şükela:  tümü | bugün soru sor
 • üsküdar'da bağlarbaşı kültür merkezi'nin hemen yanında hizmete giren, kitaplarla dolu şahane bir mekan.

  osmanlı mimarisini modern bir tavırla birleştiren ortam sessiz, çalışmaya ve kitap okumaya uygun atmosferiyle "muhafazakar kesimin starbucks'ı" olacak gibi görünüyor. tabii sırf muhafazakar insanlar yok, uygun menüsü ve zırt pırt rahatsız etmeyen garsonlarıyla kitap okumak ya da kafa dinlemek isteyen her kesimden insan burada.
 • 1960'lara kadar tramvay hangarı olarak kullanılmış o bina. sonrasında da uzun yıllar iett garajı olarak kullanılmış. ben de hayal mayal anımsıyorum iett garajı olarak kullanıldığını. işte kısa zaman evveline kadar da atıl duruyordu o yapı. geçerken bakardım meraklı gözlerle. tavanında bir vagonu veya bir otobüs motorunu taşıyabilecek kudret ve ihtişamda vinçler var idi. iki üç tane. evet evet, tavanda raylar vardı vincin hareket etmesini sağlayan. koca koca camlar, muazzam yükseklikte bi tavan. yapının dışında, hemen yanı başında da nostaljik bir tramvay vagonu. altında 20-30 metre uzunluğunda da ray.

  üsküdar belediye başkanı hilmi türkmen, büyükşehir belediyesinin himayesindeki bu yapıyı başkan topbaş'tan alıyor ve hummalı bir çalışmanın startını veriyor. 7 aylık bir restorasyonun nihayetinde de istanbul muazzam bir mekan kazanıyor. bu "yeni mekan"ın adı da nevmekan oluyor.

  nev, farsçada "yeni" demek. nevmekan, akılda kalan, merak uyandıran, hoş bir söylenimi olan farklı bir ad sahiden. yakışmış. nevmekan'a ilk gidişim ise, sevgili tarık tufan sayesinde oldu. bugün evet.* şanzelize düğün salonu isimli romanı için nevmekan'da olacağını twitter sayfasından duyuran sevgili tarık, mekanda ziyadesiyle içten bir sohbete de imzasını attı.

  nevmekan, ilk kertede kitap ve kahveseverlere münhasır bir yer gibi görünüyor olsa da çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yapmakta. kimi zaman söyleşiler, kimi zaman sergiler... bekir bozdağ, ahmet davutoğlu gibi isimler de nevmekan'dan geçmiş olan isimler arasında.

  atıl duran o ürkütücü yapıyı, böylesine fonksiyonel bir mekana çeviren ilgililere en kalbi şükranlarımı iletiyorum. şaşırdım. sahiden de takdire şayan bi ahval. sağ olun, var olun!
 • bayat kahve içmek isteyenlerin uğrak mekanı.
 • yogunluktan etraflıca inceleyip tadını çıkaramadığım mekan.
  fiyatlarının uygunluğu, sakin nezih bir yer oluşuyla gönlüme taht kurmuştur.

  kırmızı 13
 • çok güzel mekan.
  ister git ders çalış, ister arkadaşlarınla sohbet et. dekoru güzel, hizmeti güzel.
  bir de hafta sonu akşamları güzel ve butik konserlere de ev sahipliği yapıyormuş, sosyal medyadan duyuruluyormuş.
 • dekoru gerçekten iyi, mimarlarının çok iyi bir iş ortaya koyduğu aşikar. ses konusunda da çok iyi, özellikle üst katta hiçbir zaman gürültü olmuyor* çünkü çok yüksek bir tavanı var eskiden tramway hangarı olarak kullanmasından dolayı. duvarlar da yankı yapmayacak şekilde donatılmış ve başarılı da olmuş.

  hizmetini de beğeniyorum. en büyük sorun, bir belediye işletmesi olmasına karşın fiyatları pek de belediye işletmesi standartlarında değil, yani biraz pahalı. pizzası ve hamburgerini denedim, fena değil-güzel. çay önemli bir parametre bir mekan için, dandik veya bayat çay satmıyorlar, bu önemli bir detay. bunun yanında asitli içecek olarak sanırım sadece soda var.

  ek olarak, bilmiyorum bilerek mi yapmıyorlar* ama uzun masaların sadece üst katta olanlarında priz var. bunun yanında internet genellikle sorunsuz olmasına karşın bir-ikidir bağlanılamıyor, sms gelmiyor **vs.. bu sebeple masadan kalkmışlığım da oldu diyebilirim mecburiyetten.

  not. üsküdar belediyesi'nin elinden çıkmış nadir iyi şeylerden biri. yeri altunizade, bağlarbaşı'nda.
 • iş arkadaşlarınızla birlikte out of office çalışmalarınızı rahatça yapabileceğiniz bir mekan.
 • bağlarbaşı kültür merkezi ve bu nevmekan'ın bulunduğu bina eskiden iett garajıydı. hatta otobüslerin kalktığını vb. hatırlıyorum. ali müfit gürtuna zamanında burayı bir kültür merkezi haline getirme fikirlerini ortaya atmışlardı. iyi fikirdi. topbaş zamanında burada mevcut kültür merkezi inşaatı tamamlandı. nevmekan da aslında "ulaşım müzesi" idi. tramvay, atlı tramvay, tamirhane vb. bulunan bir müzeydi. sonra her boktan para kazanma sevdalısı islamcılar burayı ele geçirdiler. müzeyi kafeye çevirdiler. bokunuzu da satın amk. müze olarak kalsa, arada etkinlikler düzenlense kötü mü olurdu? ama hayır, karadenizlinin biri para kazanacak belli ki. ayağımı basmadım bu mekana. muhafazakar kızlar çok seviyor nedense. ama bilin ki islamcı görgüsüzlüğünün istanbul'daki kalesidir burası. ve kazandıracağınız her kuruş bu görgüsüzlük ve kültürsüzlüğe bir onaydır.
 • mekani, tesadufen instagramda bir arkadasimin paylasimi sayesinde ogrenmis oldum. gorunuste cok guzeldi, ilk firsatta gidip tecrube edecegim.