• bu yolun en büyük özelliği çok kalabalık oluşu, yol üzerinde ikea bulunuşu, philadelphia'dan ny'a geçişi kısaltması, paralı olması vs değildir. bu yolun en büyük özelliği o kalabalıkta piç piç gezinen sivil trafik arabalarıdır. siz "oh lan, ne güzel, polis molis yok" deyip, istanbul'daki dolmuşların taktiğiyle hareket ederseniz, o şerit benim bu şerit de benim şeklinde aralardan sıyrılmaya çalışırsanız anında arkanızda bi yerlerinden ışıklar saçan sivil polis arabalarını bulabilirsiniz. öyle ki, hiç affetmez bunlar, çünkü -yüzdeyle mi, kelle başına mı- anlamadığım bi şekilde çalışan bu siviller en ufak bi yanlışı bile affetmez, hemen sağa çekiverirler. anlamadığım bir diğer şey, normal bi araba gibi görünen bu arabalardan o kerhane ışıklarını andıran şenlikli görüntü nasıl çıkıyor. enteresan valla...

alternatif olarak 1 numaralı highway tercih edilebilir phily-ny arası gidiş gelişlerde. tabi ki turnpike tarzı bi otoban değil. bildiğiniz gidiş gelişli, sık trafik ışıklı bi şehiriçi yol tarzında. ama en azından parasız geçişi ve bu adi sivillerden kaçışı sağlıyor. ayrıca da bomboş otobana bakmaktansa sağda solda evleri, işyerlerini vs izliyorsunuz yol boyunca. daha eğlenceli...
  • exit kacirmak veya yanli$likla exit almak icin birebir parali otoyoldur. arada kopru gecersiniz para odersiniz, kopru gecmezsiniz yine para odersiniz. bir iki dolar derken bayag iyi para toplayan parali yoldur.
    nerden ba$layip nerde bittigini haritadan gormek icin http://www.travelboards.com/turnpike/nj/
    ayrica an itibariyle trafik kameralarini goruntulemek icin http://www.state.nj.us/…pike/nj-conditions-cams.htm
  • gece onbir'de edison'dan cikarsiniz istikamet hoboken civari iki seceneginiz var; birincisi garden parkway, ikincisi us 1&9. her halukarda eger lincoln tunnel'den cikip newark havaalani veya daha ilerisi trenton, bayonne, edison tarafina gidecekseniz bunu size google directions soylemeyecek. garden parkway gidisinde sabah, oglen, aksam uzeri kisacasi her saat trafik sikisiktir. bazi kimseler size burayi kullanin diyecek, cunku buranin ucreti us 1&9'a 4$ daha ucuz, ama gec kalacaksiniz. suan bu yoldan gidip gidecegi yere zamaninda ulasan adamla tanismadim. ikinci boktan secim de us 1&9'dir. secaucus junction'i gecerkenki harika ny manzarasi disinda bu yolun baska hicbir guzel tarafi yoktur. tirlar, kocaman is makinalari hep bu yolu tercih eder, o cok meshur amerikan ticket'larini iplemeden jet hiziyla gider, sollar, cami acip yeah diye bagirirlar falan, cidden olur bunlar. elizabeth exit 13 den sonra asil us 1 cilesi baslar her 500 mt isik vardir. evet buradan da gec kaliyorum. nereden gitsem gec kaliyorum anasini satayim. siz en iyisi hoboken'dan new york'a gidin oradan edison'a gecin derim. ben daha da kullanmam bu turnpike'i.
  • - 200 feet turn left
    + lan donus yok???
    - calculating... %70 %80 %85 %90 %95
    + gerizekaaaaali nereye gidiyoooorumm allahin cezasiii
    - make a u turn!
    - make a u turn!
    - make a u turn!
    + ebeeeen!!! otobandayimmmm serefsizzz!!
    - go 2 miles and keep left take exit 14e
    +motherfucker'!!
    + keep left
    - kes sesini gerizekali
    new jersey'in turnpike'larini bilen bilir sevgili okuyucu, gonul isterdi ki sana uzun uzadiya anlatayim, dogu yakasi, bati yakasi tomtom'un, garmin'in surekli yol calismasi yapan nj turnpike authority'nin gazabina ugramayasin. ama seneleri arka koltukta, on koltukta, direksiyonda gecmis ben bile hala cile cekmekteyim #yetisyaobama #direnturnpike #faizlobisi

2. yol tarifinden anlamayan arkadas, is arkadasi, turist, insan;
    - six flags'a nasil giderim?
    + google maps?
    - lincoln square'e nasil giderim
    +google directions?
    - edgewater icin hangi exit'i alicam?
    + tomtom, garmin vs
    - woodbury'e nasil giderim?
    + hass ya burayi sen artvin mi sandin 2 saat!
    - mesaj atar misin hangi exit?
    - kaybolduk galiba
    - bizi almaya gelsen, bi dahakine ogreniriz biz
    - simdi buradan new york'a nasil geciyoruz
    - cok yakinmis ya 10 dak. super hihihi
    + gelmeyin ulan ayilar o zaman!!!
  • new jersey turnpike denilen bu belalı yol, north ve south yönünde yer alır ama bir yerlerde (pennsylvania - new jersey arasında) nedense habersizce yön değiştirir, new york'a varıyorum derken kendinizi camden'da bulabilir, hayata kahredebilirsiniz. bununla kalmayıp 11, 12, 13 gibi sayılarla yetinmeyen, hangi sıraya göre olduğu anlaşılamamış araya dahil olmuş mesela 13'ün yanısıra 13a gibi çıkışları da vardır. cümle alemin gittiği ikea mağazası burada bulunduğundan tahmin ediyorum ki new jersey turnpike yanlış girip çıkan sürücüler sayesinde büyük para kırmaktadır.

adı güzel kendinde ise bir bok bulunmadığına şahit olduğumuz elizabeth yöresindeki tek güzel sürprizin swedesborough adlı kasaba olduğunu düşünüyorum. girişinde insana kendini isveç'e gelmiş gibi hissettiren toplam 50 metrelik bir yolun etrafına dizilmiş bu, kasaba, köy her ne ise pek cicidir, kimi artık aramızda olmayan arkadaşlarımızın tabiri ile "pitorekstir". kimse "dur resmini yapıyorum" demiş midir bilemiyorum.
  • hem deus'un in a bar under the sea albümünün theme from turnpike adlı parçasında adı geçen, hem de john malkovich olmaktan dönülünce kullanıcının kendini buluverdiği esrarengiz paralı yol *
  • uzunlugu 122 mil diger adi da i*-95 dir.
  • paul simon'ın "america" adlı parçasında da geçer:
    "counting the cars
    on the new jersey turnpike
    they've all come to look for america."
  • ayni yol bruce springsteen'in state trooper'inda da gecer.. hem de ayni john malkowich olmaktan dönüşlerdeki haliyle:

"new jersey turnpike, ridin' on a wet night.."
hesabın var mı? giriş yap