• daha önce mobil temassız ödemede kullandığım telefonu değiştirdikten sonra,

yeni telefonda temassız ödeme yapmaya çalıştığımda, pos cihazında "chip veya manyetik kartı kullanın" hatası alıyordum. ödeme yapmıyordu.

telefondan ayarları değiştirdim yok, özellikleri ile oynadım yok, uygulamalardan sistem uygulamalarından nfc ile oynadım yok, bankayı aradım yok yok yok.

yerli ve yabancı forumlarda da bir yanıt bulamadım maalesef.

en son samsung müşteri hizmetlerini arayınca, yedek alıp reset atarak deneyin, yoksa servise gelin cevabını aldım.

yok artık aq dedikten sonra, mobil bankacılık uygulamasında kart ayarlarını kurcalarken; nfc özellik bölümünde, nfc başka telefonda kayıtlı yazısını okudum. sonra onu bankacılık uygulamasından iptal edip, yeni telefonu ekledim.

yani sorun bankaların android uygulamasındaki ayardaymış. bendeki akbank ve yapı kredi'de var bu menü. banka da, samsung da bana söylemedi.

ülkemizde yeni bir teknoloji, yarın öbür gün hepiniz yaşayacaksınız bu sorunu. olur da telefon değiştirirseniz aklınızda bulunsun.

hoş değiştirmeseniz de kart okuma hatası veriyorsa, çözüm bankanın mobil uygulamasındaki ayarlarda gizli.

arz ederim.
  • kanımca türkiye'de tanıtımı yanlış ve yetersiz yapılan, hayat kolaylaştırıcı müthiş bir teknolojidir.

nfc teknolojisi bulunan tüm telefonlar, kablosuz olarak şarj edilebilir, nfc destekli diğer bir telefona veri aktarımı yapabilir hatta bu iki telefon birbirine sırt sırta verilerek şarj bile edilebilir.

nfc'nin iyi yanları
    kredi kartı taşımak zorunda kalmamak
    hızlı işlemler
    kart bilgilerinizi kimseye göstermek zorunda kalmadan güvenli bir şekilde alışveriş yapabilme rahatlığı

not: bim, şok, a101 ve muadili marketlerde ve temassız destekli (son üretilenlerin hepsinde var) pos cihazı bulunan tüm esnaf amcalarda aktif olarak kullanılabiliyor.
    100 tl'ye kadar şifresiz, üzerinde tutarlarda kart şifrenizle alışveriş yapılıyor.
  • telefonumun bu özelliğini yeni keşfettim çok güzel bir şey, kullanmaya başladım bile ama yukarıdaki yazarın da dediği gibi daha esnafın pek haberi yok.
    sabah kafeteryadan alışveriş yaptım. temassız var mı diye sordum amca da var dedi telefonu yaklaştırdım ekranda ödeme onaylandı yazısı çıktı o an ki amcanın bakışını unutamam. fişe bakıp şimdi ödedi mi, benim telefonda da varmıdır ki bu dedi*

yeniliklere açık olmak gerekiyor fakat bir o kadar da dikkatli, şuan özelliği keşfetme aşamasındayım, siz yürürken vs bir başkası pos cihazını telefonunuza yaklaştırıp para çekerek dolandıralabilme ihtimali de varmış ama nfc özelliğini sadece ödeme yapmak için açıp daha sonrasında kapatırsanız bence bir sorun olmaz. bu daha çok temassız kartlar özelliği olan kredi/banka kartlarında geçerli bir sorun
  • ıstanbulkart bayii veya dolum makinesi bulma derdi olmadan istanbulkart'a para yüklemeye yarayan teknoloji. benim için en önemli kullanım alanı budur :)
  • eğer android telefon kullanıyorsanız ve bu özellik de varsa kredi kartı ödemelerinizi telefonunuzun kredi kartınıza ait uygulaması ile yapabilirsiniz.

ama süper muhteşem iphone kullanıcısı iseniz b*k yaparsınız. önünüzdeki kişi kasada telefonla okutur geçer, siz de "ama benim telefonum 5 yıl güncelleme alıyor" diye arkasından bağırırsınız.

(kredi kartı bozulan ve bankası kartını bir türlü göndermeyen iphone plus mulus diamond red edition position 512gb kullanıcısı )
  • radyolu dönemde televizyon görmüş gibi anlamlandırmaya çalıştığım teknoloji harikası.

hesabı mobil kullandığım banka uygulamasını pcden internet bankacılığı uygulamasıyla açmaya çalıştım. salaklığıma doymayayım mobil bankacılık şifremi girmeye çalıştıkça banka bloke etme hakkını gördü kendinde.

kart bilgilerimle bloke kaldırılıyor ancak kartı da bulamadım çünkü kullanmıyorum.

gecenin bu saatinde müşteri temsilcisini de arayamadım, aklıma da düştü. kurcalarken yeni çipli kimlik kartı ile bloke kaldırılabilir haldeymiş onu fark ettim. ne ki ola bu diye bakayım dedim, telefonunuzun nfc özelliğini açın dedi. açtım, kartı telefona yakın tutturup onay kodu gönderdiler ve ben yeni şifremi oluşturdum. yeminle evraka diye sokağa koşmamak için zor tutuyorum kendimi.

kim uğraşacaktı telefonda temsilciye bağlanmakla, sıra beklemekle falan. ay tutmayın, telefonumu öpücem *

özetle ve tanımla: kullanıp kullandırılası telefon özelliğidir.
  • kullanana kendini önemli hissettirme özelliği de olan bir teknoloji.
  • android te çatır çatır kullanılan bir özellik.
  • esasen yılların teknolojisi olmasına rağmen önemi şu son yıllarda anlaşılmıştır. telefonu karta banka kartına dönüştürebileceği gibi, kendisi kartlı geçiş noktalarında da kullanılabilir; temassız bir tür anahtar mahiyetinde kullanılabilir.
  • şu özellik niye apple da yok. varda türkiyede hiç bir bankada ios işletim sistemi dahilinde değil apple para işini çözmez ise bu piyasada çok müşteri kaybeder. android işletim sistemli telefonlar bir adım öne geçicek gibi mükemmel bir rahatlık
hesabın var mı? giriş yap