• shibumi'de, kadınların hastası olduğu karakterdir. niçin mi hastayız? şu sebeple;

nicholai hel'e göre cinsellik, arabada beş evde on beş'ten ziyade karşılıklı müthiş bir paylaşımdır. cariyesi hana ile, zor geçen bir günün ardından uyumadan hemen evvel o günkü meseleler hakkında konuşmaktadırlar.

hana: sonra ne olacak?
    hel: bilmiyorum. düşüneceğim.
    hana: sana zevk vermemi ister misin?
    hel: hayır. ben çok gerginim. bu gece bencil davranacağım. ben sana zevk vereyim.

önünde saygıyla eğiliyoruz!
  • iri pazulu erkek kompleksi vardır. partneri hana'nın ne zaman bir süreliğine gitmesi bahsi açılsa nicholai "kaslı, iri pazulu bir erkek bulursun orada" şeklinde yoklama çekmektedir. o kadar çok tekrarladı ki bir yarası olduğundan eminim. shibumi felsefende çatlaklar görüyorum nicholai...
  • arkadaşlarıyla fotograf çektirmesi enstantanesi tam bir kabustur arkadaşları için. hep beraber toplaşırlar.

- ulan nikolai yine senin gözün kapalı çıktı
    - eheheh..
    - yarram bilerek yapıyon di mi?
    - yok abi naaalakası var.
  • --- spoiler ---
    yarı rus yarı alman asıllı koyu bir amerikan düşmanı. shangayda doğmuş. bir japon generali tarafından büyütülmüş. bir bilgeden de go oyunu dersleri almış.
    bask dili dahil yedi dili, ana dili gibi konuşuyor
    normal dizayn edilmiş bir çalışma odasında nicholai hell için yaklaşık ikiyüzyirmi adet öldürücü silah bulunmaktadır.
    üstün düzeyde yakın algılama yeteneği sayesinde yakından fotoğrafı bile çekilemeyen, profesyonel terorist avcısı, terörcü, mağaracı, gerçek bir filozof
    --- spoiler ---
  • ira lılarla işbirliği yapılmamasını tavsiye eden çünkü onların annelerini türklere satacağını bilen ama türklerin bunlara tenezzül etmeyeceğini söyleyen ve milletçe gönlümüzü fetheden cool kahraman...
  • "amerikada fransiz restoranlari rezalettir, garsonlari da cok küstahtir. ama amerikalilar bunu restoranin iyiliginin bir ölcüsü olarak alirlar. garson ne kadar küstahsa yemek o kadar güzeldir" lafiyla eminemin bugün geldigi yeri 21 sene evvelden görebilen bir karakter *
  • volvosunu tekmeleyemedıgı zaman camına tas atmaktan cekınmeyen roman kahramanı
  • batı'nın aksine japonya'da feodal dönemin aynı zamanda felsefi dönem olduğu düşünülürse, bir ortaçağ anti-kahramanı gibi... savaşçı ama filozof... kültürel açıdan bir japon olmasıyla estetik ama ihtiva ettiği yarı rus, yarı alman kanlarıyla vahşi ve koyu amerikan düşmanlığıyla karizmatik bir karakter...
    bakınız ve düşününüz: trevanian suser olsa olabilecekler
  • nefret ettiği kadınlarla sevişen, onlara hayatlarında yaşayamayacakları bir orgazm yaşatan ninja kişilik. işin sonunda kadınlar aynı hazı alma ümidiyle gelen geçenle yatmaya başlıyorlarmış. adam ajanları resmen fahişe yapıyor, helal valla.
  • go oyuncusu, hoda korosu bilen bir katil, soyut matematik zekasına sahip, linguistik, yakınsama yetisini etkin kullanabilen roman kahramanı. soğukkanlı ama duyarsız değil; zeki, iyi pazarlıkçı ama tüccar değil. hem yetenekli hem de çalışkan.
    bu kadar özellik tek bir kahramanda nasıl bir araya geliyor diye düşünmeden edemiyor insan...

hem şibumi'den hem de nicholai hel'den gereğinden fazla etkilendim.
    kalbimde ebedi yerini almasını sağlayan ise, cariyesi hana'ya seni seviyorum demek yerine; "sana karşı büyük sevgim var" demesi, olmuştur. zira seni seviyorum, bir talep cümlesidir. karşılığında "ben de seni seviyorum"u duymak ister. nicholai hel bu tip durumların içinde yer almaz.

genç gösterdiği romanda sürekli vurgulanmasına rağmen, ben onu 50 yaşlarında, üzerinde siyah bir kimono ile japon bahçesiyle uğraşırken hayal ediyorum.
    hayallerde buluşuruz.
hesabın var mı? giriş yap