şükela:  tümü | bugün
 • bir çok ülkede bisiklet kiralama hizmeti veren bir firma. sistem oldukça kullanışlı. bisikletler sokakta duruyor. siz önceden internetten aktive ettiğiniz üyeliğiniz ve cep telefonunuz yardımıyla, araya başka insan girmeden bisiklet kiralayabiliyorsunuz. işiniz bitince de yine sokaktaki bir nextbike istasyonuna teslim ediyorsunuz. türkiye'de sanırım sadece konya'da hizmet veriyor. hatta konya'da bulunmam sebebiyle deneyeceğim bu akşam. fiyatlar da çok uygun gözüküyor. ilk 15 dakika ücretsiz, bir saati 2 lira.

  http://www.nextbike.net/
 • konya da eylülden bu yana hemen hemen her gün kullandığım bisikletler. çok ağır ve hantal genellikle 3 vitesli bazıları ise 6 vitesli bisikletleri var. kadrosu kız bisikleti gibi. fren kontra pedal ve vitesleri göbekten. ayrıca arka tarafta sağ ve solda olmak üzere iki reklam panosu var yani bu bisikletlere biniyorsanız bedava reklam yapıyorsunuz demektir. şimdilik sadece belediye reklamı var o ayrı. bu bisikletler ağır ve hantal olduğundan konya içinde sürmek insana pek zahmet vermese de üniveriste bosna hersek arasında kullananlar için pek zahmetli. çünkü rampa çıkmak işkence oluyor. bu yüzden nextbike'ın konyada ki görevlisi de bundan şikayetçi. kimse bisikletle üniversiteye gelmiyor ama üniversiteden bosnaya sürekli gidiliyor.
  kayıt olmak ise ayrı bir muamma. kayıt olanların sayısı kayıt olmayı beceremeyenlerin yüzde biridir. yoksa bisiklete binmeyi kim istemez. konya da bisiklet parkından kendi el kartınızdan kayıt olabiliyorsunuz bu sayede nextbike'ın kendi kartına ihtiyacınız olmuyor. elkart sayesinde her kiralama işlemi için telefon numarası ve pin kodu girmenize de gerek yok. zaten kiralamanın en sıkıcı bölümü elkartı tuttuktan sonra bisiklet numarasını girip size kilit numarasını gösterene kadar geçen süre.
  yine de konya şeb-i arus törenlerinde gelen arkadaşlarla bu bisiklete binip gezdik. ama daha hafif bisikletler üretmeleri gerekli.

  kayıt için

  elkartını okut(zorunlu değil) okutmadınsa kayıt tuşuna bas
  telefon numaranı gir
  pin kodu oluştur
  kredi kartının 16 haneli numarasını gir
  kredi kartının valid thrue gir kredi kartı numarasının altında ki 4 haneli rakam
  isimini gir soyismini yazma
  şimdi soy ismini yaz
  artık kayıtlısın.
 • konya'da da belirli noktalara yerleştirileli hemen hemen bir sene olmuş bisiklet hizmeti.

  son bir buçuk aya kadar bisikletler bakir durumda ve tertemizdi. millet ücretinden emin olamadığı için kullanmaya çekiniyordu, kimi bir mayıs'a kimi de haziran başına kadar ücrets, diye bi dedikodu saldı ortaya, ne kadar doğru bilemem. hatta bizzat görevlinin ağzından, günde beş saat ücretsiz binilebileceğini, duydum. hâl böyle olunca insanlar beleşi duymaya görsün ha babam yüklendi bisikletlere ve sonuç klasik türk mantığıyla hor hâkir kullanımı getirdi. hantal olmasına rağmen donanımlı bisikletlerdi (di diyorum çünkü çoğu haşat oluyor yavaş yavaş).
  sepeti, ön ve arka dinamosu bile vardı bisikletlerin, şu an çoğunun sepeti yamulmuş, lambaları sökülüp alınmış, vitesleri geçmiyor, koltuklar gevşemiş ve koltukların derileri soyulmuş... bunların hepsi bir bir buçuk ay gibi bi sürede gerçekleşmiş. hasılı halkımız ve ekseriyetle öğrenciler tarafından ağzına sıçılmış velesbitlerin. rahmetli babaannemin dediği gibi bize demirden olsa gene dayanmaz.
 • 24 kasım 2012'de konyada gün boyunca kullandığım püskület için kendilerine teşekkür ediyorum.
  gün boyunca düzgün çalışıp gece son molanın ardından ne yaptımsa açılmayan kilidi esefle kınıyorum.
  alaaddin tepesi eteğine öylece bırakmak zorunda kaldığım püskülete dokanmayan ve beni masrafa sokmayan konya halkına teşekkür ediyorum.
  gonderilen sms'e sabit telefon koyup da cep telefonu numarasını koymayı akledemeyen nextbike yöneticilerini az da olsa kınıyorum.
  gece yarısında saat 1'e doğru telefonumu açan ve gidip püskületi bıraktığım yerden alan saha görevlisi osman'a hakkaten büyük teşekkür ediyorum.

  nextbike candır. türevleri de candır. aslına bakarsan 2 teker her türlü candır (bkz: ekşiteker)
 • izmir'de karşıyaka bostanlı arasında 3 adet istasyonu bulunan harika uygulama. istasyonlar çok iyi tasarlanmış ve tamamen güneş enerjisi ile çalışıyor, bisikletler çok modern ve kullanışlı. kayıt olmak için 3 dakikalık bir işlem ile isminizi, telefonunuzu ve kredikartı bilgilerinizi giriyorsunuz. bir kere kayıt olduktan sonra sistem sizi tanıyor ve saati 1 liradan doyasıya geziyorsunuz. bisiklet ile işiniz bititğinde ise herhangi bir nextbike istasyonuna bisikleti kilitleyip iade ediyorsunuz.
 • bisiklet mi alsam acaba düşüncelerime son noktayı koyan; memnun kaldığım bir uygulama/hizmet/şirket. yeni bir uygulama olmasına rağmen yazık ki farları sökülmüş, oturakları yırtılmış bisikletler de var. kesinlikle bahsedildiği gibi kötü bulmadım, kaliteliler bile. saati 1 tl'dan kiralanıyor, 1 kişi aynı anda 4 bisiklet kiralayabiliyor falan filan.
 • konyadaki uygulamanın çok başarısız olduğu hizmet.

  sitesinden üye olunamayan. güneşin altında bisiklet noktaları üzerinden 2 istasyonda ayrı ayrı 15 er dakika vakit öldürerek yazılı talimatları takip edip üye olmaya çalışmama rağmen üye olamadığım. konya temsilcisinin telefonlarına cevap vermediğide göz önünde bulundurulsa hizmet vereceğiz derken insanları kepaze eden bir çalışmadır. bir işe yaramamıştır. en sonunda istanbulda reklam şirketi olan wall şirketinden bir bayana bütün içimdeki siniri arayıp söyleyerek rahatladığım ve rahatladığım uygulama
 • konya'nın dümdüz yollarından dolayı kullanımı oldukça kolay olan hizmet. fiyat performans olarak da çok iyi. tek sıkıntım seleler. büyük bir götüm yok ama çok ağrıdı lan niye öyle oldu ki?
 • daha çok şehrimizde görmek istediğim güzel bir uygulama. kayıt olma kısmı biraz uğraştırıcı, ondan sonrası çok rahat. saati sadece 1 lira, çok çok iyi. yalnız sağlam bisiklet bulmak her geçen gün zorlaşıyor, yenileme şart.
 • ordu'da da hizmet vermeye başlayan firma. bunu da malta'da bisiklet istasyonlarını görüp, neymiş, nerelerde bisikletleri varmış diye araştırırken gördüm.