şükela:  tümü | bugün
 • londrada gecen bir neil gaiman kitabidir.
 • londra metrosunda gecen $imdilerde pek populer olmu$ bir neil gaiman kitabidir.
 • richard mayhew adlı insanın bir gün sevgilisiyle yolda giderken kaldırımda yaralı bir kızı görmesiyle başlayan olaylar silsilesini anlatan kitap. yazarı neil gaimandır. konu bir anlamda amerikan tanrıları ile paralellik gösterir. bu kitapta londra şehri aşağı ve yukarı londra olmak üzere ikiye ayrılır. yukarısı bildiğimiz londradır. aşağıda ise bir çeşit tarih yatar. o tarihin kahramanları , kralları , haydutları ve insanları yukarıdakilerin haberi olmadan kendilerince yaşarlar. çarşambanın dediği gibi ; kuliste olmak ile sahnede olmak arasındaki fark. filme çekilmiştir , dvdsi satışa çıkarılmıştır. ilginç bir hikayedir. mr. croup ve mr. vandemar adlı iki katil en beğendiğim karakterleridir kitabın.
 • okumaya başladığım zamanlarda neil gaiman artık kendini tekrar etmeye başladı demiştim ve artık bu fikirden tamamen uzağım. modern zamanların içine hep dinlemekten zevk aldığımız biz de öyle şeyler yaşasak ne güzel olurdu diye düşündüğümüz masalları monte etmek konusunda daha önce çokça takdirlerimizi layıkıyla kazanan yazar, gene güzel bir hikayeyi bu kez londra’nın iki kıyısında (ama alt ve üst kıyılarında) örüyor. üst lonra’da hayat bildiğimiz gibi devam ederken, aşağı londra’da ise şehrin tarihi, efsaneleri, unutulmaya yüz tutmuş kahramanları, varlıkları masal kitaplarında kalmış eski şövalyeleri metronun terk edilmiş duraklarında yaşıyor.
  kişisel fikrim, sandman efsanesinden sonra benim tecrübe ettiğim en genis gaiman anlatımının neverwhere olduğu yönünde. richard mayhew, door, marquis de carabas ve tabii ki mr. croup ve mr. vandemar ikilisi (ki bu ikiliye dikkat!) gibi her biri kendi içlerinde oldukça tutarlı, ilgi çekici ve ayrıntılı işlenmiş tiplemeleri içeren hikaye, belli bir noktadan sonra gaiman’ın alışıldık ve başarılı anlatımı sayesinde ve her cümlesiyle “bitmesin” dediğiniz bir kitap haline geliyor. eskiden soylular için alıcı kuşlar yetiştiren yaşlı adamlar eski lonra’yı, insanların çalışmanın yanında eğlenmeyi de bildiği o eski kenti, o zamanların salaş publarını özlüyor, şimdi sadece british museum’da bir portrede yaşayan melekler çok önceleri suların altında kalan atlantis’in o güzelim bağlarında yetişen üzümlerden yapılan eşsiz şarapları bir daha içemeyeceklerine hayıflanıyor ve londra’nın knightsbridge, ravenscourt gibi metro durakları aslında isimlerini hak ettiklerini okuyucuya anlatıyor.
  `
  neverwhere, gaiman’ı bilenler için mutlaka okunması gereken bir kitap olmasının yanında, yazarın ismini duyup merak edenler için de müthiş bir başlangıç olabilir..
 • her okunuşta yerin altında geçen serüvene kendinizi biraz daha kaptırmanıza sebep olan, sayfaları çevirirken sadece 'güzelliğiyle' anlamsız bir gülümseyi dudaklarınıza konduran, gaiman'ı ilk defa okuyorsanız diğer kitaplarını da okumak zorunda olduğunuzu hissettirecek, karakterlerinin arkadaşlarınız olmasını dileyeceğiniz mutluluk kitabı.
 • hollywood tarafindan filme de uyarlanmaya calisilan super bir neil gaiman romani..bbc tarafindan finanse edilen dizisi ilkel cekim teknigine ragmen sasilacak kadar basariliydi.üstelik jenerik dave mckean 'a muzikte brain enoya ait...
 • oldukça etkileyici olan dizisinin bölüm isimleri $oyledir:

  1. door
  2. knightsbridge
  3. earls court to islington
  4. blackfriars
  5. down street
  6. as above, so below
 • kitabin son 100 sayfasi fena sardi ,bitirdikten sonra adeta o dunyadan elimi etegimi cekmeme neden olacak diye bir sure son sayfayı acik birakmistim. sonra yeter ya nereye kadar diyip ,kapatip istemediim halde gercek dunyaya geri donus yapmistim...
 • aynı zamanda 9 sayılık bir çizgiroman serisi de yayınlanmaktadır yanılmıyorsam..
 • duygu dolu mork gryning şarkısı, mükemmel.