şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bir çok ülkede bisiklet kiralama hizmeti veren bir firma. sistem oldukça kullanışlı. bisikletler sokakta duruyor. siz önceden internetten aktive ettiğiniz üyeliğiniz ve cep telefonunuz yardımıyla, araya başka insan girmeden bisiklet kiralayabiliyorsunuz. işiniz bitince de yine sokaktaki bir nextbike istasyonuna teslim ediyorsunuz. türkiye'de sanırım sadece konya'da hizmet veriyor. hatta konya'da bulunmam sebebiyle deneyeceğim bu akşam. fiyatlar da çok uygun gözüküyor. ilk 15 dakika ücretsiz, bir saati 2 lira.

http://www.nextbike.net/
  • konya da eylülden bu yana hemen hemen her gün kullandığım bisikletler. çok ağır ve hantal genellikle 3 vitesli bazıları ise 6 vitesli bisikletleri var. kadrosu kız bisikleti gibi. fren kontra pedal ve vitesleri göbekten. ayrıca arka tarafta sağ ve solda olmak üzere iki reklam panosu var yani bu bisikletlere biniyorsanız bedava reklam yapıyorsunuz demektir. şimdilik sadece belediye reklamı var o ayrı. bu bisikletler ağır ve hantal olduğundan konya içinde sürmek insana pek zahmet vermese de üniveriste bosna hersek arasında kullananlar için pek zahmetli. çünkü rampa çıkmak işkence oluyor. bu yüzden nextbike'ın konyada ki görevlisi de bundan şikayetçi. kimse bisikletle üniversiteye gelmiyor ama üniversiteden bosnaya sürekli gidiliyor.
    kayıt olmak ise ayrı bir muamma. kayıt olanların sayısı kayıt olmayı beceremeyenlerin yüzde biridir. yoksa bisiklete binmeyi kim istemez. konya da bisiklet parkından kendi el kartınızdan kayıt olabiliyorsunuz bu sayede nextbike'ın kendi kartına ihtiyacınız olmuyor. elkart sayesinde her kiralama işlemi için telefon numarası ve pin kodu girmenize de gerek yok. zaten kiralamanın en sıkıcı bölümü elkartı tuttuktan sonra bisiklet numarasını girip size kilit numarasını gösterene kadar geçen süre.
    yine de konya şeb-i arus törenlerinde gelen arkadaşlarla bu bisiklete binip gezdik. ama daha hafif bisikletler üretmeleri gerekli.

kayıt için

elkartını okut(zorunlu değil) okutmadınsa kayıt tuşuna bas
    telefon numaranı gir
    pin kodu oluştur
    kredi kartının 16 haneli numarasını gir
    kredi kartının valid thrue gir kredi kartı numarasının altında ki 4 haneli rakam
    isimini gir soyismini yazma
    şimdi soy ismini yaz
    artık kayıtlısın.
  • 24 kasım 2012'de konyada gün boyunca kullandığım püskület için kendilerine teşekkür ediyorum.
    gün boyunca düzgün çalışıp gece son molanın ardından ne yaptımsa açılmayan kilidi esefle kınıyorum.
    alaaddin tepesi eteğine öylece bırakmak zorunda kaldığım püskülete dokanmayan ve beni masrafa sokmayan konya halkına teşekkür ediyorum.
    gonderilen sms'e sabit telefon koyup da cep telefonu numarasını koymayı akledemeyen nextbike yöneticilerini az da olsa kınıyorum.
    gece yarısında saat 1'e doğru telefonumu açan ve gidip püskületi bıraktığım yerden alan saha görevlisi osman'a hakkaten büyük teşekkür ediyorum.

nextbike candır. türevleri de candır. aslına bakarsan 2 teker her türlü candır (bkz: ekşiteker)
  • izmir'de karşıyaka bostanlı arasında 3 adet istasyonu bulunan harika uygulama. istasyonlar çok iyi tasarlanmış ve tamamen güneş enerjisi ile çalışıyor, bisikletler çok modern ve kullanışlı. kayıt olmak için 3 dakikalık bir işlem ile isminizi, telefonunuzu ve kredikartı bilgilerinizi giriyorsunuz. bir kere kayıt olduktan sonra sistem sizi tanıyor ve saati 1 liradan doyasıya geziyorsunuz. bisiklet ile işiniz bititğinde ise herhangi bir nextbike istasyonuna bisikleti kilitleyip iade ediyorsunuz.
  • bisiklet mi alsam acaba düşüncelerime son noktayı koyan; memnun kaldığım bir uygulama/hizmet/şirket. yeni bir uygulama olmasına rağmen yazık ki farları sökülmüş, oturakları yırtılmış bisikletler de var. kesinlikle bahsedildiği gibi kötü bulmadım, kaliteliler bile. saati 1 tl'dan kiralanıyor, 1 kişi aynı anda 4 bisiklet kiralayabiliyor falan filan.
  • konyadaki uygulamanın çok başarısız olduğu hizmet.

sitesinden üye olunamayan. güneşin altında bisiklet noktaları üzerinden 2 istasyonda ayrı ayrı 15 er dakika vakit öldürerek yazılı talimatları takip edip üye olmaya çalışmama rağmen üye olamadığım. konya temsilcisinin telefonlarına cevap vermediğide göz önünde bulundurulsa hizmet vereceğiz derken insanları kepaze eden bir çalışmadır. bir işe yaramamıştır. en sonunda istanbulda reklam şirketi olan wall şirketinden bir bayana bütün içimdeki siniri arayıp söyleyerek rahatladığım ve rahatladığım uygulama
  • konya'nın dümdüz yollarından dolayı kullanımı oldukça kolay olan hizmet. fiyat performans olarak da çok iyi. tek sıkıntım seleler. büyük bir götüm yok ama çok ağrıdı lan niye öyle oldu ki?
  • daha çok şehrimizde görmek istediğim güzel bir uygulama. kayıt olma kısmı biraz uğraştırıcı, ondan sonrası çok rahat. saati sadece 1 lira, çok çok iyi. yalnız sağlam bisiklet bulmak her geçen gün zorlaşıyor, yenileme şart.
  • günlük ilk yarım saat kullanımı ücretsiz olan otomatik bisiklet kiralama uygulaması.

şehir içi aktif bölgelere kurulmuş istasyonlardan bisikletinizi kiralayıp yine bu istasyonlara geri bırakabiliyorsunuz

lakin merak ettiğim birşey var; istasyondaki tüm portlar doluysa bisikleti nasıl iade edebiliyoruz ve bize kiralarken verilen kod ne işe yarıyor?

bunları bilen biri beni aydınlatırsa çok bahtiyar oliciim efenim.
  • 2015'te polonya'da 1 sene erasmus yapmam vesilesiyle tanıdığım bir çok ülkede bisiklet kiralama hizmeti veren firma. şu an da polonyadayım ve 1 saat kadar önce kullandım. hesabınızı kullanabilmeniz için bakiyeniz her zaman minimum 10 zloty olmalıdır. ilk 20 dakikası ücretsizdir ve sonrasında her yarım saatte 2 zloty ücretlendirme yapar. örneğin; bir bisiklet kiraladınız ve az önce benim yaptığım gibi 22 dakika 45 saniye kullandınız. yani ücretsiz olan sürenin 2 dakika 45 saniye fazlası. hesabınızdan 2 zloty kesilir ve hesabınızda 8 zloty kaldığı için hesabınız bloke olur. tekrar açmak için bakiyenizi en az 10 zloty'e çıkarmanız gerekmektedir, aksi takdirde bisiklet kiralayamazsınız.