• babası bodrumlu olan neyzen tevfik babasının tayini üzerine bafra'nın kolay beldesine yerleşmiş ve orada büyümüştür. kolay'da bir büstü bulunmaktadır...
    şu dizeleri de beni bitirmektedir...

ihtiyarlik ile gençlik diyerek,
    su hayati ikiye böldürme!
    ey büyükten de büyük allahim,
    benden evvel sikimi öldürme!

neyzen tevfik kolaylı beyoğlu,1934
  • iyi kalpli adamin bir tanesi bi gun neyzenin parasiz pulsuz gezdigini bilerek ona para vermek ister ama neyzenin dillere destan hazir cevapliligi onun gozunu korkutmaktadir ve parayi neyzenin arkasindan atarak neyzen paran dustu der.

neyzenin cevabi ise su olur.

-o dusen benim param degil. zaten bende para ne gezer. o dusen senin altin kalbindir.
  • içkiye tevbe etmesiyle mehmet âkif’i sevindiren, tevbesini bozmasıyla mehmet âkif’i şiir yazdıracak kadar etkileyen, üzen neyzendir. yine tevbe edip yine tevbesini bozması üzerine âkif , gölgelerdeki derviş ahmed manzumesini yazmıştır. bu şiirin altına âkif,
    şu notu düşmüştür:

“tevfik neyzen’in üçbindörtyüzüncü tövbesinden istifası münasebetiyle…”
  • moralinin bozuk oldugu bir gün,hoslanmadigi bir adam masasina çöker ve münasebetsiz laflarla neyzeni kizdirir.adam bir ara;
    --üstad,bugüne kadar hiçbir yerde neden görev almadiniz acaba ? diye sorunca,dayanamaz
    --senin gibi himbillarin yerine geçmemek için der.
  • basin çevrelerinde taninmis bir hanim,neyzen'le karsilasinca,
    --askolsun,benim için asifte filan gibi sözler söylemissiniz ?
    neyzen elini sinek kovalar gibi sallamis;
    --hanim,sen beni tanimiyorsun.ben herkesin bildigi seyleri söylemem.
  • basin çevrelerinde taninmis bir hanim,neyzen'le karsilasinca,
    --askolsun,benim için asifte filan gibi sözler söylemissiniz ?
    neyzen elini sinek kovalar gibi sallamis;
    --hanim,sen beni tanimiyorsun.ben herkesin bildigi seyleri söylemem.
  • kadiköy'de aksarayli hamdinin gazinosunda bir yandan demlenir,bir yandan ney çalarken,yanina bir boyaci çocuk yanasir.
    --amca,boyayim mi?
    neyzen yerinde kalkar,para çikarip çocuga verdikten sonra yere sirtüstü uzanir:
    --gel,yüzümü boya.
    yüzü boyaninca,kadiköy'deki baska bir meyhaneye,papazin bagi'na gider.papazin bagini mekan tutmus olan ahmet rasim,onu görünce:
    --ne bu hal neyzen?kusdili tiyatrosunda "arabin intikami'nimi oynadin?
    neyzen güler:
    --merhamet insanin yüzünü bazen kara çikarir.
    boyaciya acidigini söyleyip olayi anlattiktan sonra ekler:
    --kainata bir de bu heybette görüneyim,dedim.allah'a sükür ki böyle bir yüz karam oldu.ya çikmazina boyansaydim??? diyen adam..
  • iran sahi tarafindan ozel ney hediye edilmis neyzen, idol kisi
  • 1940'ların başında fatih'te taşmektep okulunun önündeki kaldırım köşesinde bütün gün oturup ney üfleyen, arada dudaklarını neyinden kaldırıp gelen geçene laf atan akıllı deli. hatta o zaman fatih'in en güzel kadınlarından olan ve çok şık giyinen rahmetli rubabe hanımefendinin ardından
    "aaah ah..
    sokamadım şu hayatı tarzı biçime
    sıçayım böyle hayatın içine"
    demiştir.
  • fi tarihinde taş plağa yaptığı bir kayıt, bir aralar internette mp3 formatında dolaşan neyzen. plağın başında neyzen tevfik e ait olması muhtemel bir ses "neyzen tevfik beyden bestenigar taksimi." diyordu ve hemen ardından üflemeye başlıyordu.
  • bir hic gibi yasamissa da oldukten sonra arkasinda biraktigi eserleriyle basarili hicci* ler arasindadir.
    (bkz: friedrich nietzsche)
    (bkz: tutunamayanlar)
hesabın var mı? giriş yap