şükela:  tümü | bugün
  • ılk haftasi efsane bir monday night football macina sahne olmus sezon.

tesekkurler saints tesekkurler texans. umarim ikisini de playofflarda gorururz.
  • saçmalıklar silsilesi ile başlayan sezon.

sakatlıklar:

drew brees sakatlandı 6 hafta yok.
    ben roethlisberger sakatlandı sezonu kapadı.
    sam darnold öpücük virüsü kaptı 3-7 hafta arası yok.
    tyreek hill sakatlandı 6 hafta yok.
    nick foles'un köprücük kemiği kırıldı bu sezon geri dönebilir de dönmeyebilir de.

takaslayın beni :

antonio brown önce serbest bırakıldı ardından new england patriots ile anlaştı.
    jalen ramsey koçundan bıktığı için takasını istedi.
    jamal adams takasını istedi.
    jadeveon clowney, seattle seahawks'a takas oldu.
    minkah fitzpatrick, pittsburgh steelers'a takas oldu.

noluyo birader :

-miami dolphins saçma bir şekilde koca off season bittikten sonra takımı dağıtmaya karar vererek, son yıllarda eşi benzeri görülmemiş bir yeniden yapılanmaya girişti. takım bildiğin bomboş.

- nick foles'un sakatlanmasının ardından onun yerine sahaya giren jacksonville jaguars'ın bu sezon ki drafttan 6.tur evet 6.tur seçimi gardner minshew seçildiği yere göre gayet iyi bir başlangıç yaparak amerikanın yeni gündemi olmuş durumda. ilk 2 hafta 488 yard pas %77 isabet, 3 touchdown pası ve 1 interception ile oynuyor. eleman bıyıklı, 80'lerin amerikasında yaşayan, tamamen farklı giyimi ile oldukça ilgi topladı.
  • yarin start alacak sezon.

bomba gibi bir rivalry'yle basliyor:
    khalil mack'in gelisiyle savunmada aradigi lideri bulan ve gecen senenin en saglam defansi olan ayilarla, ligin hala faal olarak futbol oynayan en efsane 3 qb'sinden biri olan ama gecen sene rezalet bir sezon geciren a-rod onderliginde peynir kafalar kapisiyor.

mac soldier field'da olmasina ragmen ben packers'i bir adim onde goruyorum.

bu arada ustteki suser arkadasa da hodri meydan demek istiyorum:
    - colts sezonu 0.500 kazanma yuzdesinin altinda bitirir (en emin oldugum iddiam bu andrew luck'un futbolu birakmasindan sonra)
    - browns afc north'u kazanir, steelers 3. olur
    - nfc south'u yine saints kazanir
    - vikings yine playoff goremez

edit: ayilar eski packer ha ha clinton dix'i de almis. boyle savunma dusman basina diyor yine de a-rod & davante ikilisini bir adim onde goruyorum
  • patrick mahomes 'un no look pass ile dokturdugu bir mac oldu jags - chiefs maci *. chiefs 40-26 kazandi, afc'de gorusuruz *

not: regular season'da jaguars formasiyla ilk macina cikan nick foles, touchdown ile sonuclanan pass sonrasi aldigi darbeyle koprucuk kemigini kirdi. kaynak
  • 14. haftasında pazar günü iki lezzetli maçı peş peşe izleyebildik.

önce bu sezonun iddialı iki takımı karşılaştı. new orleans saints, san francisco 49'ers'ı sahasında konuk etti. baştan sona çekişme içinde geçen maçta son dakikaya girilirken 49'ers'ın 45-40 üstünlüğü vardı. saints rakip 24 yardda 3&5 oynarken, 49'ers pass interference yaptı ve saints'i olası turnover'dan kurtardı. hemen akabinde 18 yarddan başlayan oyunda middle pası yakalayan #10 smith ile saints bitime 53 saniye kala 46-45 önce geçti. 2 sayılık oyun başarısız oldu. maçın sonuna 39 saniye kala, 49'ers kendi 33 yardında 4&2 oynuyordu. tight end kittle'ın slant koşusu, topu yakalayıp rakip 35 yardında face mask ile durdurulması ile 49'ers büyük bir avantaj elde etti. bitime 3 saniye kala 30 yarddan başarılı field goal ile 49'ers maçı 48-46 kazanarak, büyük aksilik olmazsa şampiyon olacağını kamuoyuna duyurdu. 49'ers'ın playbook'u oldukça başarılı, ders niteliğinde blokları var. takım uyumu çok iyi ve defansta end oynayan 22 yaşındaki nick bosa'yı hayranlıkla izliyorum.

hemen ardından yılların şikecisi new england patriots, bu sezon beklentilerin altında bir performans gösteren kansas city chiefs'i konuk etti. chiefs gerçi 9-4 durumunda ama yine de yavan bir tat var oyunlarında. tıpkı packers gibi.

maçın başında pats'in bulduğu touchdown ve chiefs hücumunda interception yapmaları neticesinde, yine mi lanet pats kazanacak diye düşündürttü. ilk çeyreği field goal bloklayarak 7-3 geride kapatan chiefs, ikinci çeyrekten itibaren ritmini buldu. önce touchdown ile 10-7 öne geçtiler. sonraki pats hücumunda interception yaptılar, o hücumda 3 ve goal oynarken tight end travis kalce, qb gibi top alarak rush yaparaktan touchdown attı ve skor 17-7 oldu. pats hücumunda rakip 27 yardında field goal vurmayıp 4&7'de oyun tercih ettiler ve madara oldular. chiefs ise devre biterken fg vurarak soyunma odasına 20-7 önde girdi. ama pats'in olayı ikinci devre, rakip defans yorulunca ortaya çıkıyordu. 3. çeyrek başında chiefs bir fg daha vurarak skoru 23-7'ye getirdi. sonraki chiefs hücumunda ise punt vururken pats tarafından bloklanınca, işler tersine dönmeye başlıyor diye düşündüm. pats ikramı gerçi çevirmeyerek td yaptı ancak 2 sayılık ekstrayı atamayınca skor skor 23-13 oldu. chiefs drive'ında yere göğe sığdıramadığımız travis kalce'den fumble geldi. pats yine bu ikramı geri çevirmez derken, pats'in attığı touchdown, oyuncunun çizgiye bastığı gerekçesiyle verilmedi. pats'in challenge hakkı olmadığı için kararı reverse ettiremedi ve belki de tarihinde ilk kez hakemler tarafından hakkı yendi.* rakip 3 yarddan 3 hakta topu end zone'a sokamayınca 4. hakkı riske etmeyerek fg ile yetinmek zorunda kaldılar. skor oldu 23-16 ve bitime kaldı 10 dakikadan fazla bir süre. maçın sonuna 3 dakika kala pats, rakip 29 yardda 4&6 oynuyordu. bu kritik oyunda brady'den qb rush geldi ve bu kritik first down'ı aldı. bir de bağıra çağıra artistlik yapmayı ihmal etmedi.* son 1.13 dakika kala pats rakip 5 yarddan topu kaldıracaktı 4&6 için. touchdown atarsa maçı alacaklardı. 3 receiver'dan içte dizilen julian edelman, option koşusu yaptı, brady tam zamanında topu çıkardı. ancak chiefs cornerback'i #21 bashaud breeland son anda topu tipleyerek edelman'ın kucağına gelen topu engelledi. böylece kansas city maçı 23-16 kazandı.

bitime 3 hafta kala playoff tablosu da ortaya çıkmaya başladı. kalan 3 haftada tüm takımların çoğu kendi division takımları ile maç yapacak. afc'nin en iyisi bu hafta itibariyle 11-2 yapan baltimore ravens. sırasıyla jets, browns ve steelers ile oynayacak. 3'te 3 yapmaları gayet olası ve 14-2 ile sezonu bitireceklerdir.

3 ciddi rakiple oynayıp yenilen pats 10-3 durumunda. bengals, bills ve dolphins ile oynayacaklar. belki bills biraz zorlar ama kayıpsız atlatarak 13-3 ile play off yapacaklarını düşünüyorum.

wild card mücadelesi daha çetin geçecek 9-4 yapan iki takım chiefs ve bills'i, 8-5 yapan 3 takım takip ediyor: texans, steelers ve titans. bu yarışta chiefs ve texans favorim olarak gözüme çarpıyor. bills ise biraz dengesiz takım olduğu için ne yapacağını kestiremiyorum.

gelelim asıl kan ve gözyaşının olduğu nfc'ye. şu an 11-2 ile 49'ers nfc'nin zirvesinde yer alıyor. 10-3 ile üç takipçisi var packers, saints ve seahawks. 9-4 ile vikings ise enselerine yapışmış durumda.

49'ers sırasıyla falcons, rams ve seahawks ile oynayacak. kaldı ki seahawks bu sezon 49'ers'ı ilk yenen takım, diğeri de ravens. 49'ers en kötü 13-3 ile play off yapacaktır.

gelelim canım ciğerim packers'a. bu sezon nispeten kolay rakipleri olmasına rağmen saçma sapan eagles ve chargers mağlubiyetleri can sıktı. 49'ers karşısında sahadan silindiler. şu aaron rodgers'a doğru düzgün receiver almadınız adam 36 yaşına geldi allahın belaları. rodgers reyis başka bir franchise'da oynasa en az 3-5 yüzüğü olurdu şimdiye kadar. kalan maçları bears, vikings ve lions ile. vikings deplasmanı kanlı bir maç olur. vikings çok iyi günündeyse yenebilir packers'ı. 12-4 ile wild card'a kalabilirler diye tahmin ediyorum.

bir diğer 10-3 yapan takım new orleans saints ise colts, titans ve panthers ile oynayacak. 13-3 ile direkt play off'a adını yazdırması packers'a göre daha olası.

seahawks ise panthers ve cardinals ile oynadıktan sonra sezonu içeride oynayacağı 49'ers maçı ile kapatacak. seahawks biraz maç seçiyor gibime geliyor benim nedense. istiyorlarsa insanüstü oynuyorlar. isteksizlerse bildiğin yürüyerek maç yapıyorlar. ama 49'ers'a karşı varını yoğunu ortaya koyacaktır. süper maç olacağını tahmin ediyorum. en kötü 12-4 ile wildcard oynarlar.

afc finalinde ravens, eğer über cenabetlik olmazsa patriots'a -ki temennim yarı finalde elenmeleri- vurarak superbowl bileti alır gibi duruyor.

nfc'de işler karışık olsa da finali 49'ers oynayacağı kesin gibi, rakibi de muhtemelen saints olacaktır. nfc finalinde bu hafta oynadıkları gibi değil de daha kontrollü bir oyun bekliyorum. bu maçta her şey olabilir tabi gönlüm 49'ers'tan yana. saints'i de severim kazanırsa üzülmem. superbowl şampiyonu nfc'den çıksın isterim hatta.

superbowl'u ise hangi takımın defansı maç sonuna kadar ayakta kalabilirse o alacaktır.
  • 6. hafta monday night football macinda detroit lions'in lambeau field'da lime lime dogranip hakem karariyla maglup oldugu nfl sezonu.
    green bay'i ve ozellikle arod'i cok severim ama mac bastan sonra red zone sakarliklarina ragmen detroit'in hakkiydi.

bu arada bazi patriots sevici yazarlara hatirlatmakta fayda var:
    49ers'in 5-0 baslamasinda en buyuk pay nfl rookie sezonuna efsane bir baslangic yapan nick bosa'li san francisco defansinin. hatta jimmy g ve pass oyunu su an icin 49ersin en yumusak karni durumda.

bu arada bir upset tuyosu size:
    darnold'un donusuyle hayat bulan jets bu hafta new england'a ilk maglubiyetini yasatabilir.

edit: yalniz ne guzel got olduk guntekin di mi?
  • elle oynandığı halde adı football olan spor.
  • tüm sporlardaki en büyük ikinci rivalry ile bu gece özlemimiz bitiyor sonunda.

düşük skorlu bir maç olacağını düşünüyorum. bears için geçen senenin intikamını alma vakti geldi. büyük bir spotlight altında, milyonlarca insanın gözleri bu maçta olacak. sıkı bir patriots'lı olarak bira ve çerez eşliğinde çok eğleneceğimi düşünüyorum.

(bkz: hyped up)
  • heyecanla beklediğimiz yeni futbol sezonudur. başlasa da özlemimizi atsak artık...
  • 5 eylül itibariyle başlayacak, 2 şubat 2020'de miami'deki hard rock stadium'da noktalanacak olan sezondur.

konferans bazında sezon favorileri :
    nfc east: philadelphia eagles - tahmin 11-5
    nfc north: minnesota vikings - tahmin: 11-5
    nfc south: atlanta falcons - tahmin: 11-5
    nfc west: los angeles rams - tahmin: 13-3**
    afc east: new england patriots- tahmin: 12-4
    afc north: pittsburgh steelers - tahmin: 10-6
    afc south : indianapolis colts - tahmin: 12-4
    afc west: kansas city chiefs - tahmin: 13-3