• ne var lan bu new jersey'de ? o kadar dizi-film falan izledim, şu new jersey'i acayip merak ettim abi.ne zaman bu filmlerde bir new yorkluya sorsalar '' nee new jersey mi? aklını kaçırmış olmalısın dostum?'' gibi tepkiler falan. sanki sudan'dan bahsediyor adam. dünyalar güzeli kıza aşık oluyor herif, kız diyor '' bana taşınırsın'' adam kızdan ayrılıyor. bu mu sizin aşk anlayışınız? new jersey'e taşınamazmış, '' şehrin diğer yakasına trenle gitmek mi ahahaoo'' diye gülüyor. harbiden çok merak ettim google imagesden aradım;

http://www.tabid.org/tr/pictures/new jersey.jpg

al abi işte new jersey lan. triplere gel ya. gidip taşınacağım abi oraya. sanki buca'dan bahsediyorlar. al işte new jersey bildiğin süper yer.
  • amerika'yi ayakta tutan eyalet. $ey var ya hani 'olm amerika'nin zaten kac sene omru var ki $urda' falan, $u new jersey olmasin $unu diyen adama tepki gostermem, yok yine katilmam da tepki de gostermem. $u new jersey milleti kadar cali$an ba$ka bir millet yoktur heralde, arkada$ i$ten, paradan ba$ka bi hayatiniz olsun, olm bi durun lan, nedir bu cali$ma hirsi, insan gibi ya$ayin allah a$kina, gece 3'te kalkip i$e mi gidilir ulan, bir de bunla ovunuyor adamlar, amerika'da deli gibi cali$an eyalet bizim eyalet lan diyen adam burda ya$iyo, ''benim arkada$'a loto'dan 5 milyon dolar cikti, i$inden bile ayrilmadi'' diyen pis herif de burda, bunlari derken de cali$iyor bu arada, kar$ilikli icerken raki masasinda anlatmiyor.
    $ey var mesela '' kafamda ki paraya ula$ana kadar hic tatilsiz cali$maya devam edecem'' diye cumleye ba$layan adam da '' 14 senedir tatilsiz christmas haric agac kesiyorum, parayi toparlim coluk cocuk alaska ya yerle$ecem aga ohh miss'' diye tamamliyor cumlesini. ulan insanliktan cikip 14 yildir tatilsiz cali$mana degil de yeminle alaska kismina takildim.

ilk ali$ veri$ merkezi burda acildi, ampul burda bulundu ne konu$uyon sen diyen sade vatanda$i da var, o da cali$iyo tabi.

ramos menlo park'dan bildirdi. cali$irken bildirdi tabi.
  • velhasil kelam manhattan'da calisip new york'un olumcul gelir vergisini vermek istemeyenler, manhattan'da cocuk buyutmek istemeyen vefakat new york'a yakin olmaktan vazgecmeyen aileler, studyo daireye 2500 dolar yerine 1000+ dolar kira verip yine de manhattan'in tadini cikarmak isteyen genclik falan sagolsun, new jersey eyaleti amerika'da gelir dagiliminda ust siralara oynayabilir.

misal, hudson nehrinin karsi kiyisinda hoboken diye bir bolge vardir. jersey'e bagli olmakla birlikte adama parmaklarini yedirecek derecede nezih, yeni, temiz ve yasanilasidir. manhattan'da calisip yillik yuzbinlerce dolar para kazanan kisiler, burada ev sahibi olur, aile kurar, vergiden yillik 40-50 kagit tasarruf eder, sabahlari kadikoy-besiktas misali feribota atlayip hobokendan adaya gelir, aksam olunca da sehrin kaosundan hoboken'in sukunetine donerler. (toplam yolculuk yarim saat surer-surmez o ayri).

imdi - hoboken gibi bir bolgenin varligi jersey'e deger katar mi? muhakkak. ama bu jersey'nin yine de dogu kiyisinin yasamak adina en berbat eyaletlerinden biri oldugu gercegini degistirir mi? katiyen.

ha diyecek olursaniz "olm dogu kiyisinin bir baltimore'u var, bir wilmington'i var", "haklisin" der gecerim. beterin beteri elbet var.
  • new york city de yasayanlar hor gorur. hor gorulecek yanlari elbette vardir. sadece bir tunelle dunyaniz degisir, ve hatta $a$ar. ve hatta benzin fiyatlarinin 1$ a yakin oynadigi bile gorulmustur. lakin bendeki onemli bir yeri vardir. amerikada yedigim en guzel pide, lahmacun ve benzeri turk yemeklerini yapan en guzel yerler -nezih demiyorum- bu eyalettedir. bostondaki restorant sahiplerinden biriyle konustugumda "new jerseyden ahci getiremiyoruz, bostonda kahvehane olmadigi icin" demisti. kahvehanesine kadar turk kokan yerleri mevcuttur. ve hatta cok alakasiz ama, gunluk fanatik gazetesi bile bulabilirsiniz, nasil oluyor bi fikrim yok.
  • arabanizla 5 dakika icinde eyaletin en fakirlerini ve en zenginlerini gozlemleyebileceginiz bir eyalettir. paterson'in main street denen ucsuz bucaksiz caddesinden clifton'a dogru giderseniz, new jersey'nin un yapmis varoslarini, birkac dakika sonra da lakabini garden state yapan ozelliklerini gorebilirsiniz. bu eyalette iki zit sehrin yanyana durup birbirini bozmamasi garipsenmez. paterson ve clifton'i ayiran crooks avenue'de ev almaya kalkarsaniz, paterson tarafindaki evlerin 100-150 bin dolar daha ucuz oldugunu ogrenirsiniz.

okullari da acayiptir new jersey'nin. princeton ve rutgers ogrencileri birbirlerini gunahlari kadar sevmezler, ama bir new yorklu new jersey universiteleri hakkinda ileri geri konusursa yurt disinda ezeli rakiplerini savunan taraftarlar gibi birlik olurlar. bu iki buyuk universite disinda mit'nin yandan yemisi olan new jersey institute of technology, hukuk bolumu ile unlu seton hall university, neden diger butun universitelerden pahali oldugu anlasilamayan fairleigh dickenson, ve bir zamanlarin gozde ogretmen okulu the college of new jersey de bu eyalettedir.

yazlari sicak ve kurak, kislari got dondurur. kizlari guzeldir, ama rutgers kizlarina dikkat etmek lazimdir. okulun bir diger adinin "slutgers" olmasinin sebebidir. bir rivayete gore rutgers'in kendine has bir stdsi bile vardir.

turkiye'den okumaya geliyorsaniz, herhalde en az memleket ozlemi cektirecek eyalettir. north jersey turk kaynar, hatta bazen amerika'da oldugunuzu bile unutursunuz. ayni blokta 2 turk bakkali, 1 turk berberi, 1 turk pastanesi, ve 1 turk lokantasi bulmak mumkundur. milli takim mac kazaninca konvoylara katilinir, derbilerden sonra sokakta mac analizleri yapilir, turkce yayin yapan platform sicinca bilgisayar muhendisi edasiyla kahvehane isleten amcalar sopcast mopcast birseyler dusunur, o mac izlenir. ama buradaki turklerle is yapilmaz. hicbir amerikali'dan yemeyeceginiz kaziklari hemseri/memleket ayagina turkler'den yersiniz. dikkatli olmak lazim.

ayrica, (bkz: yurtdisinda yasamak/@kagittan ucak)
  • amerika'da en fazla türk bulunan eyalet. hatta türkler clifton ve paterson şehirlerinde bulunurlar daha çok.
    bir de giysi alışverişlerinde vergi alınmaz burada; yakın eyaletlerden (bkz: new york) (bkz: pennsylvania) buraya gelirler alışveriş için.
  • soyledir boyledir diye yerden yere vurulan bu amerikan eyaleti, abd'nin 50 eyaleti icerisinde gelir dagiliminda* ilk 3'e temiz oynar, arada da birinci cikar.

*median household income
  • yeni onaylanan bir yasa ile otomobil satislarinin araba galerileri* uzerinden yapilmasini zorunlu kilmis eyalet. sebep? tesla gibi dogrudan musteriye satis yapan sirketlerin onunu engellemek. yasaya gore tesla, 1 nisan'dan sonra new jersey'de satis yapamayacak. tam bir "republican bullshit." detaylara gore new jersey otomotiv perakendecileri koalisyonu bu yasa icin bir suredir lobi calismalari icerisindeymis, $150k harcamislar, yeni governer'a da $60k bagista bulunmuslarmis.

yasaya tepki verenler arasinda muhafazakarlar da var.

tesla ismi beladan kurtulmuyor bu dunyada.
  • twitter'da ki resmi eyalet hesabina laf atarak, new jersey'nin internette olmasina kim izin verdi diyen bir kullaniciya " anan " seklinde cevap veren eyalet. hahahahaha
  • giresun'un ilçesidir.
hesabın var mı? giriş yap