şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: celal şengör)'ün yakında çıkacak olan yeni kitabının ismidir.

  aslında şengör'ün çıkacak olan bu kitabın ismine benzer ve içeriğine yakın olduğunu tahmin ettiğim bir yazısı çok önceleri cumhuriyet bilim teknik dergisi'nde de yayınlanmıştır.

  künye isteyenler için

  celal şengör, 'newton neden çin'li değildi (ve neden türk değildi?) cumhuriyet bilim teknik dergisi, 14 temmuz 2001 tarihli 747. sayısının 5. sayfa

  kitabın tanıtım bülteninden

  "ben de ülkemdeki pek çok aklı başında, görgülü ve bilgili insan gibi, tayyip bey ve partisinin türkiye'yi artık geri dönülmesi bence pek mümkün olmayan fecî bir âkıbete mahkûm etmis oldukları kanaatindeyim. bu âkıbetin, türkiye'nin artık bugünkü sınırlarına sahip olmayan bir ülkeler topluluğu şeklinde tecellî edeceği kanaati bende her geçen gün kuvvetleniyor.

  bu fikrimin temelinde de ülkemizin başındaki büyük sorunun ne akp ne de tayyip bey olduğu inancı yatıyor. tayyip bey de, akp de, türkiye'nin yakasına bin yıldan fazladır yapışmış bir illettin günümüzdeki ürünlerinden, yani türkiye sınırları içinde yaşayan insanların çok eski bir hastalığının ârâzından başka bir şey değillerdir. bu hastalık en basit ifâdesiyle cehâlettir.

  peki bu gidişat durdurulamaz mı? ne yapılmalıdır? kısa vâdede pek yapılabilecek bir şey kaldığı kanısında değilim. ne yazık ki, insan yaşamında bazen çok uzun bir zaman olabilen 12 sene içinde olan olmuştur. türkiye halkı maalesef pek fecî bir imtihan verecektir ve bu imtihandan alnının akıyla çıkacağını sanmak için pek de sebep bulunmamaktadır. ama ileride kendini toparlamak isterse o zaman kendine tek bir kılavuz alabilir: bilim. bilim sırf bilim insanlarının yaptığı bir şey değildir. halkın her seviyesi kendine göre bilimsel düşünebilir ve yaşam kalitesini arttırabilir. işte bu kitabın tek amacı yurttaşlarıma ileride kendilerine lâzım olabilecek bilimsel düşünce türünden örnekler vermektir. "
 • kapağı şöyleymiş: http://postimg.org/image/w2v909jo5/

  merakla bekliyoruz.
 • geçtiğimiz günlerde piyasaya çıkmış olan kitap.
 • aptalı tanımak gibi cumhuriyet gazetesi bilim teknik ekindeki yazılarını derlemiş hoca. farklı olarak daha önce yayınlanmamış birkaç makalesini de katmış kitaba. okudukça editlerim.
 • kitabın ismi, dünyanın yaşayan en büyük jeologlarından prof. dr. kenneth hsü'nün zürih federal politeknik'inden emekli olurken yaptığı veda konuşmasına göndermedir.

  bu konuşmadaki tespitlerden çok etkilenen celal şengör, doğu ile batı arasına sıkışan memleketimizdeki sorunların da aynı zihinsel hastalıktan muzdarip olduğunu anlattığı kitabına bu konuşmayı almakla kalmamış, kitabın adını da buradan almış.

  şöyle özetliyor şengör:
  "ken'in veda konuşmasındaki tezi kültürün insan düşüncesi üzerindeki egemenliğiydi. newton çinli olamazdı, çünkü çin kültürü bağımsız düşünceye değil itaate, geleceğe değil geçmişe, yaratıcılığa değil otoriteye değer veriyordu. bu değerlerin egemen olduğu bir ortamda insanın en temel inanç ve önyargılarını kökünden sorgulayacak bir bireyin çıkması beklenemezdi. çıksa bile böyle birisinin toplumda başarılı olma şansı olamazdı. ken, içinde büyüdüğü kültürü batı kültürü ile karşılaştırarak, kendi kültürünün niçin sonunda batının bir sömürgesi olduğunun nedenlerini irdeliyordu. bu ilginç konuşma beni çok düşündürmüştü. ken'in çin toplumu için söyledikleri neredeyse bire bir türk kültürü için de geçerliydi."

  alınası ve okunası.
 • kitapta düşünce yazılarının yanında celâl şengör'ün yazdığı iki öykü de bulunmaktadır. ilk öykü de epey güzeldir.
 • bu gün yeni aldım kitabı tabi beraberinde dört kitap daha aldım ve sıraya koydum. sırası gelince okayak bakak hele. kitabın kapağındaki, kaytan bıyıklı, tespihli newton amca güzel olmuş aynı bizden biri gibi.