• new york'ta mescit olmadığını düşünenlerin birazdan yalayacağı abi.

new yorkt'a tonla mescit var hadi onu da geçtim neden taksinin üstü biraz anlatsana.
  • şu adamın yaptığıyla kıyaslandığında ‘bu da bir şey mi?’ denilecek adamdır.
  • arabasının üzerinde ny halkı yürümediği için daha temiz bir yerde namazını kılmak istemiş bence. şov gibi gelmedi.

o değil de kaporta sağlammış arabanın. amerikan bi başka işte.
  • amentüyü bilmeden fıkıhçı olmuşlara dert olan adamdır.

olm birincisi "farz ibadetin riyası olmaz". ikincisi bu bahsettiğin belli vakitler içerisinde yapılması gereken bir ibadet. insanlar adım başı cami olan istanbul'da bile yeri geliyor bir seccade üzerinde namaz kılmak zorunda kalıyorlar vakit sıkıntısından. ny'taki taksicinin her vakit namazını camide kılmasını beklemek aptallıktan başka bir şeyle açıklanamaz. üçüncüsü sana ne?
  • birilerinin 5 vakit namazın farz olduğunu ve farz olan namazın riyakarlık olamayacağını bilmesi lazım.muhtemelen bu abimiz milletten gelebilecek rahatsız bakışları,yaftaları; allah'ın rızasını ve allah'a vereceği hesabı düşünerek sallamamıştır. (bkz: iyi niyet karinesi)
  • şunu izleyince düşündüm de: hakkaten ya... adam niye saklasın? müslüman işte. bakınca direkt olarak anlaşılabiliyor bu. öyleyse niye canının istediği yerde namazını kılamasın? gövde gösterisi, veya şov, veya bilmem ne... ne fark eder? herkes için özgürlük savunulmuyor mu? öyleyse bizi ilgilendirmez. imanını, müslümanlığını sorgulamak zaten kimseye düşmez. eee?

ha bi de, benim şahsen hoşuma gitti bu özgüveni. budist de olsa hoşuma giderdi. islamofobi var, faşist-ırkçı yaklaşımlar var, radikal dinciler var, ama adam sallamamış. "ben burdayım, size bi şey yapmıyorum, bana zarar veremezsiniz" demiş. olay bu zaten. evet, belki bu manzara bazı yaraları kaşıyabilir, birilerini kızdırabilir; adam bunu amaçlamış da olabilir, amaçlamamış da. "ben bir insanım" diyosan kontrollü olmak zorundasın işte. adamın sana bi zararı yok. kimseye bi zararı yok. dahası utanmasını ya da gizlemesini gerektirecek bi şey de yok ortada.

göre göre alışırlar deyip geçiyorum. bence herkes istediği yerde namaz kılabilmeli. istanbul'da da öyle olmalı. kendinden farklı insan görmeye görmeye iyice yabanileşti bizim millet.
  • buyur burdan yak..

(bkz: newyork ta beş minare)
  • eğer hareket eden bir taksi üzerinde namaz kılmıyorsa haber değeri taşımayan bir olayın kahramanıdır. isteyen herkes kendi malı üzerinde takla da atabilir, namaz da kılabilir. yok eğer kendine ait olmayan bir taksinin üzerinde kılıyorsa kafasına beyzbol sopası yada götüne taser yemediğine dua etsin.

amacı ibadet midir şov yapmak mıdır bilemeyiz. televizyonda 24 saat şov izleyebilirken bu arkadaşın yaptığı şov çok da umrumuzda olmamalı.
  • espri olsun diye ipad'e arapça 10'dan 0'a kadar sayıp "bombbbb" diye nihayetlendiren bir app yükleyip metroda gösteren kişinin, polis tarafından yaka paça götürüldüğüne; herkesin çığlıklar atarak yere kapandığına bizzat şahitlik etmiş biri olarak, insanların bu kadar tepkisiz kalmasına şaşırdığımdır.
    adamlar 2 dakika elektrik gitse terör saldırısı var sanıyorlar.
    (bkz: don't panic i am islamic)
  • new york da oldugunu dusununce bana en ufak garip gelmemis olaydir. sokakta ciplak gitar calan kadinlar oldugunu gormustum ya da 1 dolar karsiliginda orasini burasini elleten kasli abiler. kimse de ny da bu olaylari garip karsilamiyor hayatin akisi olarak bakiyordu. yahu gecenlerde adamlar topluca ic camasiriyla metroya bindi, simdi biri taksi uzerinde namaz kildi diye mi garip olsun.
hesabın var mı? giriş yap