şükela:  tümü | bugün
 • tam adı nicholas william calathes olan yunan asıllı amerikalı basketbolcu. kendisi şu anda florida gators'ta sophomore sezonunu geçirmekte olup daha şimdiden ncaa'deki en iyi point guardlar arasında gösterilmektedir. en önemli özelliği 1.98'lik boyuyla point guard oynuyor olması ve söylenenlere göre takımı yönetmek konusunda sahip olduğu müthiş içgüdülerle bu pozisyonun hakkını tam olarak verebiliyor. geçen yaz yunan pasaportu alıp milli takımda oynamak istediğini açıklamasıyla beraber kendisini uzun yıllar yunanistan milli takımında görebiliriz.
 • yunanistan'da playoffların ardından önümüzdeki sezon için panathinaikos'a transfer olması beklenen oyuncu. nba'de hiç süre almadan havlu sallamak ya da nbdl'de oynamak yerine avrupa'ya gelmesi kendisinin hayrına, ama pao'da ne kadar süre alabileceği de bir muamma. yine de draftta kadrosuna yeni oyuncu katmak istemeyen bir takım tarafından ilk turun sonlarında seçilmesi bekleniyor.
 • eksik kalmasın ekleyelim; aynen o zamanlar tahmin edildiği gibi 2009 nba draft'ında geleceğe yatırım yapmak isteyen bir takım tarafından* 2.tur 45. sırada draft edildi daha sonra david kahn'a zaten ilk turda üç tane pg*** draft ettiklerinin hatırlatılması üzerine* nakit para karşılığında dallas mavericks'e yollandı. geçen yılı da pao'da yedek guard olarak geçirdi. en azından 1 ya da 2 yıl daha pao'da olacağı kesin.

  ncaa'de oynadığı zamanlarda denk geldiğim 2-3 maçını izlemiştim. o zamanlarda bile sahadaki en zeki oyuncu olduğunu hissettiriyordu. tempoyu ayarlamakta çok başarılıydı. boyu sayesinde de pozisyonuna göre iyi bir ribaundçuydu. ancak ayakları zayıf olduğundan atletik guardlara karşı eziliyor, fiziksel güç olarak yetersizdi, şut stilinin bozukluğu nedeniyle(uzun boyuna rağmen çok aşağıdan atıyor) yüzdeli şut atamıyordu. efsane coach zeljko obradovic'in gözetiminde ve dimitrios diamantidis'in arkasında bir yılda iyi gelişmiş. savunmada elleri daha iyi çalışıyor, pas açılarını daha iyi kapatıyor, alan paylaşımını daha bilerek yapıyor. hücumda şut yüzdesi daha yüksek çünkü artık şut seçiyor, maalesef şut stili hala aynı şu haliyle ancak bir ceza şutörü.

  fiziksel olarak güçlenmedikçe nba kariyeri yalan olur. ilk adımı hızlı guardlar savunmada, güçlü, atletik wingmanler hücumda her driveında kurdukları fiziksel kontaktla kabusu olurlar. diamantidis'in 2010 dünya basketbol şampiyonasının sonunda milli takımı bırakmasıyla beraber yunan milli takımında da daha büyük sorumluluklar alması yakın, geleceğini merakla bekliyoruz.
 • 20 mart 2012 panathinaikos maccabi tel aviv maçı aldatmıyorsa kendisinin sahada görünebilmesi için euroleague'de son 8 maçlarının gelmesi gerekiyor.
 • lokomotiv kuban'a gitmiş. takımlarımız o kadar da guard diye aranırken...
 • her ne kadar çok süre alsa da eurocup'ta istatistikleriyle döktüren bir oyun kurucu.

  2012-2013 sezonunda eurocup'ta 11 maç oynamış ve bu maçlarda ortalama 34 dakika 43 saniye süre almış. yani her maçta yaklaşık 5 dakika dinlenebilmiş. bu süre içinde de takımına istatistiksel anlamda son derece faydalı olmuş. şöyle ki maç başına 13.5 sayı, 6.2 rebound ve 6.9 asist, 1.5 top çalma ve 4 faul alma ortalamaları tutturmuş.

  adamın boyu 198 cm ve doğum tarihi de 1989.
 • lokomotiv kuban ile yaptığı görüşmeler sonucunda her sezonun sonunda 500 bin dolar karşılığında nba'e gitme hakkını da barındıracak ve son yılı takım opsiyonu olacak şekilde 4 yıllık sözleşme yenileyen amerika asıllı yunan combo guard.

  4 yıllık kontratını tamamlaması halinde kendisi tam 8 milyon dolar kazanacak.
 • nba hakları takasla memphis grizzlies'e geçmiş başarılı oyun kurucu.
 • avrupa'da kazandığından çok daha azına nba ideallerine kavuşmak için razı olmuş olan oyuncu. şahsen grizzlies'ın şutu olan bir oyun kurucu tercih etmesini bekliyordum. calathes onları bu konuda hayal kırıklığına uğratabilir. ancak saha görüşü ve savunması ile kendini kabullendireceği kesin gibi.