şükela:  tümü | bugün soru sor
 • çok sevdiğim kadın müzisyen, nueva canción akımından violeta parra'nın kardeşi, 2011 cervantes ödüllü ve pablo neruda'dan sonra latin amerika kıtasının en iyi şairi diye anılan 98'lik çınar. ilerde bir eserini türkçeye kazandırmak kafamda var.
 • "toprak bir gün yağmurun kıymetini anlayacak; fakat o gün yağmur yağmayacak." - nicanor parra
 • şair ve anti-şair: pablo neruda ve nicanor parra.
  isimlerinin kısaltmaları bile birbirinin tam tersi:
  pn==np
 • "rüzgara karşı hareket eden bir bulut ve bir sineğin enerjisiyle çalışan bir saat icat ettim." demiştir.
 • şiirler karşışiirler başka şiirler türkçeye ilk çevrilen kitabıdır. bülent kale tarafından çevrilmiş ve çevirinin şiirsel dengesini sağlamak konusunda emirhan oğuz sürece destek olmuş.

  “şu solgun benizli adam bir balmumu
  müzesinden bir figüre benziyor;
  yırtık tüllerin ardından bakıyor:
  hangisi daha değerlidir, altın mı güzellik mi?
  (…)
  kristal kadeh onu yaratan insanın
  elinden daha mı üstündür?
  tükenmiş bir atmosfer bu soluduğumuz,
  külden, dumandan, hüzünden:
  bir kez görülen şey bir daha aynı
  haliyle görülmez, der bize kuru yapraklar.
  çay saati, kızarmış ekmekler, margarin
  hepsi bir tür sisle kaplanmıştır.”

  http://zaferyalcinpinar.com/…anorparrakarsisiir.pdf

  http://www.edebistan.com/…ve-nicanor-parra/2008/03/

  https://www.ayrintiyayinlari.com.tr/…ka-siirler/999

  tanıtımı şu şekildedir: "latin amerika ve şili’nin yaşayan en önemli şairlerinden nicanor parra ilk kez şili’de ortaya çıkan ve çoğu kez kendi adıyla anılan “karşışiir” akımının öncüsüdür. karşışiir’ini insanın, hayatın, dünyanın gülünç ve anlamsız yanını göstermek üzerine kuran parra, insanlığın yazgısını karartan akıldışı’nın basıncına karşı süssüz, doğrudan, kökten bir tonu tercih etmiş ve lirizmden olabildiğince uzaklaşmayı denemiştir. karşışiiri de karakterize eden açık alaycılığın kılavuzluğunda, nazımdan çok nesre meylederek, tek bir şiirsel hedefe doğru ilerlemeyi gütmeyen, zaman, kurgu ve anlamda yer yer keskin darbeli kırılmalar sergileyen, kopuk anlatılarla akan sert bir şiir geliştirir. şairin edebiyat dünyasında büyük yankı uyandıran ilk karşışiir örneklerinden başlayarak 1970’e kadarki en verimli dönemine ait tüm şiirlerini bir araya getiren şiirler karşışiirler başka şiirler parra’nın türkçe’de yayımlanan ilk eseridir."
 • roberto bolaño'yun "katil orospular" isimli öykü kitabındaki "dans notları" hikayesinde adı geçen yazar. hikayenin kahramanı başlarda bir neruda hayranı iken daha sonra parra yanlısı oluyor. hikaye, bu yönüyle şili entelektüellerinin bu iki büyük şair ekseninde iki cepheye bölündüğünü anlamamızı sağlıyor
 • "toprak bir gün yağmurun kıymetini anlayacak. fakat o gün yağmur yağmayacak." [nicanor parra]