şükela:  tümü | bugün
 • ww2 sırasında ingiltere başbakanı.

  nazilerin iktidara gelip,almanların gözleri önünde büyüyüp tehditkar bir biçimde siyasal gelişmelerine gözyuman politikacıdır.
  dönemin fransız cumhurbaşkanı ile almanlar ren bölgesini ele geçirdiğinde onları ezecek askeri güçlerini kullanmaktan çekinmişler ve parlementolarının rahat koltuklarında oturup bakınmakla yetinmişlerdir.

  keza hitler ile almanya'daki görüşmesinde almanların çek'leri ele geçirmesine bizzat yardım etmiş, güçlü bir alman devletini kızdırmaktansa, küçük devletlerin gerek zor kullanım gerekse plebisit yolu ile alman egemenliğine kazandırılması için yataklık yapmış politikacıdır.
 • munih konferansi'nin mimari olup barisi sagladigini sanan ancak hitler'in icyuzunu goremeyen ve 1940'ta olen eski ingiltere basbakani
 • savaş öncesi takip ettiği politikayla ağır bir şekilde eleştirilen, dönemi itibariyle bence çok da yanlış hareket etmemiş eski ingiltere dışişleri bakanı. özellikle almanya'ya karşı gütmüş olduğu yatıştırma politikası*, bence gerçekçi bir harekettir. almanya'nın genişlemeci tutumuna (özellikle almanya sudetenland'i işgal ettiği sırada) bir savaş ilanı ile cevap vermemiş - verememiş olmasının nedeni, ingiltere'nin ikinci bir savaşa girecek güce ve askeri donanıma sahip olmamasıdır. bunlar zaman kazanmak için gerekli olan adımlar olmakla beraber, eğer gücü olsaydı tabi ki hitler'in kafasına basardı diye bir yaklaşımda bulunmak çok da yanlış değil.
 • hitler'in en büyük şanslarından biridir. kararsızlığı ve aşırı iyimserliği ile ülkesinin almanya karşısında güçlü duramamasına sebep olmuştur. münih konferansı sonrasında ingiltere'ye dönüşünde barış güvercini gibi karşılanmıştır, ancak burada anlatılan yalanları yememiş olsaydı belki de savaş olmayacaktı.
 • siyasete birmingham belediye başkanı olarak atılmıştır. ayrıca aktör alan napier ile kuzendir.
 • "unutmayın ki, bir krallığız biz, köklü bir ülkeyiz. yolumuzu kendimiz çizerek geldik buraya. kendi içimizdeki anlaşmazlıklarımız ve çekişmelerimiz var, iyi ya da kötü yasalar çıkartıyoruz; ama biliyoruz ki, ne olursa olsun, ne gibi degisiklikler yapılırsa yapılsın, bu ırmağın asıl kolu, onceden belirlenmiş yatağında akarsak nihai hedefine ulaşacaktır. bu, yüzyıllara dayalı anayasal ilerlemenin ve özgürlüğün sonucudur."

  chamberlain.
 • memleketin kendine liberalleri ile öngörüsüzlükte yarışabilecek bi' kaç kişiden biri.
 • ikinci cihan harbi'nin hemen öncesinde ve ilk yıllarında (1937-1940) birleşik krallık'ın başbakanlığı yapan politikacı. uyguladığı yatıştırma politikası ile hitler'i cesaretlendiren ve palazlandıran kişi olarak tanınır. barış yanlısı pasifist politikası, htiler'in genişlemeci ve agresif tutumu karşısında başarısız olmuş, savaşın ilk yıllarında koltuğunu savaş tecrübesi olan popüler bir figüre, dönemin bahriye nazırı winston churchill'e bırakmıştır.
 • fransa başbakanı daladier ile basiretsiz ikiliyi oluştururlar.