şükela:  tümü | bugün
 • alkol alındığında kandaki niasin seviyesi düşmektedir...
  (bkz: sizi uyarıyoruz)
 • bir tür b vitamini karaciğere daha az yüklendiğinden tercih edilir.
 • (vitamin etkinliğine ek olarak)
  yüksek dozlarda antilipidemik etkisi de vardır. ancak bu dozlarda yan etkileri fazlala$maktadır.
  diyabetli ve/veya karaciğer hastalarında kontrendikedir.
 • yüksek dozlarda (0,5-1 gr) ldl-k'yı düşürücü, hdl-k'yı yükseltici etkisi olan vitamin.
 • artmış trigliserit düzeyleri ile birlikte seyreden, halk dilinde, kötü kolestrol olarak bilinen ldl değerinin yüksek, iyi kolestrol olarak bilinen hdl değerinin düşük olmasıyla karakterize kombine dislipidemi hastalarında söz konusu tablonun düzeltilmesi için statin grubu antihiperlipidemiklerle [ atorvastatin ( ator, lipitor, tarden vs. ), rosuvastatin ( crestor ), simvastatin ( zocor, zovatin, lipovas ), pravastatin ( pravachol, praxal) ] kombine olarak kullanılan suda çözünür b kompleks vitamindir.

  yüksek dozlarda söz konusu etkiyi gösterdiği için besinlerle alımı yoluyla lipid düzeylerinde düzelme sağlanması zordur.
 • 1975'te daha önce kalp krizi geçirmiş 8341 erkek arasında yapılan bir araştırmada ...
  niasinin ikinci bir kalp krizi olasılığını %26 azalttığı
  niasinin damar tıkanması veya yırtılması riskini % 27 azalttığı
  ve niasinin sonraki 15 yılda ölüm oranlarını %11 azalttığı görülmüş.
  statinlerin aksine kanser riskini arttırmaz. kas gelişmesini engellemez ve kognitif faaliyetleri aksatmaz ama niasin satarak çok para kazanılamayacağı için çoğu doktor tarafından önerilmez.
 • eksikliği depresyon, aşırı alınımı ise retina kalınlaşmasından dolayı körlüğe sebep olan vitamin imiş.

  vitamin, insülin sentezi için aşırı önem taşırken yüksek dozda kullanımının ise şeker hastalarına zararlı olması ironi olsa gerek. vitaminin kendisi ise triptofan'dan sentezlenir ama 1 mg sentezlenmesi için 60 mg triptofan gereklidir. bu yüzden genelde dışarıdan alınır.

  yer fıstığında en yüksek oranda bulunurken (100 gr'da 12.5 mg), bunu tavuk eti (100gr'da 10 mg) ve hindi eti (100 gr'da 5,8 mg) takip eder. (triptofan da en yüksek hindi etinde bulunur bu arada) (bkz: #18444169)

  tavsiye edilen günlük alım miktarı ise 13 mg imiş. yani 100 gr fıstık.
 • niasin, suda çözünebilen bir b vitamini türüdür. suda çözünengillerden olduğu için vücutta depo edilmez, çiş yoluyla atılır bu sebepten sürekli olarak alınması gerekir.

  kolestrol ve şeker hastalığına olan faydalarının yanı sıra, damar tıkanıklığının engellenmesi ve tedavisi konusunda da çeşitli faydaları bulunmaktadır. özellikle simvastatin ile kombine edilerek kullanıldığında etkisini gösterir.
  menisküs* tedavisinde kullanımının, işe yarar sonuçlar verdiğini gösteren çalışmalar bulunmaktadır.
  alzheimer ve ikinci kalp krizi riskini azalttığı, tansiyonu düşürdüğü, depresyona ve pms dönemindeki baş ağrılarına karşı etkili olduğu, ödemi ve ilaçlardan kaynaklanan halüsinasyonu azaltıcı etkileri olduğu bilinmektedir. kan dolaşımını rahatlatıcı ve orgazmı arttırıcı etkileri de bonustur.

  nelerde bulunur derseniz:
  pancar, bira mayası, ekşi maya, dana ciğeri ve böbreği, somon, tuna ve kılıç balığı, ayçekirdeği ve tabi ki yer fıstığı.
  ayrıca istanbul halk ekmek tarafından üretilen organik tam buğday ekmeğinin 100 gr'da 3.71 mg bulunmaktadır.
 • food matters belgeselinde ismi sıkça zikredilen mucizevi ilaç.
 • özellikle bugdayin aleron tabakasinda yüksek miktarda bulunan vitamindir.hububat ürünleri tüketimiyle temin edilebilir
hesabın var mı? giriş yap