şükela:  tümü | bugün soru sor
 • rivayet odur ki allah cc peygamberimize (sav) bir hayli sır verir miraç gecesi. peygamberimiz bir kısmını hz ali'ye söyler ve kimseye ifşa etmemesini buyurur. hz ali'ye ağır gelir sırlar ve gider boş bir kuyuya söyler. sonra kuyu taşar ve etrafında kamış biter. bir çoban burdan bir kamışı keser ve kaval yapar. peygamberimiz sesi duyunca hz ali'yi çağırır ve niye verdiği sırrı başkalarına ifşa ettiğini sorar. hz ali sırrı halktan kimseye söylemediğini söyler. peygamberimiz kaval sesini dinletir ve bu ses o sır değil mi der. hz ali evet o sır der ve olanı anlatır. peygamverimiz de ney sesinin kıyamete dek o sırları söyleyeceğini buyurur.

  düzeltme:
  buyrun efendim belki siz anlarsınız o sırları: https://youtu.be/rl881haspqm
 • sukur bugun de masallari dinledik !
 • rivayet odur ki uçan spagetti canavarı, salsa dağı'nda kayıp korsan gemisini arayan korsan mosey'e taş tabletler halinde on "yapmazsan memnun olurum" verir. mosey de bu taş tabletleri taşırken iki tanesini düşürüp kırar. kalanlarındaki sırrı da bobby henderson'a söyler. bobby henderson "abi ne güzel şeylermiş bunlar, niye sır kalsın?" der, ve bu sırları yaymak için bir kuyuya söyler. sonra kuyu taşar ve etrafında bir ağaç yetişir. bir çoban bu ağacı keser ve bas gitar yapar. korsan mosey bu sesi duyunca bobby henderson'a sırları iyi ki ifşa ettiğini, bas gitarın slaplerle bu sırrı kıyamete dek söyleyeceğini buyurur. yani buyurmaz da "bence öyle olur, anlayana" der.
 • tasavvufta kamışın sürekli göğe doğru büyümesi tanrıya ulaşma çabası olarak görünür. kesilip ney'e dönüştüğünde bu amacını gerçekleştiremeyeceğini anlayıp yanık bir sesle inlemeye başladığı söylenir.

  müzikal açıdan bakıldığında; neyin natürel bir malzemeden yapıldığını; ideal bir enstrüman mimarisine sahip olmadığını söyleyebiliriz. her ney kendine özgü bir tını, bir 'kusur' taşır.
  kusur burada olumsuz anlamda söylenmemiştir; müzikte kusur çoğu zaman sese karakter katar. kusursuz bir ses elektronik olarak elde edilebilir, ama bu kimliksiz, standart bir tınıdır. neyin malzemesindeki doğal boğumlar, daralmalar, çatlaklar sese kimlik verir. sanırım üretilirken doğru kamışı bulmak ayrı bir maceradır.
 • tasavvuf insan bedenini ve ruhunu ayrı görür. ney ile insanı benzeştirir. insan da ney de ancak tam uygun bir nefesle (ruhla) can bulur, dile gelir.
  sırf bu yüzden iyi gelmeyen insanlardan “tını” yı bozmasın diye uzaklaşmak gerek.
 • boş kola şisesiyle aynı sesi çıkartan enstrümanla mukaddes kavramları bir araya getirmeye devam ederseniz bilgisayarla büyümüş z nesli bunlar ne saçma şeyler dediğinde gık diyemeden kalırsınız. bırakın bu işleri dinin kaynağı bellidir, oraya yoğunlaşın.
 • üzerlik tohumu ile birlikte kargı kamışının(ney) halüsinojen bir etki yaptığı, olana kutsiyet ve anlamlar yüklemeye meylettirdiğinden, neyle çalınan müzikler de genelde dini türde olmuştur. (bkz: uhreviyet)

  tanım: üzerlikle birlikte alındığında ortaya çıkan sırdır.