şükela:  tümü | bugün
  • ayşe fikriye uslu'nun "şiir yazmada extraordinary yöntemler" adlı eserinde geçen bir şiir.

niçin kdv öderiz

niçin ibadet ederiz?
    niçin ibadet edilir?
    niçin dua ederiz?
    niçin dua edilir?
    niçin ibadet ediyoruz?
    niçin namaz kılarız?
    niçin kdv öderiz?
    niçin bayram yapıyoruz?
    niçin oyun oynarız?
    niçin baktın bana öyle?

http://i52.tinypic.com/n4cns0.png
  • evet adı üzerinde katma değer vergisi.

misal denizde balık bol. derya kuzusu. at oltanı çek balığı evinde pişir ye.

ama sen o balığı denizden çekip, ahmet'e veya mehmet'e evinde pişirsin diye satıyorsan işte o zaman devreye giren vergi çeşidi. sen böylelikle ne yapmış oldun? denizde gezen balığa bir değer katmış oldun.

mesela araba alıyorsun, 10.000 tl, otobüse metrobüse binmeyip araba tercih ettiğin için özel tüketim vergisi ödüyorsun. misal 10.000 tl ötv ödedin.

yetmediiii araba almayı tercih edip farklı olduğun için hayatına bir değer katmış oluyorsun. devlet senden kendine kattığın bu değerin vergisini istiyor. daha da değerli hissetmen için hem araba temel fiyatı ve ödediğin ötv, yani toplam 20.000 tl matrah olarak alınıyor ve kdv böyle hesaplanıyor.

devletimiz bizlere üstünden 10 dakikada 1 araba geçen duble yollar yapsın, üstünden tek tük araç geçen köprüler yapsın diye bu vergileri ödüyoruz.

hatta o kadar yetmiyor ödediklerimiz. devletimiz bakanları, bürokratları mecbur kalıp hayırsever bazı iş adamlarından yardım alıyorlar. umarım amerika asılsız iftiralar ile değerli devlet büyüklerimizin üstüne gitmezler.

her ferdinin refahını, tüm sosyal haklarını düşünen devletimize karşı emperyalist güçlerin bir oyunudur bu yaşananlar.