şükela:  tümü | bugün
 • gecen yil gecirdigi bir kalp krizi sonucu vefat eden, 1930 dogumlu gazeteci, dunya gazetesinin imtiyaz sahibi.
 • medya medya adlı 1995 basımı bir kitabın yazarıdır. daha önce yazdığı sayfa sayfa gazetecilik adlı bir eseri daha bulunmaktadır.
 • gazetelerin bayiler tarafından dağıtılması sistemini değiştirmek için hürriyet gazetesi'nin kurduğu pazarlama şirketi hür dağıtım'ın ilk genel müdürü...
 • erol simavi 'nin hürriyet gazetesi genel yayin yönetmenliginden devirdigi 80'lerde tazminat olarak dünya gazetesini alan, tüm zamanlarin en iyi genel yayin yönetmeni.
 • 10 eylül 1970 ile 11 aralık 1981 tarihleri arasında hürriyet gazetesi genel yayın yönetmenliği görevini sürdürmüş merhum gazeteci. görevini çetin emeçe devrettikten sonra dünya gazetesini inşa etmişti. kısa özgeçmişi şu şekilde yayımlanmıştır mutelif yerlerde:
  nezih demirkent, 25 eylül 1930'da istanbul'da doğdu. haydarpaşa lisesi'nin ardından 1952'de istanbul üniversitesi (iü) hukuk fakültesi'ni bitirdi. gazeteciliğe 1950 yılında son saat gazetesi'nde stajyer spor muhabiri olarak başlayan demirkent, 1952 yılında yeni sabah gazetesi'ne geçti. demirkent, 1964 yılında türkiye'de ilk ofset baskıyla yayınlanan yeni gazete'de yazı işleri müdürü olarak göreve başladı. aynı gazetede 1969'da genel müdür yardımcısı olan demirkent, 1970 yılında hürriyet gazetesi'ne genel müdür olarak geçti. demirkent, müessese müdürlüğü ve genel müdürlük yaptığı hürriyet gazetesi'nden 1981 yılında ayrıldı ve dünya gazetesi'ni satın alarak imtiyaz sahibi oldu. türkiye spor yazarları derneği'nin (tsyd) kurucu üyeleri arasında yer alan demirkent, türkiye gazeteciler cemiyeti'ne 1982'den itibaren 10 yıl ve türkiye gazete sahipleri sendikası'na bir dönem başkanlık yaptı. demirkent, son olarak türkiye gazete sahipleri birliği başkanlığı ve istanbul sanayi odası (iso) meclis üyeliği görevlerini yürütüyordu. istanbul üniversitesi (iü) edebiyat fakültesi tarih bölümü başkanı prof. dr. işın demirkent ile 1957 yılından beri evli olan demirkent'in, didem adında bir kızı var. basın şeref kart sahibi demirkent'in, gazetecilik mesleğiyle ilgili 1981'de yayınlanan "sayfa sayfa gazetecilik" ve 1995'te yayınlanan "medya medya" adlı kitapları ve çok sayıda makalesi bulunuyor.
 • asil nadir'in ülkemizde medya şampiyonu olduğu dönemlerde yanında üst düzey yönetici olarak çalışmış gazeteci ve sonradan gazete patronu. patronluğunu, asil nadir'in çöküş sürecinde işlerinin başında olamamasına bağlayan yorumlar bir dönem basında yer almıştır.
 • bir zamanlar (bir mizah dergisindeydi galiba) eleştirel bir söylemle nezih demirkont olarak anılmış kişi.
 • çok çok uzaktan akrabam olup, aslen eskişehir'le ailevi bağları bulunmaktaydı. eskişehir'de devlet demir yolları'na hizmet veren birçok aile gibi onun da soyadır "demir"lidir.
 • 12 yıl önce bugün vefat eden, türkiye gazeteciler cemiyeti eski başkanı.