şükela:  tümü | bugün
 • ön edit: aşağıda okuyacağınız süreç, uniform bar examination'a geçilmesiyle biraz değişti. uniform bar examination (ube) başlığını açtıktan sonra bu entryi editleyerek oraya yönlendireceğim. ama özetle artık ube sınavına dahil istediğiniz eyalette sınava giriyor, kaydolmak istediğiniz eyaletin puan şartlarını sağlıyorsanız, eyaletin kendi formalitelerini yerine getirip (new york için nylc ve nyle), o eyaletin barosuna kaydolabiliyorsunuz.

  her yılın şubat ve temmuz aylarında yapılan avukatlık sınavı.
  2014 yılı için sınav tarihleri 25-26 şubat ve 29-30 temmuzdur. genelde şubat için kasım ayı içerisinde, temmuz için nisan ayı içerinde başvurulur.

  2 gün süren bu sınavın ilk günü 9-12:15, 2-5 arası, 2. günü 9:30-12:30, 2-5 arası 4 seanstan oluşur.ilk gün sınava girenler 3 tane yazılı soruya, 50 çoktan seçmeli soruya cevap vermelidir. sabah 1. seansta 1 yazılı soruya 40 dakika ve geri kalan çoktan seçmeli soruların her birine 1bucuk dakika ayırılması tavsiye edilir. ilk gün 2. seansta kalan 2 yazılı soru ve eyatletler arası performans testi tamamlanır. ertesi gün eyaletler arası baro sınavıdır. sözleşmeler hukuku, haksız fiil hukuku, anayasa, ceza, delil ve eşya hukukundan 200 çoktan seçmeli soru 6 saatte cevaplanılmalıdır.

  abd dışında bir ülkede hukuk eğitimi almış olan adaylar, amerika'da cure provisiondedikleri eğitim şartlarını yerine getirdikleri taktirde bu sınava girmeye hak kazanırlar. bu şartlar genelde bir yüksek lisans ile tamamlanır. (bkz: ll.m)
  öğrenci amerikan barolar birliği onaylı bir okula gitmeli, en az 6 kredi new york baro sınavında sorusu çıkan ders olmak üzere, etik, avukatlık gibi mesleki dersler de dahil toplam 24 kredi ders almalı-vermelidir.

  sınava kabul edilip edilmeyeceğini öğrenmek için öğrenci önce amerika dışında okuduğu okuldan doğrudan new york baro sınavını yapan kuruma transkript göndertmeli, el yazı örneğini ve amerikadaki eğitimi gösteren transkriptini göndermeli ve sınava girebileceği söylenirse 750 dolarlık ücreti yatırarak sınava girmelidir.
  sınav new york şehri, albany, buffalo ve white plains olmak üzere 5 merkezde yapılır. adaylar sınavı ister kağıt üzerinde ister laptop ile yapabilirler.

  istatistiklere bakacak olursak, mezuniyet döneminden sonra olduğu için genelde temmuz sınavına 10bin'e yakın aday girer. bu rakam şubat için yarıyarıyadır. 2013 yılı için sınava ilk defa giren yabancı adaylar şubat sınavında %36'lık bir kazanma oranı yakalamışken, bu oran temmuz sınavında %46, yıl ortalaması %44'ler seviyesinde görünmektedir.
  çok enteresandır ki, tüm yabancı adayların sayısına beraber bakıldığı zaman yabancı adayların şubat ayında kazanma oranı %30, temmuz ayında %37, ortalamada %35 şeklindedir. 2. defa veya daha fazla sınava giren yabancı öğrencilerin kazanma oranı ne yazıkki %28'ler seviyesinde kalmıştır.

  sınav geçildiği taktirde mpre diye kısaltılan avukatlık meslek kuralları ile ilgili olan multistate professional responsibility examination'a girmek gerekir. yanlış anlaşılmasın, bu sınava new york baro sınavını kazanmadan önce de girilebilir. bu sınav da geçildiği takdirde aday new york barosu üyesi olmayı hak kazanır. (bkz: admitted to new york bar)
  sınava kaplan ve özellikle barbri çalışma setleri ile hazırlanılması tavsiye edilir. kaplan'ın setinin fiyatı 2bin dolara yakınken, barbri'yi ancak iyi bir pazarlıkla 2500 dolara alabilirsiniz.

  bu setler çok sistemli hazırlanmıştır. 2 ay öncesinde sitelerine derslerin videolarını eklemeye başlarlar. verilen şifre ile aday girip bu videoları izler. videolar genelde hakim-savcılık sınavı veya kpss sınavı kursları tadındadır. hızlı, net anlatımlıdır ve sınava yönelik bilgileri içerir.
  aday günlük yüklenen videoları izler, basılı metinlerden konuyu çalışır, boşluk doldurma, çoktan seçme tarzı sorulara cevap verir. yabancı bir öğrencinin progaramı takip edebilmesi için günde net 8 saat ders çalışması gerekmektedir. 2 ay her gün, günde 8 saat, tuvalete gidilen saat bile hesaplayarak çalışılırsa kazanılır. ha bu arada kazanılamaz ise, barbri ve kaplan'ın verdiği şifre 3 sınav için kullanılabilmektedir.

  tus vs.. zordur. doğrudur. ama hiç bilmediğin bir hukuk sisteminde ve yabancı dilde çok kısa sürelerde hem dil, hem bilgi açığını kapatarak sınavın kazanılması gerektiği düşünülürse, bir türkün hayatında girip girebileceği en zor sınavlar arasında başa oynar.

  sözlükten ingilizce öğrenme noktasından başlayıp, yüksek lisans yapıp, evli çocuklu, bir büroda çalışarak hazırlanılıp 4 kere girilerek bu sınavı kazanana da şahit olunmuştur, 1. seferde ucu ucuna kaçırıp 2. seferde kazanana da, ilk seferde kazanana da. her sınavı 1 türk'ün kazanabildiğini varsayarsak tahminim sadece türkiye'de 100, taş çatlasa 200 kişinin başarabildiği bir sınavdır. yani herşey gibi, imkansız değildir. tüm ihtiyacınız olan biraz zaman, biraz para, bolca inanç, bolca güven ve bolca kafeindir.

  "yine söylüyorum kazanacaksınız. kazanmak için uğraşacaksınız. ama netice ne olursa olsun, siz benim gönlümde hep kazandınız, hep şampiyonsunuz. ve öyle kalacaksınız. allah yardımcınız olsun."
 • newyorkta en iyi barı bulmak icin yapılan çoktan secmeli anket
 • cefasını çekene sefasını sürdüren sınav.
  bunu yapmayan avukat 100 lira saatlik danışma ücreti(ki alanı görmedim) 10bin tl vekalet ücreti alınca seviniyorken, yapan avukatlar için saati 250€, calışma izni çıkarmak için 100bin tl almak küçük seyler haline geliyor. bu sınavı kazanmadan böyle işler yapan avukatların sayısı, kazanıp yapanlardan kat be kat fazla biliyorum.
  herseyden önce yabancı müvekkil şuna inanıyor: "amerikalılar'ın zor geçtiği sınava çalışmış ve kazanmış. bu adama ne iş verilse yapabilir". bizim gibi networking olayı olmayan anadolu çocuklarının pastadan pay alabilmesi için bu çok kritik.
  e bir yerlere gelip ben bu noktaya tırnaklarımla kazıyarak geldim diyenler bunu boşuna söylemiyorlar. (bkz: i worked my ass off)
 • soruları cemaat tarafından servis edilen sınav. belletmen abilerinize güvenin, soru da sormayın. verilen soruların en az 50 tanesi çıkacaktır.

  edit: sonrasını da sormayın. siz okuyun avukat olun, gerisi kolay.
 • (bkz: lsat)
  (bkz: lnat)
 • 4/25/2014 1:03:04 pm itibariyle 29-30 temmuz 2014 tarihinde yapılacak olanına +$750 dolarımla kaydolduğum sınav.

  (bkz: if you don't study you shall not pass) *

  (bkz: keep calm and study hard)

  (bkz: let the studying begin)
 • 24 temmuz 2012 sabahı javits center önünde bloomberg law tarafından hakkında şöyle bir röportaj yapılmış sınav:

  http://www.youtube.com/watch?v=ohqfi8hhvau
 • lan reklam yapmak gibi olmasin ama saka maka ben gectim bu sinavi. yani calisirken insanin ebesini sikiyor (ki benim ebem baya dayaniklidir) ama sonradan da sey oluyorsunuz. boyleyken boyle. kaydolmaya calisirken istanbul barosunu mumla aratiyorlar, orasi ayri.
 • (bkz: uniform bar examination) olmuştur. yani artık new york barosuna üye olabilmek için new york distinction'ların sorulmadığı daha genel bir sınava girmeniz gerekiyor. bir anlamda sınav basitleşmiştir.
 • hakkımızda hayırlısı. dur bakalım olursa güncellerim. tahminen birkaç seneye ama.