şükela:  tümü | bugün
  • yaşayan en büyük bendir ustası olarak bilinen, mercan dede'ye hocalık yapmış tasavvuf müziği üstadı. galatasaray lisesi mezunudur.
  • kudsi erguner ile birçok ortak çalışmaya imza atmış zat. gençliklerinden beri (gizli tekkelerde, dergahlarda) beraber imişler.
  • yazar, çevirmen ve kudümzen. kendisi neredeyse bir mevlevi şeyhi, evi de neredeyse bir dergah. her halükarda bir kutup.

onu görünce işte bir mevlevi dedim.

mevlana sıradan törenlerde adı anılan çok çiğnenmiş bir sakız olmaktan çıkıp gerçek gibi göründü.
  • edward said'in ünlü eseri oryantalizm'i türkçe'ye çeviren gazeteci-yazar, ney-tambur-bendir ustası. en son 11 eylül saldırısıyla ilgili canavar sahibini yedi isimli bir kitabı çıkmıştı.
  • istanbul sema grubunun kurucusu. 25 kitabı, 28 plak/cd/kaseti yayınlanmış, yerli yabancı birçok gazete ve dergide muhabirlik, köşe yazarlığı yapmış, türkiye'de ve yurtdışında bir çok konserde kudsi ergüner'e sesiyle eşlik etmiş. özgeçmişini okurken bir hayata daha fazla ne sığdırılabilir demeden edemiyor insan. kendisine üsküdar'da restore edilen evlerden birini alıp kültür evi yapması teklif edildiyse de şimdilik sapancadaki evinde bu görevi fazlasıyla yerine getiriyor.

http://www.nezihuzel.com/index.php/hakkinda/
    http://www.flickr.com/photos/nezihuzel
  • ''ingiliz istihbarat subayı anlatıyor: atatürk'e nasıl vize verdim'' isimli kitabın da müellifi.ingiliz subayı john godolphin bennett ile yaptıgı roportajın kitaplastırılmıs hali bu kitap.selis kitap'tan cıkmıs enteresan bilgiler iceren kitap.
  • yetmişlerde radyodan fransa'ya tasavvuf müziğini tanıtıyordu, şimdilerde de paris'teki gün doğuşları*na imzasını atıyor. "le cafe turc" etkinlik programı dahilinde, kudsi ergüner ile birlikte.
  • bu geceki teke tek'te tasavvuf ve mevlevilik ile ilgili bilgi birikimini paylaşarak konuyla ilgili birçok meraklıya yeni ufuklar açan, muhabbeti dolu dolu olan bir yazar. kendisi sapanca'da yaşar. tarihi konulardaki bilgisi okyanuslar gibidir, karşısına geçen gençlerle, ilgi duydukları konularda saatlerce sohbet etmekten büyük zevk alır, tarihin eşsiz bir hazine olduğunu sürekli hatırlatır ve bu konularla ilgili araştırma yapmalarını teşvik eder.
  • bu geceki teke tek programında "bennett müslüman mı?" sorusuna "bilmiyorum ben sünnet etmedim" diye muhteşem bir ayarlı cevap vermiştir.
  • sapanca sahiline yakın mutevazi bir evde oturur. evin yola bakan balkonunda kocaman bir hu yazmaktadır