*

şükela:  tümü | bugün
 • tübitak yayınlarından çıkan patrick moore imzalı şahane astronomi kitabı.
 • çok güzel, akıcı bir kitap. zaten patrick moore imzalı olması başlı başına büyük referans. içinde güzel keşif hikayeleri de barındırıyor.

  ayrıca güneş sistemi dersi alan astronomi öğrencileri için çok çok faydalı bir kitap, okumadan finale girmeyin derim.
 • astronomiye biraz ilgi duyanları hayran bırakacak, astronomiye halihazırda hayran olanları da bilgi küpü haline getirecek, nefis kitap. astronomi hakkında çok şey bilen birisi bile yeni şeyler öğrenebilir. özellikle güneş sistemini ele alır.
 • astronomiye giriş için güzel bir kitap. astronomiyle amatör/meraklı düzeyinde ilgileniyor ve biraz daha güncel bilgi istiyorsanız bbc'nin gezegenler ve uzay konulu belgesellerini de öneririm.

  evrenin oluşumuyla ilgileniyorsanız, yine tübitak serisinden ilk üç dakika'yı inceleyebilirisiniz.
 • kitabı ilk kez d&r'da görmüştüm. çok merak ettim fakat alacak para o an üzerimde yoktu bende arkadaşımdan borç istemiştim sağolsun vermişti bende kitabıma kavuşmuştum. kitabın önsözünde "bu kitabı okuduktan sonra bir teleskop almak isteyeceksiniz." gibi bir söz vardı. sir patric moore haklı çıktı. kitabı bitirdikten sonra bulunduğum şehirde satılan tek teleskobu almıştım. ama daha ileride ki kısımlarda yazan "gezegenleri gözlemek için en az 8 cmlik mercekli teleskop gerekir." sözüne dikkat etmemiştim. 4 cmlik mercekli bir teleskoptu bendeki. ayı izlemekten başka bir işe yaramadı. ama bir umut gezegen olduğunu düşündüğüm gökcisimlerine bakmıştım. (nasıl ayırt ettin derseniz şöyle ki: göz kırpıyor gibi gözüken, hafif yanıp sönen gök cisimler yıldızlar, diğerleri ise gezegenler oluyor.) ama beyaz noktalardan başka bir şey göremedim. yalnız kış gecelerinde omuzuma aldığım montla balkondan aya bakmak veya gökyüzünü izlemek çok değişik bir keyif vermişti bana. sessizlikte o uzak yerlere bakmak, oralarda neler olduğunu hayal etmek felan çok hoştu yav. bu duyguların hepsini bu kitap sayesinde tattım.

  ayrıca ozamana kadar baştan sona okuduğum 3. kitaptı.
  1. büyükanneye hediye 1. sınıfta öğretmenimin karşısında herkes gibi baştan sona okumuştum ve okumayı öğrendiğime kanaat getirilmişti.
  2. bambi 4. sınıfta öğretmenim "yeter ulan hiç kitap okumuyon. al oku şunu özetini çıkar bana ver yoksa geçirmem seni" demişti.
  2,5. define adası. evde bulup merak etmiştim. hep yarım kalırdı. hiç tamamen okuyamadım.
  3. gezegenler kılavuzu
 • uzun uğraşılar sonunda bulmuştum bu kitabı. yeni başlayanlar için güneş sisteminin tüm gezegenleri hakkında yararlı içerikler mevcut. gezegenlerin sadece fiziksel ve kimyasal yapılarından değil, keşiflerinin tarihsel süreçlerine de bahsediliyor. patrick moore hayatından kesitler de eklemiş. astronomi merakının nasıl başladığı ile ilgili küçük detaylarda mevcut. anlayacağınız samimi bir dille yazmış. sıkmıyor insanı.
 • astronomi ile ilgili hiçbir bilginiz olmasa bile, bu kitap sayesinde gökyüzüne bakışınızı değiştirebilir ve amatör astronomi'nin kapılarını kendinize açabilirsiniz.

  (bkz: patrick moore)
 • ta 2000 senesinde almış ve kıyıda kalmış bir tübitak yayınları kitabım. neyse bir vesileyle tekrar karşılaştık ve şu an inanılmaz bir hevesle okuyorum, öyle böyle değil. bilime meraklıysanız, astronomiye meraklıysanız ne yapıp edip bulun okuyun. aynı zamanda bir gökbilimci olan rahmetli patrick moore enfes bir dille güneş sistemini anlatıyor.

  bu kitabı sahaflarda bulamayanlar için:
  gezegenler kılavuzu