şükela:  tümü | bugün
 • sadece tek bir eliniz olsa yine de tüm hayaliniz piyanist olmak olur muydu?
  hadi olurdu diyelim yine de bunu başarmak için tüm dünyayı karşınıza alıp bunu gerçekleştirecek gücü kendinizde bulabilir miydiniz?

  nicholas mccarthy böyle biri.

  "çocukken başvurduğu bütün müzik okulları tarafından reddedilmiş, hatta yetkililer seçmelere katılmasının zaman kaybı olduğunu ve kendisine başka bir hobi bulması gerektiğini söylemiş. ancak sadece bir eli olan nicholas bir piyanist olmakta kararlıymış ve yeteneğine de güveniyormuş. o hem kendisinin hem de başkalarının zamanını harcamamasını söyleyenlere kulak asmamış ve rüyasını gerçeğe dönüştürmek için elinden geleni yapmış.

  bugün nicholas ingiltere'deki seçkin konservatuvar royal college of music'ten mezun olmayı başaran ilk tek elli piyanist.

  23 yaşındaki nicholas ingiltere'nin surrey kentinde doğduğunda sağ eli yokmuş. ancak bu durumun müzik aşkının önüne geçmesine asla izin vermemiş ve daha küçük bir çocukken kendi kendine elektronik org çalmayı öğrenmiş.

  nicholas çocukluğunda aşçı olmayı planlıyormuş ancak bir gün şans eseri beethoven'a ait bir piyano sonatı dinlemiş ve piyanist olmaya karar vermiş. 17 yaşına geldiğinde londra'daki guildhall müzik ve drama okuluna kabul edilmeyi başarmış, hatta seçmelerde herkesi o kadar etkilemiş ki piyano dalında bir ödül bile almış. daha sonra herkesi şaşırtarak royal college of music'e de kabul edilmiş.

  nicholas şu anda londra'nın ilk özürlüler orkestrasının da bir üyesi. para-orkestra adlı grup geçen ay özürlü olimpiyatları için londra'ya gelen atletleri karşılamak için bir resital verdi.

  genç piyanist ''orkestraya ilk katıldığımda kör müzisyenler piyanoyu tek elle çaldığıma inanmayı kabul etmedi. bu aldığım en büyük iltifatlardan biriydi'' diyor.

  nicholas sadece sol el için yazılmış piyano eserlerini çalıyor. ravel, prokofiev ve bartok gibi bir çok bestekar sadece sol elle çalınacak eserler yazmış." kaynak: bbc

  kendisinin videoları için: https://www.youtube.com/user/nmccarthypiano