şükela:  tümü | bugün
 • dublin yakınlarında mö 3200 yıllarında inşa edildiği tahmin edilen anıt mezardır.stonehenge den dahi eskidir. yapının üzerindeki kubbe, mühendislik harikası olarak kabul edilir. alt tarafları ağır, üst tarafları hafif olan yekpare taşlar öyle üst üste konulmuştur ki, her üste konan taş alttakinden biraz daha dışarı çıkık vaziyettedir. böylelikle, yapının üstünde orta kısımda 6 metre yüksekliğinde altıgen bir baca ortaya çıkmıştır. bacanın sonunda istenildiğinde açılıp kapanan bir kapak taşı vardır. güneş'in dönüm günlerinde yapının içinde çok etkileyici bir ışık huzmesi meydana gelmektedir. yılın en kısa gününün gün doğumundan kısa bir süre sonra, güneş ışığı doğrudan mezar odasına düşmektedir. bundan sonra çeşitli koridor kapılarına ve dev taşlara yansıyarak ilerlemekte ve en son olarak arka duvara kadar ulaşmaktadır. ve bu esnada mükemmel bir ışık huzmesi meydana getirmektedir.diğer bir enteresan konuda yerleştirilen tüm blok taşların ışığın değip yansıyabileceği açıda olmasıdır.
 • kim tarafından, nasıl inşa edildiği bilinmemekle birlikte inşa eden insanların ilkel insanlar olmadığı kesinliğini korur aksine eski mimar ve inşaatçıların becerileri ve zekalarının güzel bir kanıtıdır.
  yapının içerisinde herhangi bir yazı ve ya resim bulunmuyor fakat imza niteliğinde 3 lü spiral oymalar var.
 • başka bir anglosakson pazarlama denemesidir. (bir diğeri için bkz: stonehenge)

  göbekli tepede m.ö. 10000-9000'lerde, gizemlerle dolu, estetiğine ve sanatına da önem verilmiş en eski megalith, bilinen tarihi darmaduman ederken,

  çatalhöyükte m.ö. 7000-5000 tarihleri arasında modern anlamda şehir kurulmuşken,

  ubaid döneminde (sümer öncesi, m.ö. 6000-4000 arası) mezopotamya da 50-60bin kişilik büyük uygarlıkların şehirleri vs. orada dururken

  troy 1'de m.ö. 3000'e kadar tarihlenen büyük surlar, modern sur kapıları vs. mevcutken, kanalizasyonuna varana kadar mimari detaylar keşfedilmişken,

  mısırlılar 4500 yıl sonra hala dağ gibi aynen duracak olan heybetli piramid'leri dikmişlerken,

  kaza bela mezopotamya-yunan-roma'yla tanışmasa, teknoloji olarak hala aborjinler'den çok farkı olmayacak kahraman anglosaksonlarımızın iki taşın üstüne üçücü taşı koyarak yaptığı sıradan ötesi megalitinin gizemi hala anlaşılamamışmış.

  ortadoğuda ve anadoluda millet tunç çağına geçmişken hala neolithic (cilalı taş devri olarak da bilinir:) çağda takılan bu elemanlar neredeyse mimarlık tarihine şekil vermiş olacaklar.

  bir de millete yutturmak ve heybetini arttırmak için kenarını normalde muhtemelen olmayan (olsa ne olurdu zaten) ya da sonraki dönemlerde eklenmiş yeni bir duvarla desteklemişler.

  wikipedia'da da aynen şu cümle geçiyor: "ıt was built during the neolithic period, around 3200 bc, making it older than stonehenge and the egyptian pyramids."
  (bkz: kahkahalarla gülmek)

  elinize bir çapa alıp bahçenizi kazmakla başlayın türkiye'de yaşayan kardeşlerim. muhtemelen insanlık tarihi açısından daha önemli birşey bulabilirsiniz.
 • içinde 300-400 yıllık graffitiler vardır
  (bkz: o'brian was here)
 • büyük giza piramitinden 600 yıl, stonehenge'den 1.000 yıl önce hiç metal kullanılmadan irlanda'da inşa edilen höyük newgrange'in iç odası yılda bir defa yeniyıl kabul edilen kış gündönümü sırasında (21 aralık) sadece 17 dakika boyunca ışık alacak şekilde tasarlanmıştı. 17. yüzyılda keşfedildi, 1970'de cephesi yeniden inşa edilmiştir.
  türkçe bilgi link
  resmi website ingilizce
 • bir çok ayrıntısının 5000 değil 50 yıl yaşında olduğu iddia edilen anıttır.

  bir uzmanın iddiasına göre, 50 yıl önceki rekonstrüksiyonda aslında var olduğu iddia edilemeyecek bazı ayrıntılar eklenmiş. arkeoloji dünyası şokta.

  kaynak (ingilizce)