şükela:  tümü | bugün
  • ios, android ve windows phone sistemlerinde kullanabileceğiniz bir haber uygulaması. dünya çapında haberleri sizin isteklerinize göre ayarlayıp düzenli olarak gelişmeleri takip edebileceğiniz, benim açımdan harika bir gazete.
    eğer ne istediğinizi biliyorsanız, belirli bir uzmanlık alanınız varsa, veya uzmanlaşacağınız sürekli gelişmeleri takip edeceğiniz bir hobiniz vs. varsa kişiselleştirme sonrası işinizi rahatça görebileceksiniz. daha sonra okumak veya değerlendirmek üzere makale veya yazıları kaydedebilme özelliğine de sahip. yükleme sonrası adım adım sizi yönlendirecektir kendileri kişiselleştirme için.
    ipad ve android telefonda uygulamayı yaklaşık 8 aydır kullanıyorum. ipad uygulaması nispeten daha kullanışlı. dandik haber uygulamalarından olduğunu zannetmeyin. uygulama ingilizce ve ücretsizdir.
  • htc'nin htc sense launcher üzerinde gömülü/öntanımlı gelen ve alternatifleri ile değiştirilemeyen sözümona haber, makale ve rss takip uygulaması.

son 2-3 aydır mevcut kullanıcı hesabım ile yapmış olduğum tüm özelleştirme, seçki ve hatta haber kaynağı engellemelerine(!) rağmen ilginç bir şekilde takip etmediğim, dahası nefret ettiğim kaynakları (ntvmsnbc ve cnnturk) ana ekranda sol sütunda gömülü olan fonksiyon ekranında adeta spam yağmuruymuşcasına sıralayarak sıtkımın sıyrılmasına neden olan uygulamadır aynı zamanda.

bugün artık klasör özelleştirme fonksiyonu biraz uğraştırıcı olduğu için nicedir ertelediğim nova launcher'a geçiş sürecimi nihayetine erdirmemi sağlamış oluşu dışında hakkında bahsedebileceğim tek bir olumlu husus dahi yoktur.

nova launcher'da çok değil bir defaya mahsus bir 40-45 dakikamı ayırıp uygulamalarımla ilgili tüm klasör özelleştirmelerini ayarlamayı tamamlamama müteakip tesla unread, google now ve sesame shortcuts eklentilerini de kurup aktif hale getirerek benzerleri arasındaki gelmiş geçmiş en şahane uygulama olan flipboard'ı kurarak bu işlemi taçlandırdım. o flipboard ki htc 10'u satın alıp kullanmaya başladım başlayalı "yahu aynı işi yapan iki uygulamaya gerek yok, sileyim ben bunu iyisi mi" diyerek kendisini news republic gibi bir gereksizlikle aldatma gibi denyoluk yapışımı tadından yenmez şahaneliği ile bir defa daha okkalı bir şamar gibi yüzüme vurdu.

şimdi ana ekran üzerinde sol sütun google now'a, sağ sütunsa flipboard'ın tam sayfa yaptığım widget'ına ait. (keşke widget olarak değil de htc sense'de olduğu gibi fonksiyonel olarak tam sayfa yapmanın bir yolu olsa)

aralarda bir yerde söylediğim gibi; news republic sadece ama sadece "eah eytere bea" diyerek kendisinden bir an evvel kurtulup aklı selim alternatifler arayışı ya da önceden kullandıklarınıza geri dönüşünüzü sağlamaya yarayacak bir ömür törpüsünden ibarettir.