şükela:  tümü | bugün
  • pre-season'in ilk haftasi geride kalirken en one cikan takim seattle seahawks'ti.

gerci bu pre-season. oyuncularin ritme girmesi ve sezon icinde sozlesme onerilecek son 2-3 oyuncuya karar verme disinda pek bir numarasi yok. zaten patriots yine sampiyon olur kesin aq. neyse.
    normal sezonun ilk maçı 7 eylül perşembe oynanacak.(patriots-kansas city)

sezon icin one cikan haberlerden bazilari;

- gecen sezonu kasip kavuran ezekiel elliott 'domestic violence' gerekcesiyle ilk 6 mac oynayamayacak. aaron rodgers kendilerine carpana kadar muthis giden cowboys guclu o-line ile pek eksikligini cekmeyecektir bence.

- tampa bay, ikinci turdan sectigi o meshur kicker'i kovdu. hehe.

- gecen sezon st louis'den sonra bu sene de san diego'dan takim los angeles'a tasindi.

- iki sezon once* san franciso ile sozlesme imzalayan ama bekleneni hic veremeyen ve ardindan orjinal sporuna geri donen rugby yildizi jarryd hayne'den sonra bir baska rugby yildizi adam zaruba'da lige katilmis oldu. te olarak philadelphia eagles formasi giyecek.

- sammy watkins la rams'e, john urschel mit'nin* matematik bolumune, gary kubiak tekrar brancos'a, eric decker titans'a, chris long ve alshon jeffery eagles'a, brandin cooks patriots'a brandon marshall giants'a, desean jackson tampa bay'a, adrian peterson saints'a, deangelo williams profesyonel güreşe, , aaron hernandez öbür tarafa, oj simpson özgür dünyaya? yelken açan isimler.

- draft'in 1 numarasindan de myles garrett browns'a, 2 numara qb mitch trubisky chicago'ya, de solomon thomas san francisco'ya, rb leonard fournette jaguars'a, wr corey davis titans'a gitti. bu adamlara dikkat edin.

- colin kaepernick'in baslattigi amerika milli marsini protesto etme olayina pre-season'in ilk maciyla marshawn lynch'de katildi. memleketine, oakland raiders'a donen the beast mode yine cesaretini gosterdi. helal olsun. 'born with insight. raised with a fist'
  • preseason ile geçen hafta açılmış olan sezon.

birkaç senedir nfl takip etsem de preseason maçlarına ilk defa yakından takip ettim. sanırım az süre alan oyuncuların kendini gösterme çabasından ötürü kimi zaman normal sezon maçlarından daha heyecanlı anlar gördüm.

alıcı gözüyle izlediğim bazı maçlar ve takımlar hakkındaki görüşlerim;

jaguars-patriots

hareketli maçtı baya. jaguars'ın özellikle koşu oyunlarını beğendim. hucum güçleri baya iyi. bunu sezona taşıyabilirlerse bu sene play off süpriz olmaz.

steelers-giants

baya sıkıcı maçtı. iki takımın da yedek hucüm oyuncularını hiç beğenmedim. iki takımında starter oyuncuları umarım ciddi birer sakatlık yaşamazlar.

raiders-cardinals

cardinals'ı gayet iyi buldum. en başta disiplinli bir takım kimliği var. yedek qb stanton’ı da beğendim. palmer kadar etkiliydi. raiders’ı ise carr olmadan hucumdaki kreatifliğini oldukça zayıf buldum. carr’ı uzun yıllar pamuklara sarsalar iyi olur.

browns-saints

geçen yılın tartışmasız en kötü takımı olsa da bu sene özellikle draft dönemi yaptığı doğru hamleler ile ilgimi çekmişti browns. açık söylemek gerekirse özellikle savunmasını baya beğendim. hucum güçleri zayıf ama çaylak qb deshone kizer gerçekten yetenekli çocuk. starter olmaya cody cassler’dan daha uygun geldi bana. osweiler ise ancak 3.qb olur, çok vasat cidden.

seahawks-chargers

seahawks taraftarı olarak 48-17’lik skor beni fazlasıyla memnun etti. umarım bu etkinliği sezona da taşıyabiliriz. geçen yıl o-line cidden sıkıntılydı bu sene düzelmiş gibi. qb’lere epey bir rahat hareket alanı sağladılar. savunmamıza ise daha ilk drive da rivers’a 6 hucumda 56 yard pas attırıp, td yaptırmasından ötürü biraz şüpheyle baktım ama maçın kalanında oldukça iyi iş çıkardılar. yedek qb’ler boykin ve davis’i ise wilson kadar kreatif buldum. preseason’ın henüz ilk maçında çok gerçekçi yorumlar yapmak zor ama takımda oturmuş bir sistem olması beni memnun etti.
  • sezonun açılış maçinda geçen senenin şampiyonu new england patriots yenilmiştir.
  • dün gece itibariyle normal sezonun son maçları da oynanmış ve playoff eşleşmeleri belli olmuştur. son yıllarda playoff'larda gözükmeyen sürpriz takımlar bu sene ciddi başarılar elde ettiler.

öncelikle kendi konferanslarında ilk iki sırayı alarak ilk haftayı bye geçmeye hak kazanan takımlar hakkında, sonrasında da playoff ilk hafta mücadeleleri hakkında birkaç bir şey yazayım;

new england patriots: geçen senenin şampiyonu, son yılların en dominant takımı. sene başında da bu senenin en büyük favorisi durumundaydı ve ligin tepesindeki diğer 3 takım gibi 13-3'lük bir skor ile ligi bitirdiler. sene başında özellikle savunmada çok kötüydüler ama sonradan toparladılar. zaten hücumu yıllardır ligin en iyilerinden. julian edelman'ın sene başında sezonu kapatmasına rağmen onu neredeyse hiç aramadılar. müthiş hücum silahları ile bana göre bu senenin de favorisiler.

pittsburgh steelers: afc'nin en iyi ikinci takımı. patriots gibi onların da çok iyi hücum silahları var savunmada da iyi sayılacak bir takım. sezon sonuna doğru patriots ile yaptıkları maçı ucu ucuna kaybettiler. sürpriz yapma ihtimalleri her zaman için mevcut.

philadelphia eagles: müthiş geçen sezonları carson wentz'in sakatlanmasıyla kabusa dönmeye aday. zaten dün gece bütün bir maç boyunca sayı bulamamaları taraftarlarına kabus gördürüyordur. geçen seneki raiders gibi qb'leri sakatlandıktan sonra, bütün sezonun emeğini pisi pisine çöpe atacak gibi duruyorlar. ama geçen seneki raiders'a göre artıları defansları da şu an çok iyi durumda. defansif sıralamada lig dördüncüsü (koşu oyunlarına karşı lig lideri) olmaları en azından tutunacak bir dal veriyor ama superbowl şanslarını çok az görüyorum.

minnesota vikings: bu senenin flaş ekiplerinden ve aynı zamanda da superbowl'un bu seneki ev sahibi. müthiş bir savunmaları var. bana göre nfc'nin en büyük superbowl adayı. yanlış bilmiyorsam hiçbir takım kendi sahasında superbowl oynayamamış ama umarım bu sene bu istatistik değişir. yeni yapılan statları çok güzel ve çılgın taraftarı da iyi bir atmosfer oluşturuyor. kendi sahalarında superbowl oynamalarını görmek isterim ve bunu da başarabilecek güçteler.

kısaca haftanın maçları hakkında konuşacak olursak;

bills vs jaguars: bu senenin iki flaş takımının mücadelesi. jaguars'ın müthiş bir savunması var (ligde ikinci sıradalar). hem defensive line'ları hem de secondary savunmaları çok iyi. buna ek olarak da hücumda da koşu oyunlarında lig lideriler. bu turu rahat geçeceklerini düşünüyorum. kazanırlarsa steelers ile oynayacaklar. o maç favorinin bulunmadığı bir maç olur.

titans vs chiefs: sezona çok iyi giren chiefs playoffa zor kaldı. dürüst olmak gerekirse diğer playoff takımları arasında en az takip ettiğim takımlar arasındalar. ama chiefs'in iyi hücum oyunları ve tecrübesi daha ağır basıyor.

falcons vs rams: geçen senenin finalisti falcons ile bu senenin flaş ekiplerinden rams'in mücadelesi. bu sene düşe kalka playoff'lara kalmış olsalar da falcons'ın bu maçı vereceğini sanmıyorum. tek deplasman galibiyetini bu maçta görebiliriz.

panthers vs saints: bana göre ilk maçlar arasındaki en zevkli maç. saints'in müthiş bir hücum gücü var. iki tane çok iyi rb'ye sahipler. alvin kamara'nın bu sene yılın çaylağı olması muhtemel. panthers ortalama üstü bir hücum takımı ek olarak iyi sayılacak bir defans takımı. ligde en sevdiğim linebacker luke kuechly savunmada takımın beyni konumunda. her ne kadar normal sezonda saints rakibi karşısında farklı galibiyet almış olsa da bu maç daha başa baş geçer ve sonunda saints kazanır diye düşünüyorum.
  • 11 ayın sultanı nfl playoff'larının bu gece oynanacak 2 wild card karşılaşması ile başlayacağı sezon.

tsi 00.35 kansas city chiefs (4) vs tennessee titans (5)

off season'a, alex smith'e olası boğulmalarında can simidi olacak kareem hunt'ı draft ederek başlayan chiefs, yeni jamaal charles'ını bularak gerçekleştirdiği harika başlangıcın ardından sezonun ikinci yarısında hem hunt'ın düşüşü, hem defansın sezon boyunca ederinin çok altında oynaması ve buna bağlı olarak alex'in dönemsel panik oluşlarıyla bir ara playoff'a el sallayacak noktaya gelmişti. ancak son haftalarda kritik maçları kazanarak zaten çok iyi durumda olmayan afc west'i lider bitirerek ev sahibi avantajıyla wild card turuna kaldılar. alex smith 20 yard üstünde attığı 12 touchdown pası ile derin paslarda lig lideri konumunda. tyreek hill ve travis kelce etkisi ile pek tabi.

titans ise göz kanatan maçlar eşliğinde -gelenin geçenin şamarı bastığı 0 çeken cleveland browns'ı bile 4 field goal ile zar zor 12-9 yenmişlerdi- 9 galibiyete ulaşarak kendisini playoff'a attı. derrick henry ve demarco murray running back ikilisi ile hücumda marcus mariota'nın rezil kepaze olduğu sezonu toparlamaya çalışarak onları olduklarından çok daha iyi gösteren 9-7'lik derece ile geliyorlar. kendileri adına tek avantaj benim beklemediğim şekilde iyi bir koşu* savunmaları var. hunt'ı bir noktaya kadar durdurabilirlerse galibiyet için şansları olabilir. çok kötü bir sezon geçiren mariota ise kariyerinin ilk playoff maçında iyi bir performans sergilemesi kendi açımdan sürpriz olacaktır.

kısır geçeceğini tahmin ettiğim maçta muhtemelen 20 sayı bandına ulaşan takım divisional raund'a yükselecektir. ev sahibi avantajı ile parça parça da olsa sezon içinde iyi bir dönem geçiren chiefs tecrübe farkıyla da doğal olarak favori. ve tabi ki kimsesizlerin kimsesi, delikanlılığın kitabını tersten yazan mr. memur alex smith*tennessee karşısında takımını galibiyete götürecek kadar yeterli numaraya sahip. kansas bir şekilde kazanarak üst tura yükselir.

tsi 04.15 los angeles rams (3) vs atlanta falcons (6)

sezonun muhtemelen en flaş takımı rams, 1 yıl içinde yaşadığı muazzam değişimin ardından 1 sezon önce ligin en kötü hücum takımlarından biri iken bu sezon maç başına 29.9 sayı ile nfl'in zirvesinde yer alıyor. bir bakıma tıpkı geçen sezonun falcons'ı gibiler. onlardan bir farkları ise baya da iyi bir savunma ile buraya gelmeleri. çok iyi bir sezon geçiren jared goff ve mvp yarışında ciddi bir aday olan running back todd gurley ve formda sezonlar geçiren wide receiver'lar ile gümbür gümbür gelen rams tarihi los angeles memorial coliseum'da bir playoff maçına çıkıyor.

diğer yanda 1 yıl önce patriots karşısında super bowl'a favori çıkacak kadar iyi olan falcons bugün rams karşısında wild card turuna bile favori çıkmayacak durumda. mvp etiketi ile başladığı sezonda hayli kötü bir performans sergileyen matt ryan'a takımın geri kalanı da eşlik edince korkutucu falcons hücumundan bu sezon pek eser kaldığını söyleyemeyiz. dontari poe hamlesiyle de savunmada geçen sezonun üstüne çıkmaları bu sezon onlar adına tek artı denebilir. yine de gurley'nin başını çektiği rams hücumunu etkisiz hale getirecek bir pass rush savunmaları olduğunu söylemek zor. falcons'ın kazanması için geçen sezonu hatırlaması şart.

sezon performansı olarak bariz bir şekilde rams'in üstünlüğü var. belki falcons'un kazanan bir yakın tarihi olmasa da playoff atmosferini bilen oyuncularla oynayacak olması işleri biraz değiştirebilir. sonuç olarak kağıt üzerinde 1 yıl öncesinden eksiği değil fazlası olan bir takım bugüne kadar o performansları yakalayamasa da playoff atmosferinde kendine gelebilir. daha önce sezonu iyi geçiremeyen kaliteli takımların post season'da kimlik değiştirdiğini gördük. rams'in harika sezonuna rağmen falcons'un onlar adına çok da iyi bir rakip olmadığını düşünüyorum. merakla beklediğim bir maç mantığım rams ancak kalbim falcons diyor.

türkiye yayıncısı fox sports. yarın oynanacak diğer iki wild card karşılaşmasına bir şeyler çiziktirmeye şu an üşendim. belki daha sonra ..
  • playofflarinda wildcard haftasini geride birakan sezon. kaldi geriye 8 takim. ilk gun deplasman takimlari, ikinci gun ev sahipleri kazandi ve division haftasinda su eslesmeler olustu:

1) ctesi gunu ilk mac eagles-falcons arasinda. wentz sakatlanmayaydi eagles alirdi ama nick foles'la cok zor. dusuk skorlu bir mac olur ve sonunda falcons kazanir.

2) ctesi ikinci mac patriotsumuz ile titans arasinda. kimin kazanacagini soylemeye bile gerek yok.

3) pazar gunu ilk mac steelers-jaguars maci. sezon icindeki macta big ben'in 5 interception attigi eslesmeydi. bu sefer darmadagin eder.

4) son mac ise vikings-saints arasinda. ev sahibi vikings alir gibi geliyor.

eger sadece bir mac seyredebilecekseniz, bence en cekismelisi son mac olacak. drew brees kolay teslim olmaz gibi geliyor. haftaya conference finalleri oncesi yine karalariz bisiler.
  • konferans finallerine yükselecek son iki takım bu gece belli olacak.

tsi 21:05 pittsburgh steelers (2) vs jacksonville jaguars (3)

antonio brown tam hazır olmasa da sahada yer alacak. jaguars sezonun en az receiving yard'a izin veren defansına sahip. brown ise tek başına nfl'deki 3-4 takımın tüm sezon yapabildiği receiving'den fazlasını yapmış durumda. kilit eşleşmeler tabi ki brown-juju-bryant'ın karşısına çıkacak olan ve muhtemelen nfl'in en iyi cornerback ikilisi olan ramsey ve bouye. maç çok iyi geçmezse bile sırf bu eşleşmeler için izlenebilir.

big ben'in oyunu açmak için le'veon bell silahına da sahip olması tabi ki steelers'ı favori yapıyor. jaguars şu genç ve dinamik takıma bir de elinin ayarı olan bir quarterback bulabilseydi fantastik bir maç izleyebileceğimizi söylerdim ancak blake bortles ile geçen hafta bills karşısında 10 sayıyı zor bulan bir jaguars bu steelers ile nasıl baş edecek pek kestiremiyorum. gerek de yok zaten haftaya patriots ile olacak güzel mücadelenin içine etmeye.. bu sezon tj watt ve joe haden ile savunmada da baya upgrade yaşayan pitts kazanır.

tsi 00.35 minnesota vikings (2) vs new orleans saints (4)

vikings yönetimi sezonun neredeyse mvp seviyesinde geçiren case keenum'un playoff'ta olası bir akıl tutulması yaşayacağından hala şüpheli olacak ki sam bradford'u bu maç öncesi aktif kadroya dahil etti. bu sezon çok ağır sakatlığından dönen teddy bridgewater'da kenarda olacak. vikings götü sağlama almış vaziyette gerekirse üçünü birden sahaya sürebilir.*

minnesota sezon boyunca hem rushing hem receiving savunmasında en az yard'a izin veren ikinci takım olarak rakip hücumlara korku saldı. saints ise sezonun flaş çaylağı alvin kamara ve mark ingram ikilisinin 1500'er yard scrimmage'a ulaştığı sezonda rakip defanslara bonba gibi bir şey atmış durumda. sağdan soldan deşiyorlar üstüne bir de şimdiden ligin en iyi wide receiver'larından biri olan michael thomas'a ve sahipler. korkutucu bir hücum ile korkutucu bir savunma karşısına çıkarak bir nevi steelers jags maçının benzerini oynayacaklar.

tabi ki nfl'deki en iyi quarterback'lerden biri olan drew brees maçın ibresini benim açımdan saints'e döndüren yegane etken. vikings'in daha sağlam bir sezon geçirdiğini ve muhtemelen ev sahibi avantajı ile favori olacağını bilsem de nick foles ve case keenum ikilisinin konferans finallerinde karşılaştığı bir haftayı kalbim kaldırmayabilir. saints umarım brees önderliğinde kazanır ve super bowl'da brady'li patriots'un rakibi olmak için şansını korur.*

türkiye yayıncısı fox sports.
  • an itibariyle son dakikası oynanan vikings-saints maçı insanı kalpten götürecek resmen.
  • viking mucizevi bir şekilde maçı aldı ve eagles'ın rakibi oldu.