şükela:  tümü | bugün
  • 11 nisan 2018 akşamı (türkiye saatiyle 12 nisan'da gece 2 veya 2:30'da) başlayacak olan 10 ayın sultanı, benim için bir eşi veya benzeri olmayan muhteşem hokey şöleni.

82 maçlık normal sezonun 80 maçı geride kalmasına ve hatta bazı takımlar 81'i de devirmiş olmalarına rağmen an itibariyle kesinleşmiş tek bir eşleşme var henüz: batı konferansı merkez grubunu ikinci sırada bitiren winnipeg jets ile aynı grubun üçüncüsü minnesota wild karşı karşıya gelecek ilk turda. bunun dışında nashville predators da presidents' trophy'yi (normal sezonu birinci sırada bitiren takıma verilen kupa) garantilemiş durumda.

eşleşmeler kesinleştikçe yazmaya devam edeceğim. hepsi belli olduktan sonra da kendimce küçük bir değerlendirme eklerim belki. açıkçası bu sezonun muhtemel ilk tur eşleşmeleri, geçtiğimiz sezona kıyasla biraz daha tahmin edilebilir ve daha az heyecanlı görünüyor. batı'da san jose, los angeles ve anaheim üçlüsünden ikisinin eşleşmesini istiyorum. en azından bir california derbisi çıksın. doğu'da aslında boston-toronto muazzam olur ama toronto'yu çok sevdiğim için boston'la ilk turda eşleşmeyi istemem.

umarım haziran ayı geldiğinde burada nashville'in şampiyon olduğunu yazarız. bu sene o sene. go preds! olmadı sharks, olmadı maple leafs!
  • keyifli bir cumartesi gününden herkese merhaba. bu başlığı da yazıp çizerim diye açtım ama ne yazık ki hayatım şu ara "okula git, uyu; ödev varsa erkenden kalkıp onları bitir, maçları izle, yine okula git" şeklinde sürdüğü için maç izlemek ve başlıca sorumluluklarımı yerine getirmek haricinde hiçbir şey yapacak enerji ve istek bulamıyorum. bunda bu sezonki ilk tur eşleşmelerinin benim açımdan geçen yıla kıyasla biraz daha sönük olmasının da payı var elbette.

an itibariyle bazı serilerde ilk 2 maç oynandı, diğerlerinde ise ikinci maçlar bu akşam ve gece oynanacak. şu ana kadar aklımda kalanları parça parça aktarmak istiyorum ben,

* winnipeg-minnesota eşleşmesiyle aynı saate denk geldiği için pek yakından takip edemesem de bir gözüm hep pittsburgh-philadelphia serisinde. philly, geleceği parlak olmasına rağmen hala play-off'ta ilerleyebilecek bir takım değil. nitekim ilk maçı 7-0 kaybetmişlerdi. sonra 5-1 kazanarak eşitlediler ama skora bakmayın derim, bu maç 100 kez oynansa 95'ini pittsburgh kazanırdı. gelgelelim, kesinlikle heyecan veren bir takımlar. gelecekten ümitliler, maviliklere motor sürmek için gün sayıyorlar. ben philadelphia'da da bir galibiyet alıp tıpkı iki sezon önce washington karşısında yaptıkları gibi efendi efendi 4-2'yle elenmelerini bekliyorum. bu arada pittsburgh'da değişen bir şey yok; yine korkunç iyiler. hard cap döneminde üst üste üç şampiyonluk yaşayarak değil kırılması, egale edilmesi bile neredeyse imkânsız bir rekor kırabilirler.

* minnesota, suter'in sakatlığı yüzünden winnipeg serisine net underdog olarak başlamıştı. tontik dedem bruce boudreau'nun da koç olarak saha avantajına sahip olmadığı ilk seri bu. tıpkı philadelphia gibi "geleceğin şampiyonluk adayı" olarak görülen winnipeg'in şampiyonluk için ihtiyaç duyabileceği her şey damarlarındaki asil kanda mevcut. gelgelelim, ilk play-off galibiyetini üç gün önce almış bir takım için çok da heyecanlanmamak lazım - hele ki bir sonraki muhtemel rakiplerinin son finalist ve en büyük şampiyonluk adayı nashville olduğu düşünülürse. bu eşleşmedeki maçlar winnipeg'in baş döndüren temposu nedeniyle müthiş keyifli geçse de sürprize izin vermedi: kanadalılar, minnesota'yı adeta sopayla dövüp durumu 2-0'a getirdiler.

* tarihinin ilk sezonunda konferans üçüncüsü olarak play-off'lara kalan vegas golden knights, tarih yazmayı burada da sürdürüyor. drew doughty'nin cezası nedeniyle oynamadığı ikinci maçı iyi değerlendirdiler, ikinci uzatmanın 15. dakikasında attıkları golle los angeles kings'i 2-1 devirerek seriyi rakiplerinin salonuna 2-0'lık üstünlükle taşıdılar. iki maçı da izlemiş birisi olarak ben kendilerini inanılmaz beğendim. gerçekten muhteşem uyumlu ve aç bir takım olmuşlar. kings hücumdaki etkinliğini ciddi ölçüde arttırmadığı takdirde bu kadar sert ve agresif oynayan bir takıma karşı başarılı olamaz. "play-off normal sezona benzemez" denir ki doğrudur ama şu an gördüğümüz kadarıyla vegas da normal sezonda oynadığı gibi oynamıyor.

* son şampiyonluğunu babam doğduğu sene kazanan toronto, ergenliğimin hüzünlü geçmesinin bir numaralı sebebiydi. çoğunlukla play-off bile hayaldi. "bu seriyi aslında kazanabiliriz lan" dediğim tek eşleşme şu anki boston eşleşmesi. 1-0 gerideyiz, ikinci maç bu gece fakat nazem kadri'nin üç maç ceza almış olması benim açımdan bu serinin keyfine limon sıktı. kadri döndüğünde seri 2-2 olursa şansımız var. 3-1 olursa yok. kadri dönemeden 4-0'la elenip gidersek... yok yok olmaz öyle şey. tarafsız gözle bakıldığında muazzam bir eşleşme. gerçekten çok yetenekli ve şampiyonluğa oynama şansı olan iki takım. mmmm nefis.

* tampa bay-new jersey ve columbus-washington eşleşmelerini kendi adıma ikinci plana atmış durumdayım. haliyle o anki tek maç değillerse izlemiyorum. yalnız anladığım kadarıyla washington bu sezon ikinci turda pittsburgh'a elenmek yerine, hiç uğraşmayıp bu sefer ilk turdan daha farklı bir rakibe elenmeye karar vermiş. saygı duyarım. biz de sıkıldık zaten sürekli aynı şeyi izlemekten.

* hem san jose'yi, hem batı konferansı'nı sevdiğim hem de çok iyi bir eşleşme olduğu için şu ana dek benim en büyük keyfi aldığım seri san jose-anaheim oldu. gerçi daha ilk maç oynandı, dur hele... evander kane bu takım için çok çok önemli bir isim olacağını şimdiden göstermiş durumda. thornton da ikinci maça yetişecek gibi. gerçi yetişmese de olur, herif tek bacakla hala oynamaya devam ediyor. lan git emekli ol işte artık 3 maçta bir sakatlanıyorsun, derdin ne anlamıyorum ki. san jose'nin şampiyonluk zamanı geçti gibi, 3-5 sene daha "ortalama üstü play-off takımı" olup sonrasında yeniden yapılanmaya giderler gibime geliyor ama olsun. play-off'ta her şey mümkün sonuçta. bu takım da hiç fena değil şu an. en azından anaheim'ı eleyin lan, lütfen.

play-off her zaman güzel, play-off her zaman bayram da ben edmonton, calgary, detroit, chicago, new york (rangers olan) falan olmayınca üzülüyorum biraz ya. hiçbiri de "tuttuğum" takımlar değil ama ne bileyim, bu saydığım salonlardaki play-off atmosferini yaşatabilen çok az takım var.

neyse bari, ikinci turda daha iyi olur herhalde. gerçi ilk turda bile seriler ilerledikçe maçlar kızışmaya başlıyor. çok rica ediyorum pittsburgh şampiyon olmasın artık. hatta final de oynamasınlar. yeter ulan her sezon aynı şey. hard cap varken böyle, demek ki olmasa darbe yapıp yönetime el koyacak adamlar. bi' nashville-boston, winnipeg-new jersey finali görelim kardeşim. yazınca bile içim hoş oldu şerefsizim, uiyh.