şükela:  tümü | bugün soru sor
 • the new nightmare olarak da bilinen 1994 yapımı film wes craven'ı tekrar yönetmen koltuğuna oturtuyor. filmde 1991'de öldürülen freddy'nin bu senaryoyu beğenmeyip oyunculara ve yönetmene saldırmasına şahit oluyoruz. bir nevi kurgu ve gerçek karışıyor. yanlız en güzel özelliği çekim sırasında meydana gelen depremin filmde aynen yer alması. gerçekten wes craven'ın zekasına bir kez daha hayran kalmamak elde değil. bir de freddy'i oynayan robert englund'un gerçek kimliğiyle filmde görülmesi oyuncular arasındaki elm sokağı diyalogları çok iyi kurgulanmış.
 • freddy krueger'ın ilk yönetmenlik denemesi...
 • freddy vs. jason’u elm street serisine dahil etmezsek, serinin 7. ve şimdilik son filmi. ilk filmde olduğu gibi yönetmen ve senarist wes craven. yine ilk filmdeki gibi freddy’nin ünlü eldiveninin yapılışıyla filmi açıyoruz. gerçek hayatla filmin içiçe geçtiği denemede; nancy, babası ve freddy rolündeki oyuncular aslında filmde gerçek hayattaki karakterleriyle yer alıyorlar. filmin kilit karakteri nancy i oynayan heather langenkamp’ın oğlu dylan. dylan’la bir şekilde temas kuran freddy tekrar korku salmaya başlıyor. bu arada yaşananların aslında wes craven’ın yazdığı senaryodaki gibi gittiğini öğreniyoruz. ki filmde wes craven bizzat kendisini oynamakta.

  --- spoiler ---

  finalde freddy’nin çocukları yaktığı fırında yanması ve akabinde yatağın altında bulunan senaryo ile son sözlerin örtüşmesi şukela olmuş.

  --- spoiler ---
 • film, gercek, ruya, hepsi birbirinin icine girmis garip freddy filmi. the exorcist filmine gondermeler de yok degil...

  --- spoiler ---

  sanirim filmin sonunda freddy yine olmuyor, zaten atesten gelmedi mi bu...

  --- spoiler ---
 • kredilerde freddy krueger'ın karşısında himself yazmaktadır.
 • elm sokağı serisi içerisinde ayrı bir yerde tutulması ve değerlendirilmesi gereken film, wes craven'ın yaptığı en iyi işlerden belki de. daha önce defalarca işlenmiş olsa da bu "film içinde film" konsepti, kahramanı freddy krueger olduğunda özellikle, tadından yenmez bir hal alıyor.

  ilk kez ortaokul yıllarında bir gece izlemiş, film bittikten sonra uykuya dalmaya çalışırken gerçekleşen özhakiki deprem akabinde de sabahı yusuflayarak etmiş olmam ayrı bir enteresanlıktır. altıma sıçtım lan bildiğin.

  robert englund'ın freddy vs.jason filmini saymazsak a nightmare on elm street serisi adı altında son kez freddy krueger karakterinde göründüğü filmdir ayrıca. her ne kadar "elm sokağı 7" şeklinde bellenmiş olsa da, kanımca entry'nin başında da belirttiğim gibi ayrı olarak değerlendirilmesi gereken bir film kesinlikle.
 • freddy'nin tekerlemesi tadından yenmez.

  bir,iki freddy sana geldi
  üç, dört kapıyı ört
  beş, altı al eline haçını
  yedi, sekiz yatağa erken gitmeyiz
  dokuz, on uykuya son

  ayrıca freddy'nin pençelerini duvara sürtmesi herkesin içini biraz olsun ürpertir.
  --- spoiler ---

  herşeyi geçtim bir insanın kocası ölürde kadın bu kadar mı siklemez arkadaş.
  --- spoiler ---
 • seriden ayrı tutulması gerekliliğiyle birlikte * en güzel filmidir denebilir. zekice kurgulanmış, güzel işlenmiş falan. çocukken izlediğimde anladığım tek şey freddy'nin kovalayıp lime lime ettiği insanlar ve akabinde oluşan göt korkusu idi. bu güzelliklerini tekrar izleyince görüyorsunuz ve gayet de güzel oluyor.

  seri biraz klişe haliyle artık günümüzde ama sırf nostalji olsun diye ilk filmiyle başlamış ve üçüncü gününde new nightmare'i de bitirmişsem demek ki gerçekten güzel bir iş çıkmış ortaya. ha sömestrin de bunda etkisi yok desem yalan olur tabi.

  şimdi sırada jason'ı en baştan izlemek var, onları izleyip freddy ile jason'ı kapıştıracağım. *
 • serinin en iyi filmlerinden biri. freddy'nin makyajı biraz tuhaf olmuş. shingeki no kyojin'deki devlere benzemiş. bir de rüya aleminde freddy biraz fazla güçsüz olmuş gibi. keşke robert englund'u freddy kruger ile yüzleşirken görebilseydik. bunlar dışında kurgu, karakter vs olarak serinin en iyilerinden.