şükela:  tümü | bugün soru sor
 • lg tarafından üretilecek olan yeni nexus 5.
  29 eylül 2015'de açıklanacağı ile ilgili söylentiler dolaşıyor.

  android authority
 • telefonların standartlık ve kalaslık açısından birbiriyle yarıştığı bu günlerde, piyasaya 5.2 inç ekran ile yeni bir soluk getirmesi muhtemel cihaz. ama şu noktalar önemli,

  ekran/kasa oranı %70leri bulursa, pil ömrü diğer nexuslar gibi kahretmezse (ki bu yine muhtemel 2700 mah ile), arka kamerası da lg g4 ayarında, olmazsa sony'nin son dönem sensörleri kalitesinde (ımx 230) çıkarsa düşünülebilir bir cihaz olacaktır.

  avrupa fiyatı 300-350 euro düzeyinde olacak. lg g4'e tercih edilmesi için yukarıdaki özellikler şart, ama cihazı yine lg firması ürettiği için büyük ihtimal bu noktalardan cihaz patlar ve alacaklar fiyatı 400-450 eur bandında seyreden g4e yönelir. bakalım, bekliyoruz. takipteyiz.

  1) ekran kasa oranı limitte. sızıntı doğruysa oran %70.92, cihaz 146.9mm boyunda 72.5mm genişliğinde.

  2)
  3)
 • bir nexus 5 kullancısı olarak beni hayalkırıklığına uğratmıştır. deli gibi bekliyordum kendisini. sanırım yeni telefonum nexus olmayacak. halbuki hızlı güncelleme, saf android gibi özelliklerden oldukça memnundum. an itibariyle tanıtımına 1 gün kalan gelen haberler (daha doğrusu düzeltmeler) çok can sıkıcı:

  1) 2700 mah pil nedir yahu? nexus kullanıcısı 7-8 mm'lik telefon istemiyor arkadaş. şunu anlayamadı google. yapıştır 3000 mah pil, geç. yok efendim android 6.0 çok verimli olacakmış da bilmem ne. arkadaş diğer telefonlara da gelmeyecek mi bu 6.0. eee o zaman onlar yine daha çok pil ömrü sunacak.

  2) kamerada ois yok. yuh arkadaş. nexus 5'te var, ama gel gör ki nexus 5x'de yok. bu da bence ince telefon nanesinden. "daha ucuz olsun diye" palavrasına inanacak değilim. zira nexus 5 de ucuzdu.

  3) sd card yine yok. haydi 32 gb'lığını daha pahalıya satma derdindesiniz. 16 gb'lık nexus 5 ile idare edebiliyorum. ama yani nexus kullanıcıları sd card ister. saçmalık.

  4) kablosuz şarj yok. tamam kablosuz şarj çok matah bir şey değil ama oldukça kullanışlı. yine telefonu inceltme hesabına kesilmiş. halbuki ne kadar kalınlık katacak ki? yine saçma bir kesinti.

  5) ekran oranı. 5,2 inch'lik bir ekranın kasaya oranı söylendiği gibi %70 ise cidden büyük bir telefonla karşı karşıyayız. halbuki lg g2 gibi bir örnek var karşımızda. lg g2 5,2 inch ekrana sahip olmasına rağmen 4,95 inchlik ekranı olan nexus 5 ile aynı büyüklükteydi ve kullanımı da çok iyiydi. lg g2 kullanmış birisi olarak söylüyorum bunu. demek ki telefon büyüyor. o zaman tercih sınıfından da çıkıyor ister istemez.

  6) hala 2 gb ram var. tamam 2 gb ram işimi oldukça görüyor hatta 1 gb ram çoğunlukla boş. evet android işletim sisteminde boş ram lüzumsuz ram'dir. ama arkadaş 3 gb ram olsa fena mı? arka planda daha fazla uygulama verisi açık kalsa, geçiler daha hızlı olsa fena mı?

  7) 16 gb rom. arkadaş artık yeter 16 gb. hem sd card yok hem de 16 gb. apple yapıyor artık bir tek bunu. yap 32/64, hepimiz rahat edelim.

  yani sadece snapdragon 800'den snapdragon 808'e bir yükselme söz konusu. eh 8 mp'lik kamera da 12 mp'ye çıkmış. ama tabii yukarıda da söylediğim gibi ois kaldırılmış.

  açıkçası işlemci pek fark etmiyor. zira şu an en kral oyunu sd 800 ile 1080p'de geniş geniş oynarsınız. kaldı ki nexus kullanıcılarının çoğu öyle yüksek gereksinimler isteyen oyunları oynayan insanlar değil. evet little.big teknolojisi batarya verimliliği konusunda fayda sağlayacaktır ama 1080p ekrana zaten 2700 mah bataryamız var ve artık neredeyse bu seviye her telefonda little.big teknolojisini kullanılıyor. bir artı olarak da usb type c sayılabilir. ama yani o da yaygınlaşana kadar en az 2 yıl geçecek. şarj kablosu bulmak sorun olacak bu dönemde.

  hayalkırıklığı yaşadığımı açıklamam lazım. muhtemelen bana xperia z5c yolları göründü. hele hele sd 810'u zaptetmek için sony'nin çift soğutma bakırı kullanmış olması, telefonun batarya performansı, ois olmamasına rağmen başarılı kamerası, 2 gb ram dışında tüm aradığım özelliklerin bulunması ve en önemlisi saf android'e oldukça yakın bir yapıda olması (ki yeni bir arayüz geliştiriyorlar o tam materiyal tasarımına uygun olacak) beni kendisine çekiyor. aslında içindeki işletim sistemi saf android'e yakın olsa huawei honor 7 alıp geçeceğim ama öyle cicili bicili arayüz sevmiyorum. ya da belki gidip uzun süredir göz koyduğum htc m9 da düşünebilirim.
 • diğer nexus telefonlar gibi çok yanlış anlaşılan telefondur. bu kadar uzun uzadıya yazmaya gerek yok aslında. hele sd kart mevzusuna falan hiç girmeyin derim. kim ne derse desin, android'e sd kart olmuyor. çoğu kullanıcı oluyor sanıyor ama olmuyor.
 • öküzcesine gorilla glass 3 konan telefon,
  pil ve plastik kasa biraz eksi olsa da gorilla glass 4 olsaydı koşa koşa alacağım telefon olacaktı.
 • nexus 5 sahiplerine cazip gelebilecek 1 tane özelliği olmayan telefon. alınmaz.
 • valla 2,5 yıl hiç sorunsuz nexus 4 kullandım, halen kullanıyorum. batarya yine bir günü çıkaracaktır ki bu alışık olduğumuz bir durum. iş bu nedenle ben bu telefonu alır bir 3 yıl kullanırım.
 • artık diğer üst düzey marka telefonlarla fiyatları eşitlendiği için cazibesini kaybetmeye başlıyor, oysaki nexusların misyonu düşük fiyatla üst düzey android kullanımını sağlamaktı, yine de android kullanacak kişilere ilk ve hatta tek tavsiyem nexus olmaya devam edecektir.
 • alamayacak olmama rağmen sevindirmiştir :) ben niye seviniyorsam.
 • 6p'yi buna tercih ederim.