• yeni keşfettiğim ancak ingilizceye katkısı konusunda kesinlikle başarılı olduğuna inandığım bir web sitesi. sitenin olayı şöyle, hemen hemen her gün dünyada geneli ilgilendiren konulardan seçilen haberler üç farklı seviyede (level 1 2 3) metin olarak ve ses kaydı olarak veriliyor. böylece farklı şekillerde pratik yapma şansınız oluyor.
    -önce level 1'i okuyup daha sonra diğer levelleri okuyarak konuyu anlayabilir ve kelime dağarcığınızı geliştirebilirsiniz.
    -önce level 3'ü okuyup zordan kolaya doğru bir çalışma yöntemi uygulayabilirsiniz.
    -önce level 3'ü dinleyip sonra okuyarak eksiklerinizi tespit edebilirsiniz.
    -levelleri dinleyerek yazmaya çalışabilirsiniz, yazdıklarınızı mevcut metinlerle kıyaslayabilirsiniz.
    vb.

elbette sizler de kendinize göre başka yöntemler keşfedebilirsiniz.
  • her seviyeye uygun güncel haberlerin yayınlandığı harika site. ingilizce haber okumak isteyip henüz o seviyeye gelmemiş kişiler için iyi bir ön hazırlık oluşturuyor, çünkü haberde geçen farklı kelimeler haberin altında açıklanıyor.

https://www.newsinlevels.com/ adresinden siteye ulaşabilirsiniz. buradan ios uygulamasına, buradan google play uygulamasına ulaşabilirsiniz.

son olarak arzu ederseniz blogumda yer alan detaylı news in levels incelemesini ve buna benzer uygulamaların incelemelerini okuyabilirsiniz.
  • mobil uygulamasını yaklaşık üç aydır kullanıyorum ve oldukça memnunum. kelimeleri telaffuzlarının yanında hayatın içinden olaylarla ilişkilendirerek öğretmesi kelimelerin hafızada kalıcılığını artırıyor.
    ayrılan zamana değer sonuçlar elde edilebilecek bir uygulama.
  • ingilizce okuma becerisini geliştirmek için oldukça faydalı bulduğum bir siteydi ancak geçenlerde okuduğumbu haberdeki yanlış cümle ve ifadeden sonra eskisi kadar güvenmediğim site.

haberin birinci seviyesindeki ilk cümle yanlış. ıt rained olması gerekiyor. ayrıca ana dili ingilizce olanlar it rains very much da demiyorlar. o sebeple yanlış öğrenmemek adına ve daha iyi alternatifi için (bkz: breakingnewsenglish.com)
  • hafta içi her gün 1 veya 2 tane seviyelere göre ingilizce haber yayınlayan site. aynı zamanda mobil uygulamaları da mevcut. reading ve kelime dağarcığını geliştirmek için faydalı.
  • fevkaladenin fevkinde bir website. kelime listeleri çok sağlam kelimelerden oluşuyor. denemelisiniz...
  • yaklaşık olarak 4-5 aydır kullanmakta olduğum bir ingilizce geliştirici ve öğretici websitedir. aktif listening yeteneğinizi de geliştirebilecesiniz bu website sayesinde. günlük gerçeğe dayalı haberlere yer vermeleri küresel dünya da ne olup bittiğini anlamak açısından da insanı geliştirdiğini düşünüyorum.
  • profesor cem balcikanli tarafindan bizzat tavsiye edildigini duydum ve hemen yukledim. mobil uygulama kullaniyorum. kesinlikle muzzam.

reading ve listening pratikler yapabileceginiz dunyadan guncel haberler sunuyor size. bu haberler kendi iclerinde kolaydan orjinal habere dogru seviyelendirilmis. ornegin marsa uzay aracinin inmesi ile ilgili bir haberi kolaydan okursaniz daha yalin ve daha basit kelime ve cumleler ile o haberi anlatiyor. en son seviye haberin orjinal hali. her seviyenin sonunda bazi kelimelerin aciklamalari da yer aliyor.

bu sekilde zaten reading ve listening pratik edilebiliyor. bir de ustune siz anladiginizi yaziya ve soze dokerseniz boylece speaking ve writing pratigi de yapmis olursunuz. ustune dunyadan guncel konularda bilgi sahibi olmus oluyorsunuz. daha ne olsun ki muhtesem bir uygulama kesinlikle.
  • seviye seviye aynı haberi sunan haber sitesi.
    özellikle yds, yokdil vb. sınavlara girecekler için faydalı.
    ayrıca akademik ingilizce'ye sahip olmak yada korumak için de faydalı olabilir.
  • hafta içi günde iki ingilizce haber yayınlanan ve bu haberleri kendi ingilizce seviyenize göre ayarlayabildiğiniz harika bir site. telefondan kullanabileceğiniz mobil uygulaması da vardır.
hesabın var mı? giriş yap