belki de yüzyılın göt oluşunu yaşayacaktı, şansı var ki yaşayamadı. kaçan penaltıdan sonra anlamsız şekilde robben'e "nooldu lan tırrık?" şeklinde koşan subotic, 91.dakikada topu savunmadan uzaklaştırayım derken kendi kale direğine yolladı. tesadüf eseri robben'in önüne düşen top 1 metre mesafeden ağlara gitmek yerine üstten auta gidince bizler de büyük bir makarayı kaçırdık. robben o direkten dönen topu kaleye yollasa sanırım subotic'e koşar, "şşş sikerim ;))" diyerek şeklini de koyardı.
  • jürgen klopp'un bu haftaki basın toplantısında ifade ettiği neven subotic ile ilgili görüşleri:

bvb-total muhabiri: neven subotic takım antrenmanlarına geri döndü. kaydettiği ilerleme ne kadar ve 4 numaralı oyuncunla ilgili seni en çok etkileyen şey nedir?

klopp: iyileşiyor. bu hafta (milli maç haftası) az oyuncumuz olduğu için küçük sahada çalıştık. 11 kişi yoktu, sadece 7 kişi vardı. (muhabir klopp'u düzeltiyor) doğru, 6 kişi. manni* de yoktu. bu yüzden kapalı mekanda çalıştık. neven kesinlikle fit durumda. durumuna bakacağız. aslında köln (hazırlık) maçında da oynayabilse iyiydi ama olmadı. şimdi bu hafta başından beri bizimle çalışıyor. bakalım, sezon yeterince uzun. belli oldu ki neven de bize çok hızlı bir şekilde yardımcı olabilecek duruma gelecek. haftasonu için de durumuna bakmamız lazım.

onda beni en çok etkileyen şey ne midir? o iyi bir tip. yaşamının 18. yılında bir erişkin gibi davranmaya başladı -onu o zamandan beri tanıyorum- ve o günden bu yana hiç değişmedi. birlikte çalışılması rahat, sorumluluğunu bilen bir arkadaşımız. bu dünyada bazı insanlar vardır, onları yalnız başlarına ormanlık bir bölgeye yolladığınız zaman yollarını kaybedebilirler. neven ise kesinlikle tertemiz duşunu almış, traşını yeni olmuş bir şekilde ormanın diğer tarafından çıkar. bu sırada yeme, içmeyi de halletmiş ve diğer bazı şeyleri de yapmış (muhabirler gülüşüyor) olur... yani başının çaresine bakabilir.
  • muhtesem, harika, olaganustu bir hamle yapti munih'le oynadiklari final macinda. seyretmesi muthis keyifliydi. bu finale dair unutulmayacak anlardan birtanesinde var imzasi.
  • yaz tatilini bu şekilde geçirmiş.

https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/…18683_n.png

adamın hasıdır, hammaddesidir.
  • net şekilde yirmi yıl sonra hatırlayıp "nereden hatırlıyorum bu adamı ya" diyeceğim tipte bir adam. bayern maçında kaybetseler de çıkardığı top hayatımda gördüğüm en fantastik hareketti defansta yapılan.
  • bugün bir makalede etiyopyada 100'den fazla su kuyusu açtırdığını öğrendim. su hayattır.

beşiktaş'a gelir mi bilmem. benim düşündüğüm herşeyin iyisini, kötüsünü, doğrusunu allah bilir ama bir bardak suyun bile sevab sayıldığı alemimizde cenab-ı allah bu adamı cennetle mükafatlandırır inşallah.
hesabın var mı? giriş yap