şükela:  tümü | bugün soru sor
  • toplumsal hayatın içerisinde sık sık karşılaşılan durumdur. özellikle kamu kuruluşlarında çok şık başınıza gelebilir. siz karşınızdaki kişiye karşı ne kadar nezaketli ve saygılı davranırsanız o sizi o kadar korkak sanar ve saygısız bir şekilde davranır. ama genelde bir gün birine patlarsınız sonu kötü olur.
  • sesin doğru kullanımı ile aşılabilecek bir sorundur. bir anda soğuk, mesafeli, bulaşılmaması gereken birine dönüşebilir, nezaketinizden ödün vermeden de insanları işe koşturabilirsiniz.
  • düzgün nezaket ile kimse korkak gözükmez. doğal haliniz korkaktır. mıymıy konuşursanız efendiyim diye korkak zannederler tabi.
  • bu durumu her seferinde yaşıyorum. diş gösterdiğimde 10 kişiden 9 unun geri vitesi holuma gidiyor, kalitelerini belli ediyor. o 1 kişi ya haklıdır yada nezaketin ve saygının farkındadır. 10/1 dedim ama 100/1 veya 1000/1 bile olabilir. burası türkiye.
  • being hufflepuff
  • güce tapan, kula kulluk etmeyi yüzyıllar boyunca adet edinmiş bir toplumun bozulan algısıdır.benzinliğe giriyorum bir adet x alabilir miyim lütfen dediğim zaman o x in önüme fırlatılır gibi verildiği oluyor kolay gelsin deyip cevap alamadan çıkıyorum aynı benzinliğe bir hafta sonra gidip kabalığından dolayı hafızamda kalan adamı tanıyıp bu sefer bir önceki gibi değil de gardaş şurdan bir x ver diye önüne para fırlatınca(allah var karakterim olmasa da tipim müsait böyle barzoluklara,kıllı çullu,sakallı adamım) adamın kedi gibi buyur abi poşet ister misin abi tepkisiyle karşılaşıyorum.toplum tabiri caizse bu hayvanlığı talep ediyor kardeşim napacaksın. cahil,güce tapan,çocukluktan itibaren babası tarafından ezilen insanlar babası gibi kaba saba adamlarda sıcaklık buluyor onlara sığıntı olmaya çalışıyor abi abi diyerek.illa sen kaba saba emir vaki şekilde konuşacaksın o da sana saygı duyacak abi diyecek talebi bu.böyle sosyolojik yapısı olan toplum da tabi ki tayyibi seçer.
  • geçen başıma gelen hadise; izmir de çankaya tarafındayım 45 yaşlarında bir kadın, koluna girmiş 20 yaşlarında bir de kız var. aracımla giderken önüme atlıyorlar, reflex olarak kornaya basıyorum sonrasında gayet kibarca "hanımefendi biraz sağla sola bakın, dikkat edin lütfen" diyorum ve beni dumur eden cevap "siktir git"!!! o anlık gözüm karardı, sinirden kendimi yiyorum. dedim sakin ol. şimdi sen bu kadını arabadan inip tokatlasan gücü kadına yetti ya da taciz etti diycekler. sinirden kuduruyorum ama eğdim başıma "sen haklısın amk, ben şerefsizim. hanımefendi diye başlayacağıma, öküz gibi böğürseydim ki yapardım ben haklı olurdum. şimdi ben kibar bi şekilde uyardım ve saçma bi cevap aldım. nezaket mi gösterdim, korkaklık mı yaptım hala anlamış değilim.
  • kedi sahiplendirmek için verdiğim ilana bile kaba bir şekilde yazıp anca 2 3 ay bakabilirim diye yanıt aldım az önce. sonra da benim karakterim bu dedi o kişi. sadece örnek göstermek için bunu söylüyorum. dün de paylaştığım gayet iyi niyetli bir (yine kedi için olan ilandan dolayı) linç yedim. insanların kaba ve kötü olması neden? neden kimse kibar olmuyor? neden başkalarını da düşünmüyor? bu dünya sadece bizim etrafımızda dönmüyor. karşımızdaki insan olsun hayvan olsun onların da duyguları var. biraz da başkalarını düşünemez miyiz? böyle olursak biz bu ülkenin durumu daha da beter olmaz mı? bir şeylerin değişmesini istiyorsak buna kendimizden başlamalıyız.