şükela:  tümü | bugün
  • kayseri bölge komutanlığına bağlı olan nevşehir il jandarma patatesiyle meşhurdur. bilare her gun en az 1 ogunde patates yemegi (yanında bulgur pilavı) askerlere yedirilerekten hayttan sogumaları sağlanmaya calışmaktadır.
  • turizm jandarması olmanın hiç de keyif vermediği konutanlıktır. sporudur, devriyesidir derken günde 3-4 saat uyuyabilirsiniz. yine de "japonlarla fotoğrafım olsun, dünyanın öbür ucundan bana pandik atmaya gelmişler hissi yaşayayım" isterseniz turizm jandarması olabilirsiniz.

ya karargaha ya da çevre karakollara dağıtılmaya çalışın.

karargaha dağıtılma ipucu: komutan çocuklarına ders verebileceğinizi söyleyin
    karakola dağıtılma ipucu: hiç bir işe yaramayacağınızı söyleyin. eğer denk gelirseniz karakol konutanına; çocuğuna ders verebileceğinizi söyleyin.
    il jandarmaya (turizm jandarması) dağıtılma ipucu: harika ingilizceniz ve oldukça iyi japoncanız olduğunu söyleyin.
  • oğlum ben burada askerlik yapıcam bilgi sahibi olanlar yeşillendirsin.
  • 2019 ağustos-28b döneminde bedelli askerlik yapacağım yerdir. buradan gidecekler varsa yeşillendirmelerini isterim.
  • 2019 ocak dönemi bedelli askerlik yaptığım yerdir. gidecek olanlar için bilgilendirme yapalım.

öncelikle bölük 50 kişiden oluşmaktadır. eskiden gazino olarak kullanılan, tek katlı ayrı bir binada sadece bedelliler bulunmaktadır. üç komutan bedellilerden sorumludur. üç komutan da çok iyi insanlar. .(özellikle eğitim veren ahmet komutan çok iyi niyetli ve anlayışlıdır.)

işleyişe gelirsek, ilk bir iki gün kayıt evrak vb. ile geçiyor. bu işler bittikten sonra kıyafetler alınıyor ve askerlik havasına giriyorsunuz. ilk hafta yanaşık düzen, selam vb. temel askerlik eğitimi ile geçiyor. ikinci hafta silah alınıyor ve o hafta atış yapılıyor. son hafta ise yemin töreni hazırlıkları ve cuma günü sabah saatlerinde yemin töreninden sonra çıkış yapıyorsunuz.

kalkma sati 06:00 yatış 22:00
    kahvaltıdan sonra herkes mıntıkasının olduğu alanın temizliğini yapıyor. daha sonra gün içinde teorik-pratik eğitim, molalar, yemek saatleri şeklinde ilerliyor. akşam yemeğinden sonra kamuflajlar çıkarılıyor ve serbest şekilde takılıyorsunuz.

yemekler ilk hafta idare ediyor ama daha sonradan tekrar ediyor ve bıkıyorsunuz. bölükte kantin yok. otomatlardan içecek ve abur cubur alabilirsiniz. merkezi kantin de var orada da fazla seçenek yok. pide, tost, hamburger gibi yiyeceklerin olduğu bir bölüm var ama kantine de kafanıza göre değil izin alarak gidebilirsiniz.

genel olarak sistem bu şekilde ilerliyor. gidecek olanlar endişelenmesin. hem sayının az olması hem de komutanların iyi niyetli insanlar olması dolayısıyla çok zorlanmadan bitecektir. daha detaylı bilgi isteyenler ayrıca yeşillendirebilir.

unutmadan orada bir kedimiz vardı. eğer hala orada ise gidecek arkadaşlar ona iyi baksın. adı bedelli. bedelliye ve ahmet komutana selamlar...
  • 10.dönem bedelli askerliği yaptığım ve dün itibariyle terhis olduğum birlik. gidecek arkadaşlara ufak bilgiler vereyim.

artılar:
    - komutanların her biri çok iyi insanlar. bölükten sorumlu ramazan başçavuş ekstra sakin bir adam. ama gerektiğinde gece 23:00 gibi de bölüğe gelecek kadar da ilgili. her şeyi danışıp sorabilirsiniz yardımcı olur. idari işlerden sorumlu ahmet uzman şahsına münhasır eğlenceli bir komutan. bahçe işlerine takıntılıdır. fışkiye için mermi atar. arada oruç kafayla asabileştiği oluyordu ama gayet iyi niyetli biridir. (askerin ilgisini toplamak uykusunu açmak için yaraklı kürekli fıkralar anlatır. can kulağıyla dinleyiniz) eğitim sorumlusu astsubay ahmet komutan görebileceğiniz en babacan ve anlayışlı adamlardan biridir, adamın dibidir. iyi niyetini süistimal etmeyin, canını sıkmayın. geçmiş dönemler olarak canınızı sıkarız. üstünde gram hakkım varsa gani gani helal olsun.

- şirin bölüğümüz 50 kişiden oluşuyor. bina aslında jakem'e ait. rütbelilerin eskiden sosyal tesis olarak kullandığı, alayla karşılaştırıldığında bildiğiniz müstakil şık bir bina. terası ve bahçesi var. önü arkası orman, mangal ve oturma yerleri mevcut. elinizle çizseniz böyle güzel yer yapamazsınız. muhtemelen fiziki olarak daha iyi bir bedelli bölüğü yoktur. baya şanslısınız.

- eğitimler vs. çok rahat. ben ramazan döneminde olduğum için oruçlu arkadaşlar bunalmasın dite komutanlar hepten zorlamadı ama yine de bir eğitim birliğindeki gibi ağır eğitimler hayatta almazsınız.

- alay kantininde pide, lahmacun gibi şeyler mevcut. izin alıp gidebilirsiniz.

- mıntıka alanları gayet ufak ve rahat. yarım saatte bütün bölüğün mıntıkası bitiyor.

eksileri
    - nevşehir küçük ve yarrak gibi bir memleket olduğu için yemek şirketi tekel konumunda. bir tane var başka yok. askeriyeyi orası almış önünüze canının istediği şeyi yolluyor. bizim en çok sıkıntı çektiğimiz şey yemekti. iyi olduğu zamanlar tabiki oldu ama genele vurduğumuzda bütün bölük memnuniyetsizdi.

- duşa ilk giren 5 kişi sıcak yıkanıyor. gerisi hipotermiyle mücadele.

- çamaşır ve kurutma makinesının süresi baya uzun. bulunması bile büyük lütuf ama çamaşır zamanları kaotik bir ortam oluşuyor.

- sıkıntı ve açlıktan otomata ne olduğunu anlamadan servet kaptırıyorsunuz. ben her gün minimum 20 lira domalıyordum.

- yemek şirketinden dolayı bardak sıkıntısı mevcut, yetmiyor. aranızda para toplayıp alın.

- güneş kremi en hayati malzeme yaz ayları için. o güneş iki günde bölüğü harleme çeviriyor. verilen yazlık jandarma gömleklerinin yakaları v şeklinde açık. bütün bölük döşümüzde v şeklinde bir amele yanığıyla döndük.

notlar:
    - tellerden yemek söylemeyin*****
    - priz az, kendinize şarj zamanları belirleyin.
    - haftasonları bölüğün önüne binbir çeşit rütbeli ailesiyle mangala geliyor. gürültü, küfür falan dikkatli olun, sikerler.
    - uslu bir çocuk olursanız belki siz de mangalı görebilirsiniz. kim bilir*****
    - yürüyüş mevzusunu seri çözmeye çalışın, lakayıt ve gevşek devrenizi uyarın. komple çözene kadar yürürsünüz yoksa.
    - yazıcı, çavuş gibi görevleri beyinli, kurnaz adamlara bırakın/önerin. hem sizin işiniz görülsün, hem komutanınızın. ben yaparım, buranın ağası da marabası da benim tarzı ibnelerin ayağını kaydırın.
    - nöbetçi komutanınızla iyi geçinin suyuna gidin, telefonların kaderi onların elinde. hani şu teslim olurken içinde 30 tane ama terhis olmaya yakın 3 tane telefon kalan dolaptan bahsediyorum.*******
    - nöbetçi olarak gelen ali osman uzman, gökhan uzman, kubilay uzman en babacan, en kafa adamlar. iyi niyetlerini süistimal etmeyin siz yararlı çıkarsınız. ederseniz de aynı oranda siki tutarsınız.

şimdilik aklıma gelen bunlar. hatırladıkça editlerim. haydi geçmiş olsun. okuyan devrelerim kim olduğumu anlamıştır zaten.

*beyler komutanla konuştum telefonları dağıtıyorum*
  • 1. yazıcı olmayın.
    2. çavuş olmayın.
    3. ahmet astsubay kraldır, üzmeyin.
    4. otomatların olduğu odada dolapların üzerinde iskambil kağıtları bıraktık, kaptırmayan.
    5. yemekler kötü ve dışarıdan getirtemiyoruz. kantinde sigara bulunmuyor 19 günlük tedarikli gelin.
    6. 5 ve 10 lira ile bol bozuk getirin kart geçmiyor.
    7. akıllı telefonlar toplanıyor ama yanınızda getirin bir şekilde alıyorsunuz.
    8. akşam nöbetçi uzmanlardan ali osman ikinci kraldır onu da üzmeyin.
    9. koğuş dar ve havasız mutlaka kulak tıkacı alın.
    10. aranızda para toplayıp kantinden toplu su alın. sabahları poğaça ayarladık para toplayıp devam edin kahvaltı çok kötü.
    11. gelmeden önce tetanoz ve kızamık yaptırıp belge ile gelin yoksa bir iki gün kollar kalkmıyor.
    12. silah çattıktan sonra düşürmeyin yoksa 2-4 nöbet yersiniz. ahmet astsubay belaltı şaka sevmez yaparsanız koşarsınız. saygısızlık yapmayın sivilde işiniz ne olursa olsun oraya girince 20 yaşında askersiniz saygılı olun.
    13. dolaplar kilitli değil boşuna kilit almayın.
    14. bol çorap ve boxer getirin çok lazım oluyor.
    15. yürüyüşü çabuk çözün özellikle hep birlikte hareket edip yapamayana öğretin yoksa yürürsünüz.
    16. 3 mermi atacaksınız bundan kaçarınız yok zaten başınızda ahmet komutan gibi dünyanın en güven veren komutanı olacak ona güvenin.
    17. köylü vampir öğrenin ;)
    aklıma geldikçe daha eklerim.
  • türkiye üzerinde bedelli askerlik yapacağınız daha iyi bir yer olmadığına iddiaya girebilirim. yalnız bunu böyle diyorum diye gidip yatacaksınız diye anlamayın. belli başlı yapmanız gereken şeyleri yapıp bir de size gösterilen iyi niyeti suistimal etmezseniz hem siz rahat edersiniz hem de çok sevdiğimiz biricik komutanımız ahmet astsubayı sıkıntıya sokmaksınız.

tavsiyem burada edinebildiğiniz kadar çok arkadaş edinin. hem zaman çok çabuk geçiyor hem de memleketin dört bir yanından çok kaliteli insanları tanıma fırsatını yakalıyor ve çok güzel dostluklar kurabiliyorsunuz.

13. dönem olarak 20-25 kişilik bir arkadaş grubu oluşturduk yeri geldi karnımıza ağrılar girene kadar kahkaha attık * yeri geldi hep beraber cins tiplere beraber küfür ettik yeri geldi birbirimize moral olduk. çok kısa sürede olmaz demeyin yemin töreninden sonra koca koca insanların gözleri doldu, ayrılmak zor geldi. özet olarak burasının ve burada edineceğiz arkadaşlarınızın değerini bilin.

ha bir de unutmadan kaplumbağalarımıza iyi bakın.

(bkz: eeeeeee)
    (bkz: kaplumbağa bölüğü).

edit: seko'nun özel ricası çimleri de sulayın:)