• özellikle istanbul'da kutlanacak olan newroz'da sanırım sanatçılar hala belli olmadı. ama diyarbakır newroz'una bu sene ciwan haco kesin katılıyor. "şivan perwer bu sene gelecek newroz'a" efsanesi ise yine yalan oldu.

barış edit'i: ateşin üzerinden atlarken bu entry'yi zamanın ötesine yollayan suser'ları anacağım bol bol. çocuk gibi umut umut yanaklarında güller açsın ne diyim...
  • (bkz: newroz 2009)
    (bkz: newroz 2008)
  • n,e,v,r,u,z harflerinin türk harfi olduğunu sananların varlığını bana kanıtlamıştır. sanırım onlar latin alfabesinde idi. latinlerde türk doğru ya...
    (bkz: latin alfabesi)
  • nev ve ruz kelimelerini kürtçe sananlar pek daha ironik kutlar bu günü.
  • yanan devasa ateşin üzerinden bol bol atlayıp dilek tutacağım, şukela halay çekenlere imrenerek bakacağım bir newroz olacak yine newroz 2010 benim için. örgütlü olmayıp yalnız başına gitmekten çekinenler varsa adına zirve düzenleyip beraber gidebiliriz diyorum sözlük camiasına. hatta "sözlük yükselen faşizme hayır diyor" pankartı bile açarız ha. ertesinde de aksaray'da güzel bir lokanta da yiyip içeriz. güzel olmaz mı?
  • newrozcuların nevruzculara, nevruzcuların da newrozculara kızmaması gereken, isteyen herkesin istediği dilde kutlaması gereken pagan bayramı (bkz: halloween). dille değil dinle alakalı bayram yani. illa birileri kutlamayacaksa müslümanlar kutlamasın, muammer güler ve kadir topbaş el ele ateşten atlamasın (bkz:http://www.hurriyetdailynews.com/…styles-2010-03-19 ). ben müslüman olsam kutlamam mesela, putperestlik gibim bişey çünkü. yıllarca islam'ı seçen türkler de bu sebeple kutlamamışlardır zaten. nevruzun/newrozun kürt bayramı olarak algılanması da bu yüzdendir kanımca. bana sorarsanız büyükçe bir coğrafyada yaşayan herkesin bayramı (kaynak: götüpedia). efendi gibi kardeşçe kutlayalım kutlamak isteyen herkesle beraber, mümkün olduğunca çok dilde.

edit:
    bu topraklarda yaşayan tüm halklar tarafından birlikte kutlan(a)maması utanç verici olduğu gibi umut kırıcıdır da.
    nevruzu sadece kürtlere ait bir bayram sananlar; eğer öyleyse neden benim başkurtistan’da doğmuş, moskova’da yaşamış, kürt ne demek benden öğrenmiş arkadaşım da kutluyor nevruzu?
    newrozu son birkaç yıldır hatırlayan ve türk bayramı sananlar; neden o halde ben ilkokul çocuğuyken daha her newrozda, kürt arkadaşlarımızın yanına, ateşten atlamaya giderdik ve kürtlere ait bir bayram bilirdik o günü?
    nasıl oluyor da iranlı arkadaşlarım da kutluyorlar bu türk veya kürt bayramını?

not: yukarıda bulunan soruları laf olsun diye sormadım, tezi olan varsa açıklasın bi zahmet bana.
  • trt'nin nevruzu, newroz diye yazması ve hatta okuması da ayrıca ilginçtir. valla ben bilmem, saat 16:00 trt haber bülteninin yalancısıyım. saat 17:00ye kadar düzelir mi dersin?
  • (bkz: #18483617)
  • bu ne lan siz kimsiniz w harfini kullanıyorsunuz? ben burada olduğum sürece w harfini kullanamayacaksınız.

tanım: olmayan bir şeydir.

edit: imla
  • bdp tarafından düzenlenen kutlamaların bu seneki official sloganı "an çareseriya demokratik an ji berxwedana bi heybet".*
17 entry daha
hesabın var mı? giriş yap