• sahibi tamer balaban ın ağzından.

"neyle meyle , 1992 yılı mayıs ayında açıldı . o yıllarda meyhane, öyle olmadığı halde , insanlara pek hoş gelen bir kelime değildi ve bayan da nevizade ' ye neredeyse girmezdi ... biz '' ney'le mey'le '' adını can yücel ' in neyzen tevfik için yazdığı bir şiirden esinlenerek koyduk . ve 1 sene kadar ney üflettik . mey vermeye ise bildiğin gibi devam ediyoruz ...
    neyle meyle ' yi açtığımız senelerde aynı zamanda sinema işletmeciliği ve film ithalatı yapıyordum ; 1994 ' e kadar böyle sürdü. daha öncelerde ise ; tiyatro oyunculuğu ve kültür merkezi işletmeciliği yaptım . çok merak ediyorsan , aslen '' kamu yönetimi '' okudum .
    ailede sadece ben bu işlerle ilgileniyorum ama önceki kuşaklarda olmuş.
    tiyatro , sinema camiası ve gazeteciler başta olmak üzere ; gelen ünlü arkadaşlarımız var ama tek tek saymak doğru olmayabilir . çünkü onlar biraz da rahat edebilmek için geliyorlar .
    fiyatlara gelince alkol abartılı olmazsa ; yenilene de bağlı olarak ; 2 kişi ort. 80-90 civarında bir rakama çıkılabilir .
    müşterilerden genellikle , temizlik , lezzet ve samimiyetle ilgili olumlu eleştiriler alıyoruz ; ki buna yabancılar da dahil . ancak son dönemde özellikle italyanlar yoğun ilgi gösteriyorlar . onların rehber kitaplarında yer alan birkaç yerden biriyiz .
    rezervasyon için tel : 212-2498103 ve 0533-3116351
    www.neylemeyle.com ya da info@neylemeyle.com"
  • seneler önce tuhaf bir çekilişin yapıldığı ve o gece bendenizin 5 litrelik votka kazandığı meyhane.

kafa güzeldi güzel olmasına da, gece boyunca oyuncağına sarılmış çocuk gibi sarılmıştım bu 5 litrelik kuzuya.
    eve de o şekilde gitmiştim iyi mi.

çok oldu gitmeyeli.
    sabah olsun gideyim, en azından önünden geçeyim.
  • degil nevizadenin tum istanbulun en muthis mezelerini yapan meyhanesidir bence. bir deniz borulcesi olsun, bir feslegen soslu mezgiti olsun, bir semizotu salatasi olsun istanbulun namli meyhaneleri eline su dokemez neyle meylenin. davut usta her aksam dokturmektedir yeteneklerini.
  • buraya gidip fesleğenli levrek yememek, yenirse de yağına ekmek banmamak ayıptır, günahtır.
    fincan böreği süper bir icattır.
  • alışırsanız başka meyhanelerden keyif alamazsınız. enfes mezeleri kadar, mustafa'nın fettah'ın guleryuzlu servisini de özlersiniz. o kadar sizin mekanınız olur ki bir yerde, nevizade'den gecip de ney'le mey'leye uğramazsanız mahcup hissedersiniz kendinizi. bazen sırf mezeleri için içmeye gidilir. özellikle feslegenli mezgit ve deniz börülcesi için... ha bi de dolma gibi olan turşu, bi de en başta gelen o soslu gibi peynir, ... sıcakları hiç saymayayım, zira agzım sulandı şimdiden. sokaktan darbuka-keman gir(e)mez içeri, sanat müziğinizi dinlersiniz siz, bazen ehil diller eşlik de eder. "yolluk" tuborg, evet, ama ne gam! siz de acıbadem veya -ev imalatı- vişne likörünüzü için kahvenizin yanına...
  • geçen önünden geçip giremediğimiz muhabbetlik; büyümüş yoksulun kuyruğu dik tutma kuruntusu. :)
    çok yıllar oldu... yoksulluğumuzla gidip bir ufak rakı, bir kaşarlı karides güveç ve bir haydariyle dört posta/sepet kızarmş ekmek isteyip... yine de güleryüz görmüşlüğümüz.
  • dün gece bir arkadaşın tavsiyesi ile gittiğimiz mekan. mezeleri çok güzeldi ama ben en çok (bkz: fincan böreği) 'ni beğendim. hesabı arkadaşımız ödediği için fiyatlar konusunda bilgim yok ama en kısa zamanda tekrar gidip fesleğen soslu mezgiti denemek istiyoruz. bir de güleryüzlü mustafa abisi var ki sırf onun için bile gidilir mekan.
  • davut usta'nın sır gibi sakladığı fesleğen soslu mezgit tarifini, nevizadede hangi meyhaneye gitsem kivamini kimsenin tutturamadigina sahit oldugum, nevizadenin aslinda acilan ilk solcu meyhanesi, izzeti ikramı tam, rakı balık meze denildiğinde vazgeçilmez mekanı.
  • davut ustadan özel levrek sarma isteyin burda (adını hatırlamıyorum ama öyle olması lazım). hayatımda ben bu kadar lezzetli balık yemedim. davut ustayı da yanınıza oturtun muhabbet edin. üstüne de armut tatlısı yiyin, öyle çok tatlı sevmeyen ben gecenin sonunda tatlı tabağını yalamaya çalışıyordum. o kadar leziz, hafif...
hesabın var mı? giriş yap