şükela:  tümü | bugün
 • inanılmaz bir işkence çeşiti geliştirmiş adam. önce insan ayaklarından tavana asılıyor ve daha sonrada elleri ayakları filan bağlanıyo bir koza misali. daha sonrada tavana bağladıkları ip kesiliyor adam beyin üstü yere çakılıyor. bu bir kaç kez tekrarlanıyor. adam ölüyor tabe yada felç oluyor. iğrenç... okuduğumda ölmenin daha iyi olduğunu düşündüğüm tek işkence methodu
 • köktenci kişilik. bir pireyi öldürmek istiyorsan yorganı yamalısın... gibi bir olayı vardı adamın
 • (bkz: floransa)
 • modern yoneticilikte tatli ikilemlere yol acar, ya muhammed ali gibi ezer gecerim kelebek gibi ucar ari gibi sokarim diyecek ve astlarinizi rakiplerinizi korkutacaksiniz, ya da onlarin sizi sevecegini benimseyecegine inaniyorsaniz ona gore kendi kafanizda hafiflikte bir disiplin kuracaksiniz..

  machiavellinin bu teorilerinin altinda:
  "birinin sizi sevmesi sizin elinizde degildir" dusuncesi yatar, ki haklidir da, kontrol bizdeyken sevmelerini beklemek manasizdir, kirbacla gitsin
 • "adalet güçlüden yanadır"

  prens kitabıyla kafasındaki ideal yöneticiye çeşit çeşit tip&trick verir
  egemenler ve halk ayrı ayrı sınıflar ise eğer, halkın desteğini almanın daha yararlı olacağını, neticede halkın kalabalık olduğunu tepesi atarsa (bkz: sosyal patlama) o dönemde bu adıyla bilinmese bile en iyi ihtimalle ayaklanma falan çıkarıp bunları alaşağı edebilecek gücü olduğunu yazar.
  süper tespitler yapmıştır o dönemde, ama o dönemde her floransa'lı bir nebze aşmıştır zaten..
 • "insanlar size karşı suç işledikleri ve kötülük yaptıkları zaman, sizin onlara vereceğiniz yanıt, onların size yaptığından bin beter olabilir ve olmalıdır"

  ve dahi

  "insanlara ya iyi davranınız ya da onları ayaklarınızın altında eziniz. çünkü az incindiklerinde intikam peşine düşebilirler, daha faslasındaysa bunu akıllarına bile getiremezler."

  diyen zat!
 • rönesans tiyatrosunu fikirleriyle şaha kaldırmış adamdır. mesela shakespeare... makyavelist düşünce olmasaydı macbeth, `king lear, othello, 3.richard ve başyapıtı hamlet'i bu kadar etkileyici bir şekilde kaleme alamazdı bence. onu yanlış anlayarak dahiyane bir yanlış yaptı shakespeare. adı geçen karakterlere machiavellici tipin özelliklerini monte ederek çok güçlü oyunlar yazdı. machiavelli bir kötülük çiçeği değil vatanını düşünen bir yurtseverdi aslında.
 • "hükümdar" kitabında, devletin yapması gereken şeyleri kutsal değerler ayağına yatmadan, bir "kullanma kılavuzu" tadında anlatan yazar. bu kitapta "işgal edilen topraklardaki yerli halk nasıl etkisizleştirilir" gibisinden konular var ki devletin varlığından şikayetçi olmayan biri için yazara karşı çıkmak yalnızca yöntemsel açıdan olabilir gibi gözüküyor; çünkü işgal etmek, halkla uğraşmak vb, -halihazırdaki ve tarihteki hali dikkate alınırsa- bir devletin olağan işlerinden olduğu için kendisine ideolojik bir karşı çıkış devlet kavramını kökten reddetmeyi gerektirecektir.
 • (bkz: machiavellian)
 • (bkz: machiavelli)