şükela:  tümü | bugün
  • ingilterede yayinlanan haftalik politik dergi
  • labour party mensubu ve kendilerini 'a left-of-centre' diye tanımlayan insanlar tarafından yayınlanır da, birleşik krallık'ta merkez denen şeyin şaftı kaymış olduğu için bunun tam olarak neye tekabül ettiğini açıklamak biraz güçtür. yine de labour üzerinden genel olarak britanya gündemini takip etmek için okunabilir. parti broşürü kafasında "liderimiz halkla kucaklaştı" diye haberler yapılan bir dergi değil. ayrıca ilk sayısı 1913'te yayınlanan, tirajı küçümsenmeyecek boyutta olan bir dergi. yazar kadrolarında isim sahibi siyasetçiler olduğu kadar kendi okuruna da sahip olan akademisyenler, yazarlar vs. var. dolayısıyla burada dile getirilen argümanların, sorunsallaştırılan konuların ingiltere'de belirli bir kesimin kanaatlerini oluşturmadığını düşünmek hata olur.

    ama gündeme biraz daha uzaktan bakan ve nitelik çıtası daha yüksek bir dergi derseniz prospect new statesman'den üç - dört gömlek üstündür. kapakları da daha güzel üstelik.
  • 1913 yılından beri londra merkezli olarak yayınlanan sol çizgideki ingiliz siyaset ve kültür dergisi. editörü jason cowley olan derginin kökü fabian society'e dayanmaktadır. derginin düzenli veya konuk olarak yazan birçok ünlü yazarı da vardır.

    web sitesi - http://www.newstatesman.com/

    wikipedia - https://en.wikipedia.org/wiki/new_statesman
  • bi new yorker olmasa da kapaklarını çok beğendiğim dergi.